Unatoč problemima zbog vremenskih neprilika, u subotu je nastavljena tradicija i po 18. je put održano natjecanje orača Krapinsko-zagorske županije.
Natjecanje su organizirali Krapinsko-zagorska županija, Udruga natjecatelja u oranju KZŽ i Ministarstvo poljoprivrede, a sudjelovala su osmorica orača.
U kategoriji premetnjak najboljim je proglašen Domagoj Vuk, drugo mjesto osvojio je Vilko Kukec, a treće Ivica Omerza. Pobjednik u kategoriji ravnjaka je Stjepan Počekal, drugi je bio Božidar Domitran, a treći Juraj Hanžek.
Vuku je ovo bilo prvo natjecanje, a kako je naglasio, poljoprivredom se bavi već dulji niz godina. Predstoje mu pripreme za državno natjecanje i nada se dobrom rezultatu.
-Inače radim na Agronomskom fakultetu, obrađujem pet hektara zemlje, a u slobodno vrijeme radim kod Tomislava Kuharića, tako da imam iskustva s radom – rekao je Vuk kojem je mentor za ovo natjecanje bio upravo Kuharić, sudionik ne samo županijskih i državnih, već i svjetskog natjecanja orača.
Počekal je titulu pobjednika u županijskog natjecanja orača ponio već peti put.
-Treba se sada „primiti” treninga jer je konkurencija svake godine sve žešća. Treba vremena i volje, treba trenirati. Trebali bi neku parcelu za treniranje, to bi bilo dobro, a što se opreme tiče, Županija nam je, zahvaljujući županu Kolaru, 2019. godine kupila premetnjak, a od prije imamo plug ravnjak – rekao je Počekal čija se obitelj bavi uzgojem peradi, imaju dvije farme s 40 tisuća pilića, a uz to obrađuju 12 hektara zemlje.
Župan Željko Kolar čestitao je pobjednicima, ali i svima ostalima koji su sudjelovali na natjecanju koje je, naglasio, odlično organizirano.
-S obzirom da smo postali punoljetni, nakon 18 godina Zlatar Bistrice preselit ćemo natjecanje. Ima zemljište u Bedekovčini, pored naše Srednje poljoprivredne škole i u dogovoru s Ministarstvom tražit ćemo da preuzmemo upravljanje tim zemljištem, da imamo svoju parcelu na kojoj ćemo moći organizirati natjecanje, gdje će djeca moći vježbati što se tiče praktikuma nastave, a da će naši orači moći vježbati kroz cijelu godinu – rekao je župan.
Dodao je da je poljoprivreda najteži mogući način proizvodnje jer je na otvorenome.
-Vidjeli ste što nam rade klimatske promjene i kakve se sve nepogode događaju, ne samo na našem području, nego i šire i upravo je sada trenutak da zastanemo, da promislimo što smo učinili prirodi i kako nam se to vraća. Zemlje koje žele biti neovisne i samoodržive moraju biti energetski neovisne i moraju imati dovoljno vlastite proizvodnje hrane. Mi to, nažalost, nemamo niti u poljoprivredi, a niti u energiji i to je ono čemu se svi zajedno trebamo posvetiti u budućnosti – istaknuo je Kolar.
Dodao je da poljoprivrednim proizvođačima treba dati punu podršku, prije svega onima koji su već registrirani kao OPG-ovci i koji proizvode, a da nakon njih, podršku treba dati i svim mladim ljudima koji se žele baviti poljoprivredom.
-Mi ćemo i dalje kroz naše mjere ruralnog razvoja dati maksimalnu potporu proizvođačima, kao što sam i najavio. To već radimo i svake godine dižemo za 10 posto proračun za poljoprivredu, odnosno nepovratna sredstva. S obzirom da postoji jedinstvena europska politika, vjerujem da ćemo naći zajednički jezik s našim Ministarstvom poljoprivrede te da ćemo svi zajedno pomoći našim poljoprivrednicima, kako bismo mi mogli jesti kvalitetnu domaću hranu, a da oni mogu živjeti normalno i kvalitetno od svog rada – zaključio je župan Kolar.
Vilko Kukec, predsjednik Udruge orača Krapinsko-zagorske županije naglasio je da Udruga djeluje već gotovo 20 godina.
-Cilj nam je okupljati orače, prezentirati oranje i mlade zadržati doma. Zahvaljujem medijima koji nas prate i naglašavam da bez pluga i motike nema kruha. Smatram da je pobjednik i gazda onaj koji ima jesti. Svaka čast današnjoj tehnici, ali misli da je plug i dalje broj jedan. Moramo se okupljati i to isticati, a pogotovo nam je cilj privući mlade – rekao je Kukec.
Zadovoljna organizacijom, ali i vještinama orača, načelnica Općine Zlatar Bistrica, Vesna Mikulec, naglasila je da joj je drago što je u općini poljoprivredna proizvodnja razvijena.
-Presretni smo jer imamo dosta poljoprivrednika, a dosta ljudi koji se ne mogu time baviti ustupaju svoja zemljišta i poljoprivreda nam je vrlo važna. Sretni smo što možemo održati i ovo natjecanje, unatoč problemima s vremenom. Tradicija se mora održati i nastaviti i poljoprivredi trebao posvetiti veliku pažnju. Ona često ovisi o vremenskim nepogodama kojih ima sve više i zato moramo gledati da se obrađuje što više polja i da nema zapuštenih površina. Puno smo napravili u Zlatar Bistrici i na tome radimo i dalje – poručila je načelnica.
Žarko Miholić, županov savjetnik za branitelje i načelnik Općine u tri mandata istaknuo je da je 18 godina natjecanja lijepa tradicija kroz koju se oranje populariziralo i dovedeno gotovo na razinu umjetnosti.
-Mi kao Zagorci koji smo i inače orijentirani na zemlju, ovdje smo uvijek postizali vrhunske rezultate, kao i na državnom natjecanju, ali imali smo predstavnike i na svjetskom. Ovo što Krapinsko-zagorska županija radi, prvenstveno uz organizaciju Ministarstva i Udruge orača je nešto što treba sačuvati. Tradicija živi i nadam se da će i dalje živjeti. Mladi koje privlači tehnika i fondovi koji daju mogućnost nabavke opreme, nešto je što je stvarno podrška i poticaj oranju kao glavnoj agrotehničkoj mjeri za kvalitetno bavljenje poljoprivredom – rekao je Miholić.
Natjecanje je pomno pratio i Darko Antonina, voditelj krapinske područne jedinice Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede.
-Oranje je osnovna obrada i shodno tome, poljoprivrednici koji dolaze dobivaju informacije, druže se i međusobno razmjenjuju svoja iskustva. Ove je godine Ministarstvo poljoprivrede s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi krenulo s poticanjem konzervacijske obrade koja izostavlja obradu plugom, ali to zahtijeva određena znanja i preduvjete vezane uz mehanizaciju i gospodarenje tlom. To je minimalno zadiranje u tlo i nema miješanja slojeva zemlje, a oranje će i dalje ostati kao obrada, što ovisi o tlima – kazao je Antonina.
ak/vzaktualno.hr