U subotu je na području općine Visoko uprizorena povijesna 18. Bitka za Čanjevo koja je i ove godine okupila brojne posjetitelje, a manifestaciji se odazvao i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.
Ova povijesna manifestacija, koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja, prikazala je život stanovnika Utvrde Čanjevo u srednjem vijeku, a vrhunac manifestacije je atraktivan prikaz sukoba Turaka i haramija iz 16. stoljeća.
Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak nekada je bio i načelnik Općine Visoko i jedan je od pokretača ove tradicije.
-Još 2000. godine smo počeli s prvim arheološkim istraživanjima, iskapanjima ovog lokaliteta. Ti radovi su se svodili na tri dijela: prvi dio na sama iskapanja, drugi dio na obnovu zidina, a treći na obnovu i prezentaciju pokretnih nalaza. Kada smo uvidjeli da taj arheološki lokalitet pobuđuje sve veći interes struke, kao i javnosti, krenuli smo u formiranje udruge kojoj je cilj bio dati predodžbu današnjim stanovnicima kako su ljudi u 1590. godini živjeli na ovom području. U vremenu kada se ostaci Hrvatske branili od Osmanlijske najezde - rekao je Stričak i ponovio kako je cilj dočarati život iz 1590. godine, godine iz koje su pronašli i najviše pisanih nalaza o Utvrdi.
Napomenuo je župan kako nisu postojali nikakvi tlocrti o utvrdi Čanjevo pa je izrazio zadovoljstvo što su uspjeli otkopati sve zidove ovog lokaliteta.
-Prilikom arheoloških iskapanja, svaki zid je bio iznenađenje. Ovaj lokalitet i ova manifestacija su zasigurno jedan od najznačajnijih u ovom dijelu, ne samo Općine već cijelog potkalničkog dijela. I ova manifestacija je jedna od najposjećenijih, a dokaz tomu su i posjetitelji kojih je iz godine u godinu sve više. I to ne samo na današnji dan, već svakog vikenda - naglasio je župan.
Načelnik Općine Visoko Dragutin Mateković istaknuo je Bitku za Čanjevo kao kulturno povijesnu manifestaciju koja je najprepoznatljivija što se tiče turističke ponude Općine.
-Osmišljena je radi popularizacije Utvrde Čanjevo na kojoj već 20 godina traju arheološka istraživanja i građevinska obnova. Sad imamo riješene sve temeljne zidove i imamo pripremljen projekt prezentacije i obnove te čekamo određene fondove - rekao je načelnik te dodao kako bi nakon tih radova, koji su procijenjeni na 600 tisuća eura, Utvrda bila sigurna i atraktivna za posjetitelje.
Kako je rekao načelnik, uz domaće Praškocijeve haramij u manifestaciji sudjeluje desetak udruga, a ističe da ovakvih utvrda poput Utvrde Čanjevo na području županije ima oko 300.
-Puno ih je u lošem stanju, naša je bila skoro nevidljiva prije 20 godina. Da bi je popularizirali osnovali smo Praškocijeve haramije i osmislili bitku - rekao je načelnik i dodao kako je svake godine sve više gostiju te smatra da se ova tradicija mora nastaviti.
Program je započeo već u 14 sati rekreacijskom vožnjom bicikala od sjedišta Općine do Utvrde Čanjevo. U središnjem dijelu programa, Bitka za Čanjevo, sudjelovali su Praškocijeve haramije, Kuburaško društvo: Prva kubura Višnjica, Red Srebrnog Zmaja, Viteški red Sv. Nikole, Udruga „Ivanečki vitezovi“, Zelingradski vitezovi i Povijesna Postrojba Gašpar Alapić, Udruga grofovije Konjski i Udruga „Red zlatnog hmelja“.
-Obrana od Turaka je uvijek bila jako važna, a Čanjevo je bilo jedan od glavnih i zadnjih bedema koji su se branili od Turaka - rekao je jedan od sudionika 18. Bitke za Čanjevo i ujedno se zahvalio na podršci i potpori načelniku Matekoviću i županu Stričaku.
Uz nabrojeno, tijekom poslijepodneva okupljene su zabavljale kreativne radionice KUD-a Braća Radić Visoko, kao i narodna veselica.