Na današnjem prostoru Centra znanja Međimurske županije nekada su bili vojni objekti, skladište tenkova, a već niz godina ovaj atraktivan prostor u centru Čakovca ima potpuno drugačiju funkciju i na jednom mjestu povezuje obrazovanje, gospodarstvo, znanstvenu izvrsnost.
U ponedjeljak je napravljen novi korak u razvoju i uređenju Centra – potpisani su ugovori o izradi projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju četiriju objekata, a ugovore je potpisao župan Matija Posavec.
-Ideja od samog početka, i tako će biti do samoga kraja, jest da ovaj prostor bude energetski učinkovit, s obnovljivom komunalnom i prometnom infrastrukturom, s nekim inovativnim modelima budućnosti. U tu svrhu idemo korak po korak, puno se toga napravilo i obnovilo – od razvoja našeg veleučilišta, izgradnje i revitalizacije Studentskog doma, dvaju znanstveno-istraživačkih centara, a čak smo dali i dio prostora Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja koji će ovdje imati Nacionalni centar za potragu – rekao je Posavec.
U ovom trenutku na prostoru Centra dnevna je migracija od više od tisuću ljudi, a svakako treba spomenuti i Poduzetnički inkubator, Tehnološko-inovacijski centar i brojne druge sadržaje, no tu se neće stati, a obnovljene četiri zgrade imat će svoju svrhu u budućnosti, kao dodana vrijednost cijelog prostora.
-I dalje ćemo ulagati u komunalnu infrastrukturu, moramo srediti prometnice i sustav kanalizacije, a također smo u projektu zelene tranzicije, u smislu uređenja parkova. Ovo je projekt koji će, nadamo se, biti financiran iz sredstava Europske unije. Ovo što je vezano uz projektnu dokumentaciju je vrijedno 363 tisuće eura, od čega je 90 posto sufinancirano iz fondova Europske unije – rekao je župan.
Naglasio je da je cijeli ovaj projekt dio Razvojnog sporazuma Sjever, kao model i primjer dobre prakse kako se bivši vojni objekti u Hrvatskoj mogu na dobar način realizirati.
-Ovo je jedan od deset projekata u Hrvatskoj koji je dobio direktnu potporu Europske komisije kroz novi europski Bauhaus, a Europska će komisija dati tehnički pomoć, ljude i savjete kako na pametna način ulagati u ovaj prostor da bude sukladan svim trendovima zapadne Europe 21. stoljeća – zaključio je župan Posavec.
Ugovor je potpisan u prostoru TICM-a, a direktor Ivan Plačko rekao je kako je razlog zbog kojeg su izabrali ovu zgradu taj što su projekti gotovo identični.
-Odmah vidite što se može očekivati od ova četiri skladišta koja su u prilično derutnom stanju ovdje u Centru znanja Međimurje. Projekt je počeo prije godinu dana i ovaj postupak javne nabave je bio prilično kompleksan, stoga ćemo operativni dio morati malo ubrzati. U okviru projekta ćemo izraditi projektno-tehničku dokumentaciju za rekonstrukciju četiriju skladišta koja su preostala ovdje, izradit će se detaljan plan unutarnje obnove i uređenja jer želimo da ti objekti budu reprezentativni i da daju dodatnu vrijednost ovom prostoru – rekao je Plačko.
Pojasnio je kako će u četiri obnovljena objekta biti smješteni Inspiracijski centar kreativnosti i zamišljen je kao središnji prostor Centra znanja, drugi dio objekta je usmjeren na kreativni sektor, u smislu audio produkcije, bit će tu i dio namijenjen za vizualne umjetnosti, kao što su slikarstvo i dizajn, a u središnjem rekreativnom dijelu bit će prvo penjalište u Čakovcu.
Ugovor sa županom Posavcem potpisao je i direktor tvrtke Zelena Gradnja, Veljko Milisavljević.
-Jako nam je drago što imamo priliku sudjelovati u ovom projektu za Međimursku županiju, drago nam je da vidimo projekte i zajednice koji idu u smjeru razvoja u budućnosti – rekao je Milisavljević.
Potpisivanju ugovora nazočili su i direktor Međimurske energetske agencije Alen Višnjić, zamjenica ravnateljice REDEA-e Ana Kralj te voditeljica odjela za pripremu i provedbu projekata iz područja gospodarstva u REDEA-i Maša Tomašić.
ak/vzaktualno.hr