Obilježavanje uskrsnih blagdana nezamislivo je bez bojanja jaja i izrade pisanica. Upravo ukrašavanje jaja ima dugu i bogatu tradiciju na sjeveru Hrvatske, a neki lokaliteti mogu se pohvaliti njegovanjem posebnih običaja. Možda i najupečatljiviji dojam ostavlja tradicija izrade črnih pisanica.
Literatura i terenska istraživanja potvrđuju da se črne pisanice izrađuju samo u Međimurju i to u njegovu donjem dijelu. Središta izrade bila su naselja Donja Dubrava, Donji Vidovec i Kotoriba, dok se danas izrađuju samo u Donjoj Dubravi. Zahvaljujući Biserki Vučenik iz Donje Dubrave koja pisanice izrađuje 30-ak godina, ova tradicijska vještina čuva se od zaborava.
– U Donjoj Dubravi vještina izrade črne pisanice batik tehnikom održala se od 1860. godine. Neke od glavnih nositeljica ove vještine bile su Marija Fabić i Margareta Benko. U „Ornamentici pisanica Međimurja” pronašla sam podatke o pisanicama iz donjeg Međimurja i njihovim ornamentikama od 1927. do 1991. godine, a kao mjesta izrade se spominju Donja Dubrava, Donji Vidovec, Kotoriba, Sveta Marija, Donji Mihaljevec, Draškovec i Prelog, po čemu se vidi da su črne pisanice karakteristične upravo za ovaj dio Međimurja – otkriva Biserka Vučenik, nositeljica vještine izrade črne pisanice.
Batik tehniku izrađivanja črne dobravske pisanice na tvrdo kuhanim jajima naučila je od pokojne Marije Fabić (rođene 1921. godine) prije 30 godina, a na ispuhanim jajima tu istu tehniku primjenjuje dvadesetak godina.
Izrada črne pisanice započinje dobro ispranom i osušenom ljuskom jajeta na koju se kičicom, odnosno pisaljkom, koja se grije na plamenu svijeće i umače u pčelinji vosak, iscrtavaju rubovi cvijeća i lišća.
– Po dužini jajeta se ispisuju poruke poput: „Mali dar iz Međimurja”, „Ovo jaje za sreću se daje”, „Ne gledaj ovo jaje, već onoga koji ti ga daje!”… Latice cvijeća i lišća bojimo vodootpornim flomasterima, a iza toga se preko njih nanosi sloj pčelinjeg voska, odnosno čoskaju se. Nakon toga jaje umačemo u crnu boju, koja se nekada kuhala od čađe, a danas se koriste kupovne boje, zatim boje za tekstil i voda uz dodavanje žličice alkoholnog octa, da se boja ne bi lovila za prste. Kad jaje u potpunosti pocrni, izvadimo ga iz boje i skidamo vosak toplom pamučnom krpom. Tako nam ostaju na jajetu šareni cvjetovi, listovi i ornamenti. Da bi se pisanica što više sjajila, premažemo je špekom ili jestivim uljem – objašnjava postupak Biserka Vučenik.
Krajem prošle godine umijeće izrade črnih pisanica i običaj sestrenja i bratimljenja u Donjoj Dubravi, uvršteni su na Listu zaštićenih nematerijalnih dobara Republike Hrvatske. Kao nositelji umijeća upisani su Biserka i Marko Vučenik, dok je KUD Seljačka sloga Donja Dubrava upisan kao nositelj običaja sestrenja i bratimljenja.
A u obitelji Vučenik pripreme za predstojeće uskrsne blagdana započele su početkom siječnja, odmah iz blagdana Sveta tri kralja. Dok je sin Marko zadužen za ocrtavanje cvjetnih motiva, mama Biserka na sebe preuzima zadatak bojanja tušem i akrilnim bojama. Svoju zadaću ima i suprug Branko, a to je čoskanje, odnosno zapunjavanje motiva voskom kao i crtanje pletera. Na kraju mama Biserka još upiše tekst, boji ih u črnoj boji, briše, suši i maže da bi dobile završni sjaj.
– Početkom godine radio sam i na dizajnu ambalaže za pisanice, tako da od sredine veljače imamo prigodne kutijice pa su pisanice sada još prikladnije kao originalni suvenir. Kutije dolaze u dvije veličine: za kokošja i guščja jaja, odnosno male i velike kutije kako ih zovemo u kući – priča Marko koji je po struci magistar grafičkog dizajna.
Obitelj redovito održava radionice, ali i sudjeluje u brojnim projektima kojima se promoviraju međimurska kulture i tradicijska baština. Bili su uključeni u izradu prve slikovnice o črnoj pisanici „Jaje a crno” autorice Maje Lesinger.
Važnost očuvanja znanja i vještina izrade črnih pisanica prepoznalo je i Ministarstvo kulture i medija, koje je odobrilo financijska sredstva za održavanje radionica u organizaciji Knjižnice “Nikola Zrinski” Čakovec. Bit će održano sedam radionica. Također, 14. ožujka je otvorena dokumentarna izložba črnih pisanica u Multimedijalnoj dvorani „Riznice Međimurja” u Čakovcu, gdje je izloženo dvjestotinjak črnih pisanica. Izložba će biti otvorena do 14. travnja.
– Pred nama je bio i novi izazov s obzirom da je Općina Donja Dubrava naručila dvije velike pisanice od 2 metra visine, da ih oslikamo u stilu tradicionalne črne pisanice. Na tome smo radili mjesec dana, ali sada velike črne pisanice krase centar Donje Dubrave, a jedna je čak u obliku klupice za sjedenje. Istovremeno smo treću godinu zaredom sudjelovali na izložbi “Velikonočni pirhi štirih dežel” odnosno “Uskršnje pisanice iz četiri države” u vidikovcu Vinarium Lendava u Sloveniji. A očekuje nas još nekoliko kako međunarodnih, tako i naših domaćih izložba pisanica u Podravini – zaključuje Biserka Vučenik.
Foto: Marko Vučenik
rp/vzaktualno.hr