Na Dan planeta Zemlje, a povodom obilježavanja 60. obljetnice proglašenja Špilje Vindije zaštićenim paleontološkim spomenikom prirode, u Županijskoj palači u Varaždinu dodijeljene su nagrade, posebne pohvale i zahvalnice najuspješnijima na likovnom natječaju za djecu predškolske dobi i učenike osnovnih škola „Moj doživljaj špilje Vindije“. U ulaznom holu palače na Franjevačkom trgu otvorena je izložba na kojoj svi zainteresirani do petka, 26. veljače, mogu razgledati najuspješnije dječje radove.
Likovni natječaj organizirala je Javna ustanova Priroda Varaždinske županije u suradnji s Varaždinskom županijom. Na natječaj su pristigla čak 103 kreativna i maštovita rada iz 15 dječjih vrtića i 11 osnovnih škola. Autorima prva tri nagrađena rada i njihovim mentorima uručene su vrijedne nagrade, prigodni poklon-bonovi za kupnju likovnog pribora i sličnih potrepština, a posebne pohvale i poklon-bonovi uručene su i autorima posebno pohvaljenih radova, kao i njihovim mentorima.
U kategoriji predškolskog uzrasta najboljim je proglašen rad Lare Šestak iz vrtića Dječji svijet iz Varaždina, čija je mentorica Nataša Gotal, dok je u kategoriji prvog do četvrtog razreda osnovne škole prvo mjesto osvojio Vito Dukarić, učenik 2. razreda OŠ Andrije Kačića Miošića Donja Voća, čija je mentorica Zdenka Godinić
U kategoriji viših razreda osnovne škole prvo mjesto podijelili su Krešimir Šmintić, učenik 7. razreda OŠ Izidora Poljaka Višnjica, i Ena Mališa, učenica 7. razreda OŠ Tužno.
– Za rad me je motivirao život neandertalaca, kako su se borili za opstanak za život i protiv svih čudovišta i životinja. Prikazao sam jednog čovjeka kako je bio ranjen u borbi s medvjedom, kao i tatu i kćer kako se griju uz vatru. Iznenadilo me je što sam osvojio prvo mjesto, jer sam mislio kako jako puno učenika isto ima lijepe radove, pa sam očekivao da ću biti treći ili četvrti – rekao je Krešimir Šmintić.
Njegova i Enina mentorica je Jadranka Kučar, a upravo je ona proglašena najboljom mentoricom likovnog natječaja budući da je, uz dva prva mjesta, još četvero njezinih učenika primilo posebne pohvale, pa joj je uručena i posebna nagrada.
Zadovoljstvo nasmiješenim dječjim licima i odličnim likovnim radovima nisu krili župan Anđelko Stričak i ravnateljica Javne ustanova Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar, koji su uručili nagrade, pohvale i zahvalnice.
– Djecu u vrtićima i osnovnim školama željeli smo potaknuti da promišljaju o špilji Vindiji i njezinoj vrijednosti i značaju, a s obzirom na veliki broj radova, čini mi se da smo u tome uspjeli. Važno je da djeca budu svjesna značaja prirodne i kulturne baštine koja se nalazi u njihovom zavičaju. Danas je Dan planeta Zemlje, koji je prava prilika da se prisjetimo čudesnih djela koja je priroda stvarala kroz dugu geološku povijest Zemlje, pa tako i naše špilje Vindije – rekla je Sanja Kopjar.
Špilja Vindija je zasigurno jedan od najznačajnih lokaliteta u svijetu kad su u pitanju znanstvena istraživanja ljudskog DNK, napomenuo je župan Stričak.
– Upravo je to jedan od razloga zbog kojeg smo u ovoj godini, u kojoj obilježavamo 60. obljetnicu proglašenja špilje Vindije zaštićenim paleontološkim spomenikom prirode, organizirali ovaj likovni natječaj za naše najmlađe. Posebno je važno da naši mladi budu upoznati s prirodnom i kulturnom baštinom svoga zavičaja. Do kraja godine nastavljamo s nizom programa i aktivnosti u čast špilje Vindije, a u planu je i izdavanje monografije. Vjerujem da vam je poznato i to da bi špilja Vindija trebala biti unutar parka prirode Ivanščica, Strahinjčica, Maceljska i Ravna Gora, koji će se najvjerojatnije zvati „Zagorske gore“ – otkrio je župan Anđelko Stričak.
Dodajmo da su najbolje likovne radove odabrale članice Stručnog povjerenstva u sastavu: članica Kulturnog vijeća Varaždinske županije Klara Macolić Kuparić, mentorica u Centru izvrsnosti za likovni umjetnost Mateja Rusak, savjetnica za kulturu Varaždinske županije Sandra Malenica i stručna savjetnica u Javnoj ustanovi Priroda Varaždinske županije Alenka Car.
vzaktualno.hr