U sklopu posjeta Varaždinskoj županiji povodom potpisivanja ugovora u sklopu natječaja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, obišla je radove na jezeru Trakošćan, pritom istaknuvši kako je aktualna regionalna i područna samouprava, zajedno sa Hrvatskim vodama, doprinijela rješavanju višedesetljetnog problema.
- Svojom aktivnošću su pridonijeli da se jedan, ne samo višegodišnji, nego i višedesetljetni, problem riješi te da jedan od primjera najvrijednije hrvatske kulturne i prirodne baštine zasja kako treba, privuče veći broj posjetitelja, bude sigurna za takve posjetitelje i isto tako dobra za naše ekosustave i okoliše - rekla je ministrica Vučković dodavši kako su danas došli obilježiti privođenje kraju radove uspješnog projekta Hrvatskih voda te aktualne lokalne, područne i državne vlasti.
Osvrnula se i na trošak projekta koji u dvije faze iznosi 6 milijuna eura.
- Bilo je tu i projekcija koje su ukazivale na više troškove. Rekla bi da su kolege iz Hrvatskih voda na čelu s generalni direktorom Đurokovićem uspjeli, unatoč određenim poteškoćama, privesti projekt kraju i to po nižim cijenama nego što su neki postupci nabave predviđali - rekla je ministrica.
Na problem Trakošćanskog jezera osvrnuo se i generalni direktor Hrvatskih voda, Zoran Đuroković, rekavši kako na području jezera pritječe 16 bujičnih potoka, plus 17 vodotoka te su se u 50 godina nepražnjenja jezera stvorili uvjeti gdje je sve bilo prepuno podzemnih voda.
- Projekt možda nije prepoznao sve što bi se trebalo odraditi da bi se jezero posve očistilo - rekao je Đuroković istaknuvši kako nije lako procijeniti ukupnu količinu mulja niti posebno prilagoditi tehnologiju.
- Za neke druge stvari postoji tržište, postoje izvođači koji su spremni nešto odraditi, neki koji su manje spremni ili koji nisu svjesni koliko je neki poduhvat težak da se u to upuste. U svakom slučaju, investicija će završiti sa 6 milijuna eura troškova, povećali smo kapacitet jezera koji je nekada bio nekoliko stotina tisuća kubnih metara, a sada će moći primiti 500 000 kubnih metara što će bitno značiti za biljni i životinjski svijet, kao i kvalitetu vode u samo jezero - rekao je Đuroković.
Istaknuo je kako se za vrijeme radova pokazalo da postoje brojna klizišta i padine.
- Naravno da nismo mogli otići i reći da smo mi samo izmuljili, a klizišta neka budu nečiji drugi problem, pa smo isto tako sanirali i klizišta kako bi od konačnog kraja radova u 8. mjesecu moglo započeti i sa punjenjem jezera, jer bez toga se ti radovi dalje ne bi mogli odvijati. Svi bi voljeli da je to bilo brže, ali ovo je novo ruho jezera i sa ovom nacionalnom baštinom vjerujem da će nakon tri godine vrijediti to čekanje i da ćemo dobiti još ljepše jezero i da ćemo dodatno doprinijeti nacionalnoj baštini – rekao je Đuroković potvrdivši kako se rokovi više neće prolongirati.
- Tu nam u koristi idu i prognoze Državnog hidrometeorološkog zavoda, sada smo se povukli iz najdubljeg i najtežeg dijela izvođenja radova, tako da više nikakvih zapreka nema da se sve planirano ukloni do kraja kolovoza i da sve skupa završimo u rujnu i pozovemo završetak radova i onda zajedno čekamo nove kiše da jezero konačno zablista u punom sjaju - poručio je Đuroković.
Na produživanju roka izvođenja radova osvrnuo se i župan Anđelko Stričak istaknuvši kako Hrvatske vode nisu birale prvog izvođača, nego DKOM i Upravni sud, jer se na izbor Hrvatskih voda netko žalio.
- Sve je neslavno završilo. Kao što vidimo, angažmanom svih sve se dobro odvija, očekujemo da će do rujna biti više manje sve završeno i potom očekujemo punjenje Trakošćanskog jezera vodom – rekao je župan te se osvrnuo i na dodatne radove koji nisu bili predviđeni prvim projektom.
- U međuvremenu se utvrdilo da bi trebalo urediti šetnice oko jezera, da bi trebalo omogućiti našim sugrađanima koji su u invalidskim kolicima da imaju tu slobodu ili dobrobit da mogu sami obići ovo jezero i ova je šetnica prilagođena upravo njima. Mogu naglasiti zadovoljstvo aktualnim aktivnostima jer sve ide dobro i na kraju će sve dobro završiti - rekao je Stričak pa se osvrnuo i na vrijednost radova.
- Ako je bila neka ponuda od 7 milijuna i po ili čak više eura, a sada će sve završiti u nekom okviru od 5-6 milijuna, ja ne vidim gdje je tu preplaćeno. Sedam je više od pet ili šest. Bitno je da je sve prema zakonu - poručio je župan.
Zadovoljstvo radovima istaknuo je i načelnik Općine Bednja, Damir Poljak.
- Ovo je velika investicija, puno nam znači, ne samo očuvanju Trakošćanskog jezera. Moram spomenuti da smo prošlu godinu, usprkos svim radovima, tijekom 10. mjeseca premašili turistički i prethodnu godinu. Velika su ulaganja i u sanaciju klizišta stoga se zahvaljujem i Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu, Hrvatski vodama i Varaždinskoj županiji koji nas prate u svim ovim projektima i ulaganjima koja nisu mala, nego su ogromna za Općinu Bednju - rekao je načelnik Poljak.
n.p.bajz/vzaktualno.hr