Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • U Ivancu počela sanacija vrijednog arheološkog lokaliteta Stari grad

U Ivancu počela sanacija vrijednog arheološkog lokaliteta Stari grad

Događanja
12. kolovoza 2024.
martina
641
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Protekla dva tjedna veliki interes građana pobudili su radovi u budućem arheološkom parku, na lokalitetu Stari grad u Ivancu. Ovdje se izvodi sanacija građevinskih nalaza u dijelu lokaliteta koji je arheološki istražen i spreman za prezentaciju.

Radovima u ovoj fazi obuhvaćena je strukturalna sanacija kamenih zidova gotičkih, renesansnih i baroknih dijelova Starog grada te izravnanje okolnog terena i zapunjavanje iskopa preostalih iz istraživanja, koja su bila sustavno provođena od 1998. do 2012. godine.

Radi pristupa terenu i očuvanja povijesnih građevinskih struktura morat će se ukloniti i veći dio stabala koja rastu unutar samih zidina.

Radovi se izvode uz stalnu prisutnost arheološkog i građevinskog nadzora, a izvodi ih tvrtka ISF d.o.o. iz Ivanca.

Paralelno s radovima, pristupit će se izradi projekta prezentacije arheološkog lokaliteta kako bi u dogledno vrijeme on bio otvoren za građane i posjetitelje.

U petak su lokalitet obišle pročelnica Vesna Pascuttini Juraga i Ivana Peškan iz Konzervatorskog odjela u Varaždinu, kako bi gradskim čelnicima i izvođaču dale smjernice za daljnje postupanje.

Gradonačelnik Milorad Batinić izrazio je nadu da će Ministarstvo kulture i medija ubuduće prepoznati vrijednost ovog lokaliteta koji je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro na nacionalnoj razini, s obzirom na to da sve dosadašnje prijave na natječaje Ministarstva nisu bile odobrene.

– U građevinske radove na sanaciji, nadzor i izradu projekta prezentacije uložit ćemo ove godine više od 50.000 eura vlastitih sredstava. Podrška Konzervatorskog odjela u Varaždinu je neupitna i s njima imamo dobru suradnju, ali volio bih da nadležno Ministarstvo i financijski prati napore Grada da sačuva najvredniji kulturno-povijesni lokalitet na svojem području – rekao je Batinić.

– Kroz niz arheoloških istraživanja Staroga grada otkriveni su segmenti ivanečke povijesti koje stručnjaci nisu mogli ni slutiti. U jednoj od kampanja detektirani su temelji romaničke crkve (11.-12. st.) za koju se nije ni znalo da je postojala te je u planu da se ona dogodine u potpunosti istraži. Također, prilikom izravnanja terena otkrivene su građevinske strukture u zapadnom dijelu lokaliteta koje još do sada nisu istraživane, a koje bi mogle uvelike pridonijeti razumijevanju nastanka i izgleda Staroga grada. Želja nam je da budućim generacijama prezentiramo povijest Ivanca za koju smo mi bili zakinuti – kazao je zamjenik gradonačelnika Marko Friščić.

foto: ivanec.hr
vzaktualno.hr/ivanec.hr

martina 1257 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Nositeljice ovih neobičnih imena danas slave imendan, čestitajte im!
Lifestyle
2024-08-12

Sljedeća Vijest

Od rujna rastu mirovine!
Hrvatska i svijet
2024-08-12
Izdvojeno
Međimurje u znaku Matice hrvatske – novo vodstvo izabrano na Skupštini u Čakovcu
Događanja
22. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Hrvatska velikog srca: Pomozimo Biljani!
Hrvatska i svijet
22. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
DONJA VOĆA: Špilja Vindija – naša prošlost i budućnost
Događanja
22. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Reels preuzima sve – što to znači za vaše videe na Facebooku?
Hrvatska i svijet
22. lipnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.