Uvođenje VAR (Video Assistant Referee) tehnologije u nogometu 2018. godine, predstavljeno kao revolucionarna inovacija koja će smanjiti broj sudačkih pogrešaka, izazvalo je mnoge rasprave i podijeljena mišljenja. Iako je VAR osmišljen kako bi pomogao sucima u donošenju ispravnih odluka na terenu, posljednje statistike ukazuju na iznenađujući trend – umjesto smanjenja grešaka, broj sudačkih pogrešaka raste, a suđenje je postalo kontroverznije nego ikada prije.
Više tehnologije, više grešaka
Prema podacima dobivenim iz nekoliko europskih nogometnih liga, postotak spornih odluka nakon uvođenja VAR-a znatno je porastao. Iako suci sada imaju mogućnost pregledavanja spornih situacija putem videozapisa, statistike pokazuju da dolazi do sve više pogrešnih odluka čak i uz upotrebu ove tehnologije. U Premier ligi, primjerice, broj pogrešaka koje su izravno utjecale na rezultat utakmica porastao je za 15% u usporedbi s razdobljem prije VAR-a. Jedan od ključnih razloga koji se navode za ovaj trend jest prekomjerna oslanjanja na tehnologiju. Suci, umjesto da donose samostalne odluke na temelju onoga što vide na terenu, sve češće čekaju signal iz VAR sobe, što ponekad dovodi do konfuzije i nesigurnosti. Tehnička podrška, iako zamišljena kao pomoć, ponekad otežava procese donošenja odluka jer suci gube ritam igre i prirodan instinkt na terenu.
VAR ili (PRE)VAR?
Iako su namjere VAR-a bile jasne – smanjenje brojnih i često odlučujućih grešaka, nogometna javnost nije uvijek bila zadovoljna rezultatima. Brojni su primjeri kada je VAR bio uključen, ali je konačna odluka bila jednako kontroverzna kao i one koje su donosili suci bez njegove pomoći. Primjerice, slučajevi minimalnih zaleđa, ruku u kaznenom prostoru ili prekršaja prilikom postizanja golova postali su izvor beskonačnih rasprava. Jedan od najpoznatijih incidenata dogodio se na utakmici Lige prvaka 2020. godine, kada je VAR potvrdio odluku suca o dosuđenom kaznenom udarcu, iako su brojni stručnjaci kasnije tvrdili da je došlo do greške u procjeni prekršaja. Upravo ovakvi trenuci izazivaju frustraciju kod igrača, trenera i navijača, čime se dodatno narušava povjerenje u sustav.
Suci su pod pritiskom
Uz tehnološku potporu, očekivalo bi se da će suci biti manje pod pritiskom, no u stvarnosti se događa suprotno. Očekivanja su postavljena na višu razinu, a svaki njihov potez sada se detaljno analizira, ne samo u realnom vremenu nego i kroz bezbroj usporenih snimaka. Na taj način, greške postaju vidljivije i teže za oprostiti, a suci su suočeni s dodatnim teretom – trebaju balansirati između vlastitog prosuđivanja i onoga što im tehnologija sugerira. Stručnjaci se slažu da VAR sam po sebi nije loša ideja, no njegov trenutni oblik primjene očito nije savršen. Ključno pitanje koje ostaje jest kako ga poboljšati kako bi zaista služio nogometu, umjesto da ga ometa.
Anketa
VAR tehnologija kritizirala se prije službenog uvođenja, a još više nakon uvođenja. Upravo zato, proveli smo anketu za naš portal u kojoj smo sudionicima postavili nekoliko pitanja vezanih za uvođenje VAR tehnologije. U anketi je sudjelovalo 180 ispitanika, a pitanja i rezultate donosimo u nastavku.
Znate li što je VAR, odnosno Video Assistant Referee?
92% ispitanika odgovorilo je potvrdno, dok je 8% ispitanika odgovorilo da im je taj pojam nepoznat.
Smatrate li da je uvođenje VAR-a bilo potrebno?
46% ispitanika odgovorilo je potvrdno, dok se 54% ispitanika ne slaže s uvođenjem VAR-a.
Po uvođenju VAR-a, vidite li kakve pozitivne promjene što se tiče same igre i toka utakmice?
(ispitanicima je kod ovog pitanja uz DA/NE odgovore, bila ponuđena mogućnost da daju vlastita mišljenja i odgovore)
22% ispitanika odgovorilo je potvrdno, dok 78% ispitanika tvrdi da pretjerane pozitivne promjene nisu vidljive.
Izdvojit ćemo i nekoliko odgovora ispitanika koji su prokomentirali VAR.
- Više štete nego koristi ako se mene pita – odgovorio je jedan ispitanik.
- Mislim da su igru totalno umrtvili i da se sve dodatno usporilo – naglašava naš ispitanik.
- Možda je bilo dobrih namjera, ali ne vidim nikakav poseban benefit – zaključio je ispitanik.
Kako komentirate suđenje nakon uvođenja VAR-a? Statistike pokazuju da je sve više grešaka sudaca od trenutka kad je uveden njihov „video asistent”.
(ispitanici nisu imali mogućnost odgovoriti sa DA/NE)
- Mislim da smo svi to primijetili, previše su se opustili – govori ispitanik.
- Stalno se na televiziji analiziraju sporne situacije, čak se neki međusobno svađaju zbog odluka sudaca. VAR nam je ustvari pokazao da suci baš i ne znaju raditi svoj posao – ističe jedan ispitanik.
- Ja sve shvaćam, da donese krivu odluku na terenu. Ali da nakon toga pogledaju VAR i donesu krivu odluku, za to stvarno moraš biti talent – odgovara ispitanik.
VAR tehnologija je ušla u nogomet s ciljem da poboljša suđenje i smanji ljudske pogreške, no dosadašnje statistike pokazuju da to nije uvijek slučaj. Suci se sve više oslanjaju na tehnologiju, što ih često dovodi do zbunjujućih i spornih odluka. Iako je tehnologija neosporno važna u modernom nogometu, ključno je pronaći način da suci zadrže autoritet i osjećaj za igru, bez prekomjerne ovisnosti o VAR sustavu. Kako se nogomet bude razvijao, tako će i korištenje VAR-a vjerojatno doživjeti svoje promjene, no ostaje pitanje – hoće li se time doista smanjiti greške na terenu ili će se samo otvoriti novi prostor za kritike i kontroverze?
IZVORI: premierleague.com, laliga.com, hnl.hr
FOTO: Unsplash/Diego Parodi, screenshot YouTube, Borna Stipetić
b.stipetić/vzaktualno.hr