Na rijekama Dravi i Muri, kao i na malim slivovima Plitvice i Bednje te Trnave i Bistre situacija je redovita, a to znači da još nije, a u ovome trenutku niti nema potrebe za proglašenjem pripravnog stanja obrane od poplave.
Rekao nam je to Milan Rezo, direktor VGO za Muru i gornju Dravu Hrvatskih voda
Na rijeci Plitvici, na mjernoj postaji Krkanec u općini Vidovec, u 8 je sati izmjeren plus 71 centimetar, uz napomenu da se za vodostaje od 160 centimetara proglašava pripremno stanje. Na rijeci Bednji, na mjernoj postaji Željeznica u 8 je sati izmjereno plus 36 centimetara, dok je pripremno stanje planirano za vodostaje od 250 centimetara.
- Na malim slivovima Plitvice i Bednje na području Varaždinske županije, na malom slivu Trnave na području Međimurske županije te na slivu Bistre u Koprivničko-križevačkoj županiji ne očekuju se nikakvi značajniji vodostaji, s obzirom na najavljene padaline, ali i na one koje su dosad pale u kumulativnom iznosu od 60-ak litara po kvadratnom metru – kazao je Rezo.
Što se tiče rijeke Drave, sagledavajući širu sliku koja znatno utječe na vodostaje rijeke, istaknuo je da je u ovome trenutku na izlasku rijeke iz Austrije protok vode 300 kubnih metara u sekundi.
- Uz dodatne doprinose vodotoka s područja Republike Slovenije, u ovom trenutku imamo približno 500 kubnih metara u sekundi na gornjem toku rijeke Drave, na ulasku u naše Ormoško jezero, odnosno na branu HE Varaždin. U kolovozu prošle godine imali smo do 2200 kubnih metara na ulazu Drave u Hrvatsku , što nam daje za pravo da u ovom trenutku možemo biti mirni – istaknuo je.
Nizvodno od ušća Mure u Dravu na mjernoj postavi Botovo, vrh vodnog vala se očekuje u srijedu, odnosno u četvrtak, s vodostajem od 300 centimetara ili protokom od 1000 kubnih metara u sekundi.
- To bi još uvijek bilo ispod razine od 380 centimetara kada proglašavamo pripremno stanje. Stoga, poruka Podravcima je da također mogu biti mirni, što se tiče eventualnih poplava na području Podravine. Napominjem da smo na mjernoj postaji Botovo lani u kolovozu imali rekordnih 616 centimetara i protok od 2400 kubnih metara u sekundi – iszjavio je Rezo.
Kada je riječ o stanju na rijeci Muri, u ovome trenutku mjeri se vodostaj od 238 centimetara, s protokom vode od 266 kubnih metara u sekundi, što je znatno ispod rekorda iz kolovoza 2023. godine, kada su izmjerena 543 centimetra i protok od 1400 kubnih metara.
- Napominjem da pripremno stanje na Muri proglašavamo za vodostaje na visinama od 330 centimetara. U ovom trenutku uzvodno na području Slovenije na izlazu iz Austrije imamo 300 kubnih metara, dok se za sutra najavljuje približno 500 kubnih metara na Muri. To je rezultat manjih padalina od 50-ak litara po kvadratnom metru u odnosu na najavljivane količine u iznosima od sto do dvjesto litara po kvadratnom metru na području Austrije – kazao je Rezo.
Dodao je da se kulminacija vodostaja na mjernoj postaji Mursko Središće očekuje u utorak, kada bi vodostaj bio približno 350 centimetara te bi prema provedbenom planu obrane od poplava Hrvatske vode proglasile početak pripremnog stanja obrane od poplava na području rijeke Mure.
-Uz navedeno, ova kiša donijela je pozitivnu priču koja se odnosi na brzinu i količinu punjenja jezera Trakošćan, gdje je trenutno vodom pokriveno oko 5 hektara, u odnosu na ukupnu površinu od 17 hektara i u jezeru ispod Dvora Trakošćan nalazi se od 30 do 35 tisuća kubnih metara vode – zaključio je Milan Rezo.
ak/vzaktualno.hr