Unatoč brojnim izazovima s kojima se suočavaju, seoske žene širom svijeta igraju vitalnu ulogu u održivom razvoju i prehrambenoj sigurnosti. Glavna je to poruka koju je uime Kluba zastupnika HDZ-a na 3. sjednici 11. saziva Hrvatskog sabora u utorak 15. listopada iznijela saborska zastupnica Ljubica Jembrih.
A upravo se 15. listopada obilježava Svjetski dan seoskih žena koji je posvećen prepoznavanju ključne uloge seoskih žena u razvoju ruralnih područja, poljoprivrednoj proizvodnji i osiguranju gospodarskog opstanka svojih obitelji i zajednica.
Zastupnica Jembrih tom se prilikom osvrnula na napore Vlade Republike Hrvatske ka ravnopravnosti spolova, poput Nacionalnog plana za ravnopravnost spolova te pripadajućeg Akcijskog plana za provedbu za razdoblje do 2024. godine u kojem sudjeluje i Ministarstvo poljoprivrede sa provedbom mjere 1.4 Unaprijediti položaj ruralnih žena.
- Kroz ovu mjeru provode se edukacijske radionice kojima je cilj povećati broj vlasnica poljoprivrednih gospodarstava. Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike je kao novi kriterij bodovanja uvedena socijalna uključenost pa je predviđeno dodatno bodovanje za projekte kojima su nositelji žene - kazala je zastupnica Jembrih.
Nadodala je kako su, prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, do kraja 2022. godine žene, kao nositeljice poljoprivrednih gospodarstava u ukupnom broju poljoprivrednika, činile 29,1 posto, a upravljale su poljoprivrednom proizvodnjom na 48.402 poljoprivrednih gospodarstava.
- Unatoč brojnim izazovima s kojima se suočavaju, seoske žene širom svijeta igraju vitalnu ulogu u održivom razvoju i prehrambenoj sigurnosti. Njihova predanost, snaga i doprinos zajednicama u kojima žive zaslužuju naše duboko poštovanje i priznanje - poručila je zastupnica Jembrih te dodala kako je Svjetski dan seoskih žena usko povezan sa Svjetskim danom hrane, koji se obilježava 16. listopada.
- Ova dva dana zajedno naglašavaju potrebu za globalnim zajedničkim naporima u postizanju pravednijeg, sigurnijeg i održivijeg svijeta, gdje žene u ruralnim područjima igraju centralnu ulogu u borbi protiv gladi i osiguranju održive budućnosti za sve - istaknula je Jembrih.
Nadodala je kako je mjesec listopad globalno prepoznat kao mjesec posvećen podizanju svijesti o raku dojke, koji čini 25 posto svih malignih oboljenja kod žena u Hrvatskoj. Najvažnije od svega, ističe Jembrih, jest rano otkrivanje bolesti koje daju nadu mnogim oboljelim ženama i muškarcima, kao i njihovim obiteljima.
- Važno je naglasiti da rak dojke ne pogađa samo žene. Iako u manjem postotku, muškarci također mogu oboljeti, što ovu borbu čini univerzalnom. Ova bolest ne poznaje granice, no ono što možemo kontrolirati je naša svijest, briga za zdravlje i podrška onima koji se bore - poručila je Jembrih istaknuvši kako u ovome mjesecu borbe protiv raka dojke šaljemo snažnu poruku svima koji se bore s rakom dojke, a to je da nisu sami.