Varaždinska županija je u srijedu, na Svjetski dan hrane, bila domaćin članovima Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora koji je u Županijskoj palači održao svoju 7. sjednicu.
Domaćin, varaždinski župan Anđelko Stričak tom je prilikom rekao kako je održavanje ove sjednice u Varaždinskoj županiji priznanje svim poljoprivrednicima te da su na području županije registrirana 7692 OPG-a.
– Svjetski dan hrane obilježava se u 150 država svijeta, hrana je osnovna ljudska potreba, pa samim time i ljudsko pravo. Danas se na svijetu oko 750 milijuna osoba suočava s glađu ili svaka jedanaesta osoba, a najgora situacija je na afričkom kontinentu gdje se radi o svakoj petoj osobi. Upravo zbog toga toj temi moramo pristupiti zaista studiozno s respektom, a Varaždinska županija to promiče tijekom cijele godine – kazao je Stričak i dodao da nema mjeseca a da se ne održi neko događanje vezano za poljoprivredne proizvođače.
Istaknuo je kako je najkvalitetnije, najbolje i najslađe ono što se proizvede doma, u svom zavičaju, stoga je Županija tiskala i cijeli niz monografija.
– Već u dječjim vrtićima sudjelujemo u tiskanju bojanki da i na taj način proizvod približimo našim najmlađima. Potičemo poljoprivrednu proizvodnju kroz edukacije, potpore i promociju, a svim našim OPG-ovima, koji to zatraže, financiramo sudjelovanje na sajmovima i izložbama, s kojih se uvijek vraćaju s medaljama – rekao je Stričak i upozorio da se, bez obzira na to, daleko više mora voditi briga o odnosu prema hrani.
Naglasio je još kako se Varaždinska županija ističe po zaštiti domaćih proizvoda. Naime, s varaždinskog područja zaštićeno je 10 proizvoda na europskoj i 10 na nacionalnoj razini.
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir kazala je da se na tematskoj sjednici govorilo o tome koliko se hrane proizvodi, što se radi po pitanju zaštite tradicijske proizvodnje i samodostatnosti u proizvodnji hrane te o sprječavanju nepoštenih trgovačkih praksi koje muče poljoprivredne proizvođače i osiguravanju boljeg plasmana proizvoda na tržištu.
– Cilj Odbora za poljoprivredu je pružiti maksimalnu podršku u tom iznimno odgovornom i zahtjevnom poslu koji rade za sve nas kako bi proizveli dovoljno hrane po pristupačnim cijenama za sve naše građane i kako bi oni mogli od toga dovoljno zaraditi, pristojno živjeti i prehraniti svoje obitelji. Kako je pitanje hrane ustvari i pitanje ljudskih prava, u tom smjeru i Ujedinjeni narodi obilježavaju ove godine Svjetski dan hrane – rekla je Petir i potom skrenula pažnju na to kako se i u svijetu i u Hrvatskoj još uvijek baca puno hrane.
– Podaci pokazuju da godišnje bacimo 72 kilograma po stanovniku u Hrvatskoj, u Europi je to negdje oko 130 kilograma, dok je u svijetu oko 160 kilograma. Najviše hrane u Hrvatskoj baca se još uvijek iz domaćinstava, gotovo 2/3 hrane, ali otpad od hrane nastaje u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i ugostiteljstvu. U tom smislu su nadležna državna tijela pokrenula mjere kako bi se smanjio otpad od hrane, ali isto tako kako bi se hrana koja je još uvijek dobra za upotrebu proslijedila ustanovama i institucijama koje brinu o našim građanima slabije imovinske moći – istaknula je Petir.
U tom smislu, dodala je, napravljeni su iskoraci u uspostavi banaka hrane, pri čemu je Ministarstvo poljoprivrede dalo svoj doprinos. Zahvalila je ujedno Hrvatskom Caritasu, Crvenom križu, socijalnim samoposlugama i nevladinim udrugama koje su posrednici i pomažu da se hrana ne baci, već da stigne do krajnjih korisnika.
– Odbor za poljoprivredu dao je i niz prijedloga kako bi podržali naše poljoprivrednike, omogućili lakši plasman njihovih proizvoda na tržištu, ali i spriječili nepoštene trgovačke prakse i nelojalnu konkurenciju. U tom smislu inicirali smo izmjene Zakona o nepoštivanju trgovačkih praksi, ali i apelirali da se promiče kvaliteta proizvoda i da se što više naše domaće, lokalne hrane plasira u javne ustanove putem kratkih lanaca opskrbe hranom – navela je Petir.
Dodala je da se proizvodi mogu bolje plasirati na tržište tako da se brendiraju i označe oznakama kvalitete, ali i oznakama geografskog podrijetla, u čemu Varaždinska županija ima veliku zastupljenost.
– Varaždinska županija ima već 10 zaštićenih proizvoda od 51 koliko ih Hrvatska ima na europskoj razini, a još su neki proizvodi u postupku zaštite. Stvaranje dobre vrijednosti, kao i udruživanje poljoprivrednika ključ je uspjeha, ali i promjena svijesti javnosti o važnosti poljoprivrede kao jedne od najvažnije gospodarske djelatnosti u Hrvatskoj jer nitko ne može živjeti bez hrane. Zato je Odbor za poljoprivredu pozvao Ministarstvo da pokrene nacionalnu kampanju o važnosti poljoprivrede i time potakne veću svijest naših potrošača da kupuju hrvatsko jer je to najbolje, ali i mlade da upišu poljoprivredne škole i fakultete – zaključila je Marijana Petir.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek zahvalio je na pozivu na sjednicu, posebice jer se održava na Svjetski dan hrane.
– Svi znamo da je hrana bitna svakodnevno svima nama i u tom kontekstu danas smo razgovarali o nekoliko segmenata koji su važni za proizvodnju hrane, prije svega uvjetima u kojima se danas hrana proizvodi. Zatim, o onome što je najvažnije, a to je kvaliteta hrane, o čemu smo izvijestili sudionike današnje sjednice. Za kraj smo razgovarali o naporima koje radi Ministarstvo poljoprivrede kako bismo ojačali položaj naših poljoprivrednih proizvođača, kako bismo dodatno zaštitili i istaknuli kvalitetu naše domaće hrane i svega onog što je bitno za opstanak naših ljudi na selu i budućnost hrvatske poljoprivrede – rekao je Tušek.
Istaknuo je kako je Ministarstvo poljoprivrede najavilo da će u narednim mjesecima objaviti natječaj kojim će i dalje povećavati konkurentnost i proizvodnju u granama proizvodnje u kojima u ovom trenutku nismo dostatni.
– To je pitanje mlijeka, pitanje mesa, kako junećeg, svinjskog i ovčjeg i kozjeg. Na tom tragu smo već prošle godine donijeli program razvoja sektora mljekarstva gdje šaljemo jasnu poruku mljekarima da će kroz sljedeće godine imati snažnu institucionalnu i financijsku pomoć kako bi održali svoju proizvodnju. Dodatno, kako bismo mogli povećati poljoprivrednu proizvodnju, završili smo jedan natječaj gdje smo više od 500 poljoprivrednih proizvođača sufinancirali kako bi oni povećali svoju poljoprivrednu proizvodnju za 20 posto – kazao je Tušek te dodao kako će program razvoja govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva i kozarstva donijeti do kraja ove godine. S početkom sljedeće, napomenuo je, krenut će se sa sektorskim natječajem.
– U narednom razdoblju iz Strateškog plana imamo nešto više od 3,8 milijardi eura, gdje ćemo potaknuti sve segmente poljoprivredne proizvodnje, jačati položaj naših poljoprivrednih proizvođača i brinuti njihovom dohotku, a prije svega, i o samoj dostatnosti određenih poljoprivrednih proizvodnji – završio je Tušek.
mlpetrinjak/vzaktualno.hr