Međimurska Udruga „Sklonište dobrote” koja se brine o napuštenim i bolesnim, ničijim mačkama 23. siječnja 2025. godine će napuniti 12 godina rada i postojanja. S osnivačicom i predsjednicom Udruge Barbarom Jagec, dr. vet. med., razgovarali smo o tome kako je sve počelo, na koje načine volonteri pomažu napuštenim životinjama, kampanjom koju su pokrenuli i kako građani mogu pomoći ako naiđu na bolesnu ili ozlijeđenu macu.
Kako nam je rekla predsjednica Barbara Jagec, ljubav i empatiju prema životinjama gajila je još otkako je bila klinka.
– S ulice sam sve češće doma dovodila napuštene mace i pse. Kako je za pse postojao azil, a za mace nije bilo nikoga, one su ostajale u našem domu dok ih nismo izliječili i na koncu udomili u drugu obitelj. Kako je to i financijski bilo veliko opterećenje, ja sam još bila nezaposlena, u tijeku školovanja, potražili smo pomoć na društvenim mrežama za troškove tih spašenih maca. Tako je sve krenulo – započela je priču Jagec i dodala da je pritom imala veliku podršku majke, čija je ideja i bila osnivanje udruge i pomaganje širem krugu životinja, što se kasnije preusmjerilo na mačke.
Na skrbi Udruge 91 mačka
Udruga trenutno broji osam redovnih članova, od kojih ih je polovica najaktivnija svih ovih godina, a također trenutno imaju 19 tzv. „teta i stričeka čuvalica” ili 19 volonterskih domova gdje su mace na skrbi Udruge smještene i na liječenju, oporavku ili zdrave, pa čekaju novi dom. U domovima volontera tako se trenutno nalazi čak 91 mačka.
– O njima skrbimo na način da ih naši volonteri, uključujući i nas sve članove, uzmu u svoj dom i brinu o macama dok god nisu spremne za udomljenje, odnosno dokle god ih ne udomimo. Posebnu brigu i pažnju dobivaju mace na našoj skrbi koje su bolesne, trebaju primati lijekove ili imaju posebne potrebe, primjerice mace koje su nepokretne i većinom inkontinentne. Naravno, to je cijeli proces zbrinjavanja maca s ulice, od same karantene, veterinarske obrade, liječenja i potom traženje zauvijek doma, provjere uvjeta potencijalnih udomitelja i tad samo udomljenje – objašnjava Jagec.
Dodaje da je drugi način zbrinjavanja jedan od najbitnijih projekata koje provode, a to je „Uhvati - Steriliziraj – Vrati”, odnosno projekt kastracije slobodnoživućih mačaka, uglavnom onih koje nisu socijalizirane i ne bi bile sretne da ih se zatvori i prisili na suživot s ljudima ili koje zbog nedovoljnog kapaciteta ne mogu preuzeti direktno na skrb Udruge.
– Često upravo za njih osiguravamo i hranu te eventualno potrebnu veterinarsku skrb, oglašavanje za novi dom i udomljenje ako pronađemo adekvatne udomitelje za njih. Također, naša Udruga već petu godinu zaredom provodi projekt besplatnih kastracija vlasničkih mačaka putem kojeg osobe slabijeg imovinskog statusa, umirovljenici, studenti i svi koji nisu u mogućnosti financirati kastraciju za svoju mačku, mogu to obaviti na trošak naše Udruge u suradnji s veterinarskim ambulantama na području Međimurja – kazala je predsjednica Udruge, dodavši da na taj način ujedno educiraju sugrađane o odgovornom držanju mačaka kao kućnih ljubimaca i sprječavaju brojne neželjene mačiće koji bi opet završili na ulici.
Osim toga, navodi, provode i edukacije u školama i vrtićima kad god imaju priliku, što smatraju vrlo bitnim.
– U konačnici, želimo izgraditi okolinu koja mačke prihvaća kao ravnopravne članove svoje obitelji i da se prema njima tako i odnosi – ustvrdila je naša sugovornica.
Kako pomoći ako naiđete na nezbrinutu macu?
Što se tiče samog udomljavanja, najlakše je, kaže, udomiti zdrave mačiće, posebice ako je riječ o onima „atraktivnijeg” izgleda, dulje dlake, željenih boja poput bijele, plave, odnosno sive i slično, a najteže je udomiti mace s posebnim potrebama, slijepe, bez noge, oka ili paraplegičare, u pelenama ili starije mace. Također, mace pozitivne na mačju leukemiju (FeLV) jedna su skupina najteže udomljivih mačaka.
– Takve mace uglavnom ostaju kod nas do kraja njihovog života, njima smo često baš mi zadnja stanica. Dosad smo imali samo nekolicinu udomljenja FeLV + i paraplegičara u ovih 11 godina našeg rada. S jedne strane je to i razumljivo, no želimo sve potaknuti da otvore um i svoja srca. Briga je (malko) veća, ali ljubav koju dobivate zauzvrat je neopisiva – poručuje Barbara, a građanima koji naiđu na nezbrinutu mačku savjetuje:
– Za početak savjetujemo da je sklone u svoj dom, pomoćnu prostoriju, kupaonicu i slično te nas kontaktiraju za daljnje upute ako nisu u mogućnosti sami pružiti maci potrebnu pomoć, financirati troškove veterinara ili je udomiti. Svaka mačka nađena na ulici treba pregled veterinara za početak, potrebno je kupiti adekvatnu mačju hranu i osigurati joj pijesak gdje bi mogla obaviti nuždu. Puno nam znači ako odmah u startu imamo više informacija o maci kojoj treba pomoć, bilo u vidu smještaja kod volontera, veterinarskog pregleda, hrane ili samo pomoći oko udomljenja – govori Jagec i navodi da su korisne sljedeće informacije: što bolje fotografije mace, starost, spol i zdravstveno stanje u kojem se nalazi te njena lokacija.
Ako je mačka životno ugrožena, tada je potrebno odmah potražiti veterinarsku pomoć direktno u ambulantama jer su nekad minute presudne.
– Molimo građane da ozlijeđene ili ranjene mace nikada ne ostavljaju same na cesti, kao ni male mačiće koji nisu sposobni brinuti o sebi bez majke, a to su mačići dudaši do četiri tjedna starosti! – apelira.
Pritom valja spomenuti da su svi članovi Udruge ujedno i volonteri, odnosno u Udruzi nemaju zaposlenih, te sve to obavljaju u svoje slobodno vrijeme, stoga mole ujedno građane za razumijevanje ako nisu odmah dostupni.
– Svi smo zaposleni i radimo druge poslove, imamo svoje obitelji, svoje ljubimce i još skrbimo o povećem broju mačaka iz ulice u svojim domovima, pa rijetko stižemo biti administrativno ažurni – kazala je Jagec.
„Uz vašu dobrotu, do Skloništa dobrote”
Nadalje, Udruga je nedavno pokrenula kampanju „Uz vašu dobrotu, do Skloništa dobrote” i time krenula u najveći pothvat i projekt – otvaranje registriranog skloništa za mačke.
– To je naš san, ali i potreba naše županije. Prema novom Zakonu o zaštiti životinja, svatko je dužan ranjenu ili bolesnu životinju odvesti veterinaru i pružiti joj pomoć, a naša Udruga i volonteri to su odabrali kao životnu svrhu i poziv. Kako bismo proširili svoje kapacitete i mogućnosti te kako bismo mogli još kvalitetnije, profesionalnije i odgovornije pomagati napuštenim macama, potreban nam je objekt u vlasništvu Udruge u koji bi mogli primiti mace s ulice, pružiti im prvu pomoć, toplu dekicu do izlječenja i sigurno mjesto do njihovog udomljenja – ističe Jagec.
Svih ovih godina, dodaje, najveći im je problem zbrinjavanje i čuvanje napuštenih, bolesnih i ozlijeđenih maca kojima je potrebna dugotrajna veterinarska skrb, odnosno zbrinjavanje mačića i izliječenih maca do njihovog udomljenja. Volonteri Udruge, takozvane „tete i stričeki čuvalice” pružaju mačkama privremeni dom u svojim kućama i stanovima.
– Privatni domovi volontera Udruge trenutno su jedina skloništa za mačke koje u našoj županiji i gradovima postoje. Trajni problem je što svake godine ima puno više mačaka koje trebaju pomoć i sklonište, nego što ih uspijevamo udomiti u njihove zauvijek obitelji, pa su naši domovi postali pretrpani mačkama koje su teško udomljive (kronično bolesne mace, mace s invaliditetom ili vrlo stare mace). Naši domovi pretrpani su macama koje često trebaju 24-satnu skrb i naši ljudski i financijski resursi konstantno su na rubu snaga. Zakoni i pravilnici o zbrinjavanju napuštenih životinja nisu na našoj strani i nužno je da registriramo sklonište bez kojeg naša Udruga više ne može spašavati ničije mačke. Za registraciju skloništa nisu dovoljni domovi volontera, potreban je fizički, stvarni objekt, opremljen i uređen prema veterinarskim pravilnicima o uvjetima držanja i brizi za životinje – objašnjava predsjednica Udruge.
Također, Udruga se dosad u potpunosti financirala donacijama građana.
– Bez registriranog skloništa mi i dalje ne možemo računati na sredstva iz proračuna gradova i općina, odnosno ne možemo sklapati ugovore s jedinicama lokalne samouprave vezano za financiranje zbrinjavanja napuštenih mačaka s njihovog područja i sav taj teret pada na leđa volontera i građana kojima je stalo. Nekretninu smo uspjeli kupiti, no sada ju je potrebno renovirati i urediti prema Pravilniku o skloništima kako bismo se mogli registrirati – otkriva Jagec.
Navodi potom što bi sve otvaranje skloništa omogućilo:
– nastavak naše vizije i svrhe te našeg rada na zbrinjavanju, liječenju i udomljavanju napuštenih mačaka kroz registraciju skloništa i podizanje našeg društvenog rada na višu razinu
– da buduće napuštene mace naše županije mogu biti zbrinute i dobiti privremeni krov nad glavom dok ih ne izliječimo i ne udomimo u nove obitelji
– da više ni jedna maca ne završi nakon liječenja ponovno na cesti jer naše tete čuvalice nemaju više ni jedan metar prostora u svojim privatnim domovima
– da postojeće mace, stare mace i teško udomljive mace imaju što bolje uvjete života
– da pridonesemo javnom zdravlju naše županije sklanjanjem i liječenjem bolesnih životinja s cesta i hranilišta
– da o macama mogu brinuti zaposlenici skloništa i biti s njima u minimalno dvije smjene
– da možemo organiziranije i konkretnije provoditi edukaciju i volonterske akcije o važnosti skrbi o napuštenim mačkama
– da si ostvarimo pravne temelje za prijavu na širi raspon natječaja
– da se ugovorima povežemo s jedinicama lokalne samouprave u rješavanju problema napuštenih mačaka u cijeloj županiji i time osiguramo financiranje skloništa
– da s vremenom postanemo financijski samoodrživi ponudom usluga našim građanima (ambulanta, hotel za mačke i slično)
– da brigom za životinje u patnji svi zajedno pridonesemo jednom boljem i empatičnijem društvu.
– Napuštene životinje ovise isključivo o našoj i vašoj dobroti. Visoko smo motivirani i moramo pokušati stvoriti preduvjete za još bolju skrb i još bolju brigu za njih. Otvorili smo poseban žiro račun preko kojeg ćemo skupljati donacije za sklonište za napuštene mačke – za sklonište dobrote i molimo vas da nam pomognete da mace naše županije dobiju krov nad glavom, mir, samo svoju zdjelicu s hranom i samo svoju dekicu na kojoj će se moći oporaviti od ozljeda, operacija, izgladnjelosti, bolesti te čekati na sigurnom svoj zauvijek dom – poručuje Jagec.
Dodaje još da će se sredstva prikupljena u ovoj kampanji utrošiti na kupnju i prilagodbu nekretnine prema Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje Ministarstva poljoprivrede.
Također, građani mogu donirati hranu i potrepštine za trenutne mace na skrbi Udruge, kao i pomoći volonterski u radnim akcijama uređenja ili prikupljanja donacija, primjerice na štandovima, aukcijama i slično.
Ako želite biti dio lijepe priče i pomoći ovim vrijednim volonterima i Udruzi, to možete učiniti putem računa:
IBAN: HR81 2340 0091 5111 7670 9
Primatelj: Udruga Sklonište dobrote
Opis: ZA SKLONIŠTE
SWIFT (bic broj za inozemne uplate): PBZGHR2X
Paypal: furrycatparadise@gmail.com
foto: Facebook/Udruga "Sklonište dobrote"
mlpetrinjak/vzaktualno.hr