Svjetski dan radne terapije obilježava se svake godine 27. listopada, a ove godine pod sloganom „Radna terapija za sve”, čime se želi naglasiti važnost radne terapije za pojedince svih dobnih skupina, zajednice i populacije.
Naime, radni terapeuti, odnosno radne terapeutkinje su visokoobrazovani zdravstveni stručnjaci koji upravljaju procesom radne terapije kako bi podržali i pomogli pacijentima da sudjeluju u svakodnevnim aktivnostima koje su za njih neophodne, poželjne i smislene.
Ovaj je dan obilježen i u Općoj bolnici Varaždin. Tom je prilikom naglašeno kako je zanimanje radnog terapeuta u Republici Hrvatskoj vrlo deficitarno, što znači da veliki broj pacijenata nema mogućnost uključivanja u radnu terapiju. Prema podacima Hrvatske komore zdravstvenih radnika, u Hrvatskoj je trenutno registriranih, odnosno licenciranih 780 radnih terapeuta, a samo oko 400 njih rade kao radni terapeuti. Europska organizacija koja okuplja nacionalna udruženja radnih terapeuta - Council of Occupational Therapy for the European Countries (COTEC), u svojem godišnjem izvještaju navodi da su u europskim zemljama prosječno zaposlena 32 radna terapeuta na 100.000 stanovnika, dok je u Hrvatskoj 10 radnih terapeuta na 100.000 stanovnika.
Dopredsjednica Hrvatske komore zdravstvenih radnika i voditeljica Strukovnog razreda za djelatnost radne terapije Mirjana Kučina, inače djelatnica varaždinske Opće bolnice, istaknula je kako navedeni podaci govore da je Hrvatska daleko ispod europskog prosjeka te da bi u Hrvatskoj trebalo biti tri puta više radnih terapeuta koji obavljaju ovu djelatnost.
– Radna terapija je iznimno važna i učinkovita djelatnost koja doprinosi samostalnosti, autonomiji i kvaliteti života pojedinca i zajednice. Radni terapeut koristi različite metode rada i intervencije te pomaže osobi da usvoji potrebne vještine, strategije, prilagodi način provođenja aktivnosti ili okruženje kako bi mogla sudjelovati, biti uključena, povezana i imati kontrolu nad svojim aktivnostima. To su aktivnosti koji čine naš dan, naš život, pružaju nam svrhu i smisao. Njihovo provođenje i uključenost čine nas ispunjenim, samopouzdanim, omogućuju nam razvoj i napredak, daju nam osjećaj pripadanja – kazala je Kučina i dodala da radni terapeut svojim stručnim kompetencijama omogućava osobi da provodi i sudjeluje u njoj značajnim i neophodnim životnim aktivnostima.
Važnost radne terapije istaknula je i prim. Spomenka Kiđemet-Piskač, specijalistica neurologije iz Opće bolnice Varaždin.
– Kao Odjel za neurologiju izuzetno dobro surađujemo s radnim terapeutima u rehabilitaciji pacijenata s moždanim udarom, posebno što se tiče akta gutanja i govora, ali isto tako nam je izuzetno dobra suradnja s njima na polju kognitivne rehabilitacije. Znamo da je demencija pošast modernog doba, sve je veći broj pacijenata, a radni terapeuti su jako dobro educirani u provođenju dijagnostike i kognitivne terapije takvih pacijenata – kazala je liječnica Kiđemet-Piskač, dodavši da bi zbog toga svaki neurološki odjel u Republici Hrvatskoj trebao imati zaposlenog barem jednog radnog terapeuta.
– Zbog deficitarnosti struke to zasad nije izvedivo, ali nadamo se da će se to poboljšati – zaključila je.
Svoju podršku podizanju svijesti o važnosti radne terapije pružio je i ravnatelj Opće bolnice Varaždin Damir Poljak, rekavši kako je neophodno omogućiti veću zastupljenost radnih terapeuta u socijalnim i obrazovnim ustanovama te na svim razinama zdravstvene zaštite.
– Radna terapija morala bi biti dostupna svima kojima je potrebna, a dostupnost je posebno važna na primarnoj razini zdravstvene zaštite, odnosno ondje gdje je zdravstveni sustav integriran u okruženje u kojem ljudi žive i provode svoje uobičajene svakodnevne aktivnosti – rekao je Poljak, dodavši kako je to ujedno najprirodnije i najučinkovitije okruženje za pomoć osobama kojima je potrebna podrška radnog terapeuta.
foto: arhiva
vzaktualno.hr