Stravični prizori požara koji su nedavno zahvatili Los Angeles šokirali su svijet, privukli pozornost medija te izazvali zabrinutost kod mnogih. Sve češća pojava požara, uključujući i one u Hrvatskoj, potiče pitanja o sigurnosti, prevenciji i organiziranosti vatrogasnih službi.
O ovoj važnoj temi razgovarali smo s Ivicom Labašem, zapovjednikom Javne vatrogasne postrojbe grada Varaždina. Kao iskusni vatrogasac, dobitnik nagrade Hrvatske turističke zajednice "Čovjek – ključ uspjeha" i nositelj titule Vatrogasca godine, Labaš je podijelio svoja razmišljanja o izazovima vatrogasnih službi, organiziranosti u Hrvatskoj te važnosti edukacije i prevencije kako bismo se što bolje pripremili za borbu protiv ovih razarajućih prirodnih pojava.
- Što to znači za naše okruženje? Mi konstantno gasimo požare na Jadranu, na priobalju, i to ništa neuobičajeno. Što je južnije, to je sve opasnije - usporedio je Ivica Labaš s požarima koji se pojavljuju na Hrvatskom području.
Vatrogasne intervencije u Hrvatskoj, osobito tijekom ljetnih mjeseci, odražavaju specifične izazove s kojima se vatrogasne službe suočavaju, kako na priobalju tako i na kontinentu. Požari na Jadranu česta su pojava, osobito u Dalmaciji, gdje kombinacija guste vegetacije, nepristupačnog terena i jakih vjetrova, poput bure ili juga, otežava gašenje. Upravo ti vremenski uvjeti često ubrzavaju širenje požara, otežavajući intervencije na terenu.
-Nama najviše pravi problem veliko ili jako nevrijeme, orkansko jugo, ili bura, bilo gdje, pa čak i kod nas na kontinentu kada zapuše jaki vjetar, stvara nam velike probleme - istaknuo je.
Iako su požari u priobalju učestaliji, klimatske promjene i sve više temperature donose rizike i na kontinentalni dio Hrvatske. Temperature blizu 40°C, sušna razdoblja te zapuštena zemljišta i šume povećavaju mogućnost većih požara otvorenog prostora. Primjeri intervencija kanadera na kontinentu, poput požara u Kopačkom ritu ili šumskih požara u Karlovačkoj županiji, potvrđuju kako su potrebne velike količine vode i dobro opremljene ekipe kako bi se požari učinkovito suzbili.
-Ima dosta neobrađenog tla, zapuštenog zemljišta, zapuštenih šuma i neminovno je da postoji mogućnost da se i kod nas dogode požari većih opsega i širih razmjera. I sve dok imate veliku količinu vode, možete se s nekim načinom boriti s time. Međutim, kod jakih vjetrova, sjevernih, sjeveroistočnih, sjeverozapadnih, jugoistočnih, kanaderi nisu u mogućnosti poletjeti i ne mogu odraditi svoj dio posla da bi pomogli gasiteljima na terenu - rekao je Labaš i upozorio da na našim područjima olako shvaćamo opasnost od požara jer su takvi veliki požari neočekivani.
U usporedbi s požarima koji ljeti pogađaju zemlje poput Francuske, Portugala, Italije i Grčke, gdje naši piloti kanadera pomažu gasiteljima na terenu, Hrvatska se može smatrati sretnijom. Veliki požari sa značajnim materijalnim štetama i ljudskim žrtvama tamo su česta pojava, dok su kod nas posljedice znatno manje. Iako je prije nekoliko godina u Dubrovačko-neretvanskoj županiji poginuo jedan vatrogasac, nije bilo većih stradanja među vatrogascima ili civilima. To se može zahvaliti dobro organiziranom sustavu vatrogastva, koji uključuje velik broj obučenih dobrovoljaca i profesionalaca, čime se uspješno nosimo s izazovima požara na Jadranu.
-Veliki broj općina i gradova opremilo je svoja vatrogasna društva vozilima osobito na našem kontinentalnom dijelu gdje je vatrogastvo nasljedno, gdje je vatrogastvo tradicionalno. Na području Varaždinske županije imamo 135 dobrovoljnih vatrogasnih društava - ističe Labaš dodavši kako Hrvatska ozbiljno pristupa vatrogasnoj sigurnosti te uvjerava da u opasnim situacijama uvijek možemo računati na naše vatrogasce.
U posljednjem desetljeću, značajno je unaprijeđena vatrogasna oprema. Uz profesionalne postrojbe, dobrovoljna društva odigrala su ključnu ulogu u gašenju velikih požara na Jadranu, često angažirajući stotine vatrogasaca iz kontinentalnih dijelova Hrvatske, a za prevenciju ključno je održavanje imovine i okoliša, što uključuje redovito čišćenje okućnica, košnju trave i održavanje vatrogasnih puteva.
-Ono što mogu reći je da postoji mogućnost ovako velikog požara i kod nas. Zašto? Upravo zbog neodržavanja poljoprivrednih površina i naši građani nisu svjesni ovakve opasnosti. Važno je i pravovremeno prijaviti požar, jer brzina reakcije može značajno utjecati na smanjenje štete - kazao je Labaš ističući kako su vatrogasci spremni za takve akcije, a vježbe i simulacije potvrđuju da se ozbiljno pristupa pripremama.
Iako se ekstremni požari ne mogu riješiti u kratkom vremenu, Labaš uvjerava da se ulažu napori kako bi se požari stavili pod kontrolu, lokalizirali i ugasili što je prije moguće.
Ono u što se u zadnje vrijeme jako puno ulaže su vježbe koje provode vatrogasci na čitavom području Hrvatske, od letova kanadera koji su ključni dio u gašanju požara osobito na Jadranu do gašenja požara u velikim zgrada, na otvorenom ili na cestama. Hrvatska se suočava s izazovima modernog vatrogastva, ali zahvaljujući solidnoj organizaciji, obuci vatrogasaca i podršci zajednice, pokazuje visoku razinu spremnosti za suočavanje s požarima, bilo na Jadranu ili na kontinentu.
Uspjeh borbe protiv požara rezultat je zajedničkog napora — ne samo profesionalnih vatrogasaca, već i svih nas, jer odgovorno ponašanje i pažnja prema okolišu direktno utječu na našu sposobnost da reagiramo na prijetnje koje donosi priroda.