Godinama Međimurska županija pomaže rad Zaštitarsko-ekološke udruge "Prijatelji životinja i prirode", a to se nastavlja i u ovoj godini. Tako je u srijedu župan međimurski Matija Posavec potpisao ugovor o financiranju skloništa životinja s predsjednicom udruge Aleksandrom Hampamer vrijedan nešto više od 28 tisuća eura. Ideja o javnom potpisivanju sporazuma o podršci skloništa je radi većeg senzibiliziranja javnosti i prezentaciji njihovog rada, a Međimurska županija je prva u Hrvatskoj koja je počela sufinanirati rad skloništa za životinje koje je s radom počelo 2004. godine.
Župan Matija Posavec je istaknuo kako ove godine Županija preuzima jedno dvorište koje sklonište uređuje, a potrebno je urediti ukupno 48 dvorišta.
-Sklonište za životinje koje se nalazi u našoj županiji jedno je od najvećih u Hrvatskoj i ljudi koji u njemu rade zaista se bore za sve životinje, kako bi ih sklonile s ulice, ali na kraju i pokušale udomiti. Zato pozivam sve naše gradove i općine, javnost, pravne i fizičke osobe da se uključe u rad skloništa - pozvao je župan.
Najveći izazov s kojima se susreću su, nažalost, romska naselja u kojima ima mnogo pasa i kada ih sklone s ulice, na jednog sklonjenog pojave se dva nova.
-Da nema skloništa, da nema poticaja veterinarskih usluga, pitanje je kakva bi zapravo situacija bila. I nadam se da će vam ova iznos koji Županija dodjeljuje barem malo pomoći u vašem radu kako biste lakše mogli brinuti o svim životinjama koje se nalaze u skloništu - dodao je župan Posavec.
Predsjednica udruge Aleksandra Hampemer zahvalila je županu i županiji na suradnji koju Županija već godina pruža Udruzi, ali i dodala kako su svake godine izazovi sve veći i veći.
-Naše sklonište je prošle godine prihvatilo oko 900 pasa i isto toliko ih je udomilo. Ovog trenutka imamo 500 pasa u skloništu, a od 2018. godine se provodi projekt zbrinjavanja pasa iz romskih naselja. Zbrinuli smo 3150 pasa, a oko 500 ih još uvijek čeka. Međutim, romska naselja se i dalje pune psima, jer ne postoji adekvatan sustav kažnjavanja onih koji krše zakon i prilično se suočavamo s velikom krizom, jer već preko 20 godina radimo posao koji ne daje nikakve rezultate. Konstantno potičemo gradove i općine na preventivne aktivnosti, kao što su kontrola mikročipiranja, subvencioniranje kastracija jer je to daleko jeftinije od zbrinjavanja pasa u skloništu. Mi potičemo općine da krenu s kontrolom mikročipiranja, jer se na taj način može smanjiti broj napuštenih životinja. Neke općine su u pripremi, ali kada će ih provesti, to za sada ne znam - rekla je predsjednica Hampamer.
msopek/vzaktualno.hr