Četvrti u nizu cirkularnih štrajkova prosvjetnih djelatnika održan je u srijedu u osnovnim i srednjim školama, na fakultetima i institutima na sjeveru Hrvatske - u Koprivničko-križevačkoj, Varaždinskoj i Međimurskoj županiji.
Štrajk su organizirali Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja i Školski sindikat Preporod koji imaju pet zahtjeva, od kojih su tri su vezana uz poboljšanje materijalnog statusa, dok su dva povezana s nematerijalnim traženjima.
Prema neslužbenim brojkama koje su u srijedu popodne u Varaždinu iznijeli predstavnici sindikata, štrajkalo je 73,6 posto članova sindikata, odnosno 2700 osoba.
Predsjednik Sindikata Preporod, Željko Stipić, upozorio je kako neće odustati od svojih zahtjeva te da se neće zadovoljiti "mrvicama".
- Naši su zahtjevi jasni i mi se s našim zahtjevima nismo došli pogađati s nikim. Mi ili ćemo se dogovoriti za sve ili se nećemo dogovoriti za nikoga. I to je poruka premijeru. Ukoliko naš premijer ocjeni da oni s nama ne žele dogovor, onda će imati s nama sukob sve dok to bude bilo potrebno. I u tom sukobu, mi nećemo se povući i mi taj spor nećemo izgubiti. Kakva će biti sve šteta, teško je to u ovom trenutku ocijeniti - poručio je Stipić.
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, Zrinko Turalija na konferenciji za medije osvrnuo se na reformu strukovnog obrazovanja, odnosno modularnu nastavu istaknuvši kako je žele odgoditi za godinu dana i popraviti je u dijalogu s nastavnicima.
- Znate dobro da ovo nije samo borba za materijalni status i povećanje plaća, ovo je borba, baš kao i 2019. godine, za položaj i dignitet u društvu. Periodično dolazimo u istu situaciju, da jedino obrazovanje i znanost mora izaći na ulicu, mora štrajkati i mora na ovaj način pokazivati svoje nezadovoljstvo - poručio je Turalija.
Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, Matija Kroflin kazao je kako su cirkularnim štrajkom željeli biti češće prisutni i češće govoriti o problemima u prosvjeti, visokom obrazovanju i znanosti.
- Htjeli smo vidjeti konkretne ljude, njihove priče i stajališta jer je to za nas dragocjeno. Napunili smo se energijom i snagom, napunili smo se dodatnim argumentima, stavovima i potpuno smo sigurni da su svi argumenti na našoj strani. Potpuno smo sigurni da je ono što mi tražimo ispravno i oko toga sada više nemamo nikakve dvojbe - poručio je Kroflin dodavši kako su uvijek bili spremni za dijalog.
Štrajku se pridružila i 6. osnovna škola u Varaždinu, u kojoj se nastava odvijala u svega dva razreda, doznali smo od učiteljice Alenke Bađun.
- Imamo zaposlene koji su članovi dvaju sindikata, imamo ljude koji nisu u sindikatu, a odaziv je zadovoljavajući, baš kao što je bio i prvi put kad se štrajkalo, odnosno 19. ožujka – kazala je Bađun.
Za razliku od ove škole, nastava na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu odvijala se u potpunosti jer prema riječima dekana Igora Klopotana, u toj obrazovnoj ustanovi nije štrajkao nitko od zaposlenika.
Srednja škola Krapina u petak ide u štrajk. Prema riječima ravnatelja Ivice Rozijana još nema podataka o tome koliko će profesora biti u štrajku jer su još u tijeku aktivnosti vezane uz izjašnjavanje sindikata oko toga.
– Sutra ću imati dostupne informacije da znam s kojim ljudima mogu raspolagati, vezano za organizaciju nastave u petak – rekao je Rozijan.
vzaktualno.hr