Međimurska županija uspješno je završila proces certificiranja za članstvo u svjetskoj asocijaciji eko regija, čime je postala prva regija u Republici Hrvatskoj koja je ostvarila ovaj prestižni status.
U ponedjeljak je u Čakovcu upriličena svečanost potpisivanja sporazuma kojim je Međimurska županija službeno postala članica svjetske zajednice Bio District, na kojoj je naglašeno da je održivi razvoj u kojem lokalna zajednica zajednički djeluje na očuvanju okoliša, jačanju lokalnog gospodarstva i podizanju kvalitete života životni stil Međimuraca.
Svoje je potpise na sporazum stavilo 27 potpisnika, ključnih dionika koji su kroz više od godinu dana predanog rada otvorili vrata Međimurju za službeni ulazak u Međunarodnu mrežu eko regija. Sve je uspješno vodio Centar dr. Rudolfa Steinera koji će i ubuduće biti odgovoran za upravljanje Eko regijom Međiumurje.
Župan Matija Posavec istaknuo je da će ovaj dan ostati upisan u povjesnicu Međimurja kao dan na koji svaki stanovnik Međimurja može, mora i treba biti ponosan.
- Međimurje je prva bio regija u Hrvatskoj, predvodnik, opet smo u nečemu prvi i ispred svog vremena, a sve kao rezultat strateškog promišljanja, jedne vizije i nečega što se često puta nije vidjelo, ali podrazumijevalo je jako puno truda, rada i jako puno početne volje, entuzijazma i danas je taj rezultat ovdje. Taj uspjeh, naravno, nije došao preko noći, nego je on rezultat predanog rada, mogu reći, svakog stanovnika pa onda i onih koji su bili predvodnici, svaki u svom segmentu, a uz Međimursku županiju to je bio Centar dr. Rudolfa Steinera, Turistička zajednica Međimurske županije, Javna ustanova za razvoj REDEA, Međimurska priroda i lokalne akcijske grupe, svi su oni bili prvi među jednakima. Međutim, da nemamo taj potencijal u našem stanovništvu, malo bi toga napravili– rekao je župan.
Dodao je da su koraci bili izazovni i da nisu došli preko noći, kao što nijedan uspjeh ne dolazi te podsjetio da je Međimurje prva hrvatska Green Destinations regija što nikome u Hrvatskoj nije uspjelo.
- Prije toga, dvostruka dobitnica Eden nagrade europske destinacije izvrsnosti, naše toplice bile su prvi takav objekt koje su dobile certifikat. No i mnoge druge međunarodne nagrade su bile one stepenice koje smo morali proći, a koje su bile rezultat rada, trenutka i vremena, a kruna svega je ono što imamo danas. Ovo naravno nije kraj, to uvijek govorim kad dobijemo neku domaću ili međunarodnu nagradu. Ovo je početak, ovo povjerenje koje ste dobili tek treba opravdati i odgovornost je velika. To nije cilj to je sredstvo, sredstvo da ta markica koje Međimurje od današnjeg dana nosi da budemo još hrabriji, čvršći, bolji i kvalitetniji po nečemu o čemu cijeli svijet govori, a to su dvije stvari - zelena tranzicija i održivi razvoj koje Međimurje živi, ne od jučer, ne od danas, nego je tako godina i tako će biti u godinama koje su pred nama – izjavio je Posavec.
Istaknuo je da je odrađen doista veliki posao na koji je kao župan iznimno ponosan, kao što mogu biti ponosni i svi stanovnici Međimurja.
- Ovaj certifikat će biti na svim našim daljnjim prezentacijama, Međimurje je još jednom pokazalo svijetu gdje pripada, gdje mu je mjesto i sva naša postignuća koja smo ostvarili su postignuća svih naših stanovnika – zaključio je župan Posavec.
Okupljenima se obratio i Salvatore Basile, direktor Međunarodne mreže eko regija i predsjedatelj Svjetskog saveza ekoloških regija
- Eko regija je savez između javnog i privatnog i danas među vama vidim sve važne dionike koji su bitni da se eko regija i uspostavi. Drago mi je da će ova regija biti među pilot projektima eko regije u Hrvatskoj. Eko regije u svijetu su zapravo obitelji ljudi koji se bave poljoprivredom i to su na neki način obitelji prijatelja. Naš je cilj da na lokalnoj razini promijenimo organske sustave, ali potrebna nam je i kritična masa da bismo onda i na globalnoj razini mijenjali sustav. Siguran sam da ćete vi u tome uspjeti jer imate dobru kombinaciju privatnog sektora, odnosno poljoprivrednika i vlasti koje su za to imale razumijevanja – rekao je Basile.
Željka Gudelj Velaga obratila se okupljenima uime Ministarstva poljoprivrede, predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministra poljoprivrede Davida Vlajčića te uime upravljačkog tijela strateškog plana zajedničke poljoprivredne politike.
- Željeli smo da vi u vašim aktivnostima prepoznate koje su naše aktivnosti i mogućnosti za razvoj, da nam pomognete sve to što je vama potrebno i da zajedno definiramo u strateškom planu i u drugim politikama Ministarstva poljoprivrede kako bismo vam pomogli u onome, što moram reći da vi za sada odlično radite, povezujete tradiciju i inovacije što mislimo da je ključ za budućnost. Zadržati svoju tradiciju, zadržati sve ono što smo naslijedili i pri tome ići modernim i brzim korakom naprijed je ključ koji vjerujem možete podijeliti i s ostalim i nešto što se ovdje može naučiti. U ovoj strategiji smo vidjeli dosta aktivnosti, informiranja i komunikacije, to je ključ i na tome treba raditi i im i Ministarstvu poljoprivrede vam stojimo na raspolaganju. Uključite se u nacionalnu mrežu strateškog plana zajedničke poljoprivredne politike, to je još jedan platforma za razvoj informacija, za razvoj iskustava koja vam sigurno može pomoći na ovoj vašoj divnoj ideji – kazala je Gudelj Velaga.
Dorektorica Centra dr. Rodlf Steiner, Dijana Posavec, istaknula je da se Međimurje profiliralo kao uzoran model održive regije, stoga nosi epitet hrvatske kolijevke održivog turizma.
- To je rezultat višegodišnjeg strateškog planiranja, očuvanja prirode, poticanja lokalne ekonomije, ulaganja u zelene tehnologije i aktivno uključivanje zajednice. Tome su doprinijeli mnogobrojni projekti poput uspostave edukacijskih centara vezanih uz zaštitu prirode i održivu poljoprivredu, razvoj održivog ekoturizma, podrška ekološkoj i biodinamičkoj proizvodnji hrane, program subvencija za prijelaz na održivi uzgoj hrane s dodanom vrijednošću i drugi – kazala je Posavec.
Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore naglasio je da mu je izuzetno drago što je Međimurje prva eko regija u Republici Hrvatskoj.
- Mi u Hrvatskoj u ovom trenutku imamo oko sedam posto površina, a proizvodimo, prema podacima koji nisu službeni, negdje oko tri posto, međutim potrošnja u Republici Hrvatskoj nam je svega 1,2 posto gotovih proizvoda. Znači da naši kvalitetni ekološki proizvodi završavaju izvan naših granica. To je sa stajališta proizvođača izuzetno dobro, no s druge strane, naši potrošači ne konzumiraju te naše kvalitetne, ekološke proizvode, nego sukladno kupovnoj moći naših potrošača to bude nešto niža razina – rekao je Jakopović te zaključio:
- Ovdje u Međimurju to sigurno nije slučaj.
ak/vzaktualno.hr