Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Sport
  • Utrka koja spaja prošlost i sadašnjost: Stotine trkača trčale za mač grofa Draskovicha

Utrka koja spaja prošlost i sadašnjost: Stotine trkača trčale za mač grofa Draskovicha

Sport
7. srpnja 2025.
Alenka Kučić
115
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Na jednoj od najljepših lokacija u Hrvatskoj, u veličanstvenom ambijentu dvorca Trakošćan i njegove okolice, u nedjelju je održana 11. utrka za mač grofa Draskovicha. Riječ je o jedinstvenoj manifestaciji koja iz godine u godinu sve snažnije promovira Općinu Bednja kao središte aktivnog, kulturnog i sportskog turizma.

U organizaciji Atletskog kluba Varaždin, ovogodišnja je utrka ponovno spojila sport, povijest i tradiciju. Trčalo se kroz prirodni i povijesni biser Hrvatskog zagorja - oko Trakošćanskog jezera na 5 i 10 kilometara, s ciljem u samom dvorcu. Novost su bila dodatna mjerenja na zahtjevnom završnom usponu, a program su upotpunile i dječje utrke te atraktivan povijesni postav s vitezovima, topovima i damama u krinolinama.

U glavnoj utrci na 10 km najbrže je ciljem prošao Bruno Erent (Tatina škola trčanja), drugi je bio Danijel Peček (Adidas runners Zagreb), a treći Luka Ljubič (AD Modri dirkači). Kod trkačica, prvo je mjesto osvojila Tea Faber (AK Fit), drugo Simona Jambrošić (AK Sloboda), a treće Nika Svetec (AK Fit).

Utrka građana na 5 km na cilj je prvi stigao Ivan Bulić (Omega Running Team), nakon njega Luka Bartolić (Zagreb Runners), a treće je mjesto osvojio Andrej Mikelj (AD Modri dirkači). Kod žena, najbrža je bila Slovenka Nataša Bende, druga Ana Dobša (AK Međimurje), a treća Martina Horvat (AK Svetice).

Među brojnim trkačima iz Hrvatske i inozemstva, bio je i načelnik Općine Bednja Damir Poljak koji je tom prigodom istaknuo važnost ovakvih događanja za cijeli kraj.

- Sudjelovati u ovakvom događaju za mene je bilo veliko zadovoljstvo, ne samo iz sportskog, nego i društvenog razloga. Utrka za mač grofa Draskovicha postala je snažan simbol našeg identiteta koji povezuje ljude dobre volje, sport, baštinu i prirodne ljepote. S ponosom mogu reći da Općina Bednja postaje prepoznatljivo odredište za ljubitelje aktivnog života, povijesti i prirode. Zahvaljujem organizatorima i svima koji su doprinijeli da i ovo izdanje bude uspješno i dojmljivo - rekao je načelnik Poljak.

Ovom jedinstvenom događaju pridružio se i ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, čime je dodatno naglašena važnost promicanja zdravog i aktivnog života, kao i podrške lokalnim zajednicama koje ulažu u ovakve inicijative.

Pobjednici utrka nagrađeni su pravim viteškim mačevima i novčanim nagradama, a prisustvo grofa Nikolausa Draskovicha i njegove obitelji, kao i vjerno dočaran duh prošlih vremena, još su jednom učinili ovu manifestaciju posebnim doživljajem za sve posjetitelje.

Utrka za mač grofa Draskovicha ne promovira samo sport, već i ljepotu i bogatstvo Općine Bednja, potvrđujući da se povijest, priroda i zajedništvo mogu spojiti u atraktivan događaj koji ima itekako snažan turistički potencijal.

vzaktualno.hr

Alenka Kučić 24440 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Gradonačelnik Lepoglave primio nagrađene mlade gitariste i njihove mentore
Događanja
2025-07-07

Sljedeća Vijest

Danas je Svjetski dan čokolade!
Hrvatska i svijet
2025-07-07
Izdvojeno
Tata joj je došao iz Sirije, ostao u Hrvatskoj, a potom pokrenuo posao! Upoznajte Christinu, mladu liječnicu koja je krenula očevim stopama!
Hrvatska i svijet
7. srpnja 2025.
Alenka Kučić
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Umjetna inteligencija i znanstvena izvrsnost u obrazovanju: Blaženka Divjak na konferenciji u Zagrebu
Događanja
7. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Nastavljena tradicija u Grešćevini: Brojni mještani sudjelovali u žetvi raži, a potom i u ugodnom i nezaboravnom druženju
Događanja
7. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.