Jedina ženska povijesna postrojba na svijetu dolazi iz Hrvatske, a to je Križevačka djevojačka straža koja čuva tradiciju i povijesno nasljeđe svojega grada. Nastala je 1848. godine kada su Križevčanke, naoružane čuvale bana Josipa Jelačića pri njegovu prolasku kroz Križevce, danas s ponosom predstavlja Hrvatsku na brojnim manifestacijama u zemlji i inozemstvu. Straža je obnovljena 2008. godine pod vodstvom Marije Škrlec.
U razgovoru za naš portal, zapovjednica Križevačke djevojačke straže, Marija Škrlec, otkrila je detalje o njihovoj ulozi u očuvanju tradicije, izazovima obnove, planovima i dosadašnjim iskustvima.
Kako je došlo do ideje o obnovi Križevačke djevojačke straže 2008. godine i tko su bili ključni pokretači te inicijative?
Ideja o obnovi Križevačke djevojačke straže 2008. godine proizašla je iz zapisa dr. Frana S. Gundruma Oriovčanina i Ogranka Matice hrvatske Križevci, koji su me motivirali da pokrenem akciju osnivanja Križevačke djevojačke straže kao povijesne postrojbe. Taj sam prijedlog iznijela tadašnjem gradonačelniku Branku Hrgu, koji je s velikim entuzijazmom podržao ovu inicijativu i pomogao u ostvarivanju cijele zamisli.
Koliko članica danas broji vaša postrojba i kako izgleda njihov angažman tijekom godine? Koje su najvažnije manifestacije na kojima sudjelujete?
Danas naša postrojba broji 12 aktivnih članica. Sudjelujemo na svim vrstama manifestacija – vojnim, kulturnim i turističkim, kako u našem gradu, tako i u drugim gradovima Republike Hrvatske, najčešće na njihov poziv. To su obično proslave Dana Grada, važne obljetnice ili druge značajne manifestacije.
Na koji način birate članice i postoje li određeni uvjeti koje trebaju ispuniti?
Za odabir članica postoje određeni kriteriji, poput visine, odgovornosti, duge kose, dobrog školskog uspjeha i primjerenog ponašanja.
Imate li neku vrstu obuke ili edukacije za nove članice?
Nove članice moraju proći obuku, a treninge održavamo jednom tjedno.
Možete li opisati odore koje nosite - što sve uključuju?
Odora Križevačke djevojačke straže sastoji se od suknje izrađene od tamnocrvenog satena (svile) i korzeta od istog materijala, koji je oko rukava obrubljen srebrnobijelom trakom. S prednje strane nalaze se tri para srebrnih gumba povezanih također srebrnobijelom trakom. Surka je također tamnocrvene boje, a oko ovratnika i rukava ukrašena je srebrnim pleterom. Sakoi su tamnocrveni, obrubljeni srebrnim pleterom oko ovratnika, rukava i prednjeg dijela, s prednje strane ukrašeni srebrnim gumbima. Pregače su plave boje i obrubljene u tri reda srebrnobijelom trakom. Čizme su izrađene od tamnocrvene kože, a dio odore je i pojas sa sabljom, na kojem se nalazi povijesni grb Grada.
Na koji način financirate rad straže? Dobivate li potporu od grada, županije, Ministarstva kulture ili drugih izvora?
Rad straže najvećim dijelom financira grad, a dio donacijama.
Kako vas doživljavaju druge povijesne postrojbe, budući da ste jedina ženska takva postrojba na svijetu?
Ravnopravne smo članice Saveza povijesnih postrojbi Hrvatske vojske (SPPHV), a kao jedina ženska povijesna postrojba rado smo viđene na svakoj manifestaciji. Naše kolege iz drugih postrojbi vrlo su korektni i uvijek spremni pomoći ako nam zatreba.
Kako je izgledao proces primanja u Europski savjet povijesnih postrojbi? Koliko vam to priznanje znači?
Proces primanja u Europski savjet povijesnih postrojbi ponajprije zahtijeva dokaz da je postrojba utemeljena na povijesti svojega grada. Na temelju obrazloženja naše povijesti Europski savjet donosi odluku o primitku u članstvo. To nam priznanje iznimno mnogo znači, jer je od pedesetak povijesnih postrojbi koje djeluju u Republici Hrvatskoj tu čast dosad steklo samo sedam.
Postoji li neka anegdota, trenutak ili iskustvo koje vam je posebno ostalo u sjećanju?
U sjećanju mi je posebno ostalo sudjelovanje stražarica na Carskom balu u Beču. Sam ulazak u dvoranu u kojoj se bal održavao bio je ispunjen oduševljenjem, pljeskom i divljenjem drugih sudionika. Svi su se željeli slikati sa stražarnicama, a pitanja iz koje države dolaze ove prekrasne djevojke, to mi je natjeralo suze na oči. Ponosna do neba, rekla sam sama sebi to je to.
Kakvi su vam daljnji planovi bilo u pogledu širenja, nastupa ili suradnji?
Naši su planovi, što se tiče širenja nastupa, usmjereni prema Europi, jer u Republici Hrvatskoj gotovo da više nema mjesta gdje nismo bile.
Foto: Križevačka djevojačka straža