Nakon uginuća više goveda na području Vrlike, Ministarstvo poljoprivrede potvrdilo je pojavu bedrenice. Prvi slučaj zarazne bolesti zabilježen je 7. srpnja u naselju Maovice, a laboratorijska potvrda stigla je 18. srpnja, nakon pregleda 13 uzoraka sa osam gospodarstava. Jedan nalaz bio je pozitivan na bakteriju Bacillus anthracis prenosi 24.sata.hr.
Ministar David Vlajčić na konferenciji za medije poručio je kako Ministarstvo osigurava dovoljne količine cjepiva te da idući tjedan započinje procjepljivanje svih osjetljivih životinja (goveda, ovce, koze i kopitari) na zahvaćenom području. Uspostavit će se tzv. bedrenički distrikt, unutar kojeg će se preventivno cijepiti sve životinje u narednim godinama.
Mjere uključuju pojačanu biosigurnost, obaveznu zaštitnu opremu za rukovanje stokom te ograničenja kretanja i ispaše. Ministarstvo najavljuje i financijsku pomoć pogođenim stočarima.
Ravnateljica Hrvatskog veterinarskog instituta Andrea Humski istaknula je kako bolest nije odmah otkrivena jer prvotni nalazi nisu pokazivali prisutnost bedrenice, što može biti posljedica raspadanja lešina ili primjene antibiotika.
Načelnik veterinarske inspekcije Državnog inspektorata, Gordan Jerbić, izjavio je kako su nakon što je 18. srpnja potvrđen prvi pozitivan slučaj, odmah popisane sve životinje te su uvedene strože biosigurnosne mjere. Naređeno je da se u kontaktu sa životinjama koristi zaštitna oprema, uključujući odjeću i rukavice. Za razliku od situacije sa svinjama, gdje se uklanjaju i zaražene i nezaražene jedinke, kod goveda takve mjere nisu potrebne.
Uspostava bedreničkog distrikta
Bit će proglašeno posebno područje tzv. bedrenički distrikt unutar kojeg će sve osjetljive životinje morati biti cijepljene tijekom idućih desetak godina. Zaražene životinje se ne liječe niti se preventivno usmrćuju, već se isključivo provodi cijepljenje. Ako dođe do zaraze, životinja ugiba jer lijek ne postoji. U Hrvatskoj već postoji jedan takav distrikt na području Lonjskog polja, osnovan 2022. godine, i dosad nije zabilježeno širenje bolesti. Izvan ovih zona zabranjeno je košenje trave ili sakupljanje sijena kako bi se spriječila mogućnost širenja zaraze na druga područja i životinje.
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak pojasnio je da se antraks, iako rijetko, može prenijeti na ljude, prvenstveno kontaktom sa zaraženim životinjama. Četiri obitelji koje su bile u kontaktu s bolesnim govedima već su pod nadzorom i primaju preventivnu antibiotsku terapiju.
Što je bedrenica
Bedrenica je zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Bacillus anthracis, poznata po stvaranju otpornim sporama. Kod preživača se bolest brzo razvija i često dovodi do iznenadne smrti, uz rijetke simptome poput teturanja, drhtanja ili otežanog disanja. Životinje se zaraze unosom kontaminirane hrane ili udisanjem sporа. Spore koje se stvaraju nakon smrti zaraženih životinja mogu dugo preživjeti u okolišu, ali bolest se ne prenosi direktno s jedne životinje na drugu.
Bedrenica u ljudi može se manifestirati u tri oblika: najčešći je kožni oblik (crni prišt), dok su plućni i crijevni oblici rijetki, ali teži. Liječenje je uspješno ako se na vrijeme primijeti i započne terapija.
Veterinarske službe i epidemiolozi nastavljaju s mjerama kontrole kako bi se spriječilo daljnje širenje bolesti.
Foto: arhiva
vzkatulano.hr/24sata.hr