Bliži se kraj prvog mjeseca u godini, a za studente to znači samo jedno, ispitni rokovi su pred vratima. Na većini fakulteta rokovi započinju u veljači, dok na nekim studijima ispiti kreću već krajem siječnja. Iako dio studenata određene kolegije može riješiti putem kolokvija, veljača je, uz lipanj, jedan od najstresnijih mjeseci u akademskoj godini zbog velikog broja ispitnih rokova.
Ispiti se često nagomilaju u istom tjednu, gradiva je previše, a motivacija nerijetko pada toliko nisko da se neki studenti zapitaju zašto su uopće upisali fakultet. Studenti ovih dana najčešće pričaju o istim stvarima, a u chatovima i studentskim grupama stalno iskaču ista pitanja: “Jeste li krenuli s učenjem?”, “Je li teško?” i “Kako naučiti ovo?”.
Kako stres u ovom razdoblju postaje svakodnevica, donosimo nekoliko savjeta koji bi mogli barem malo olakšati ispitne dane:
- Ako imate više ispita zaredom, važno je ne učiti sve odjednom. Puno je učinkovitije rasporediti vrijeme i gradivo po danima te učiti planski. U slučaju da procijenite kako nećete stići kvalitetno pripremiti ispit za prvi rok, ponekad je pametnije prijaviti drugi rok i u miru sve savladati, nego izaći nespreman.
- Mnogim studentima učenje iz knjiga i prezentacija predstavlja problem, pa je dobra opcija sastaviti vlastitu skriptu. Dok je pišete, već ćete prolaziti gradivo, lakše ga razumjeti i kasnije brže ponavljati. Tijekom učenja važno je raditi i kratke pauze nekoliko minuta odmora može znatno poboljšati koncentraciju.
- Neki studenti teško uče sami, stoga učenje u paru ili manjoj grupi može biti od velike pomoći. Uz zajedničko ponavljanje gradiva, lakše se održava motivacija, a razmjena znanja često razjasni nejasne dijelove gradiva.
- U današnje vrijeme tehnologija može biti velika pomoć u učenju. Postoje razne aplikacije, poput Gizmo, Astra AI, Google Gemini i drugih, u koje je moguće ubaciti skripte ili bilješke, a one potom automatski stvaraju pitanja i kvizove, što je odličan način za ponavljanje gradiva i provjeru znanja.
- Jedna od stvari koju studenti često zanemaruju je san. Učenje dan i noć uoči ispita rijetko donosi dobre rezultate. Nedostatak sna otežava koncentraciju i pamćenje, zato je važno krenuti na vrijeme i osigurati dovoljno odmora. Dan prije ispita idealan je za kratko ponavljanje, a ne za učenje novog gradiva.
- Ako osjetite da vam je previše stresno, uzmite vrijeme za sebe. Kratka šetnja, kuhanje ručka ili bilo kakva aktivnost koja će vam barem nakratko skrenuti misli s ispita može napraviti veliku razliku. Nakon toga ćete se svježiji i smireniji lakše vratiti učenju.
Iako se u ovim trenucima mnogima ne da učiti, osjećaj nakon položenog ispita jedna je od najvećih studentskih nagrada. Osim ocjene, znanje je nešto što vam nitko ne može oduzeti, a s kojim možete graditi svoju budućnost. Studenti, sretno na ispitnim rokovima!
Foto: arhiva
vzaktualno.hr






