Varaždinska Čistoća d.o.o., koja prikuplja miješani komunalni otpad, otpadni papir, plastiku, metal, staklo, tekstil i krupni otpada na području četrnaest jedinica lokalne samouprave u Varaždinskoj županiji, u protekloj je godini prilikom prikupljanja otpadnog tekstila zabilježila sve učestaliju pojavu otuđenja otpadnog tekstila od osoba koje ne posjeduju dozvolu za gospodarenje tom vrstom otpada.
Kako otuđenje otpadnog tekstila ima za posljedicu umanjenje postotka selektiranog otpada u odnosu na ukupnu masu prikupljenog te može rezultirati plaćanjem naknade za odlaganje, na današnjoj konferenciji za novinare direktor Čistoće Davor Skroza najavio je koordiniranu akciju s više institucija. Naime, ako se u postupku utvrdi da je odložena količina otpada veća od one propisane, jedinica lokalne samouprave dužna je platiti naknadu u visini koju rješenjem utvrđuje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
– 3. travnja počinje skupljane otpadnog tekstila. Nadam se da ćemo uz koordiniranu akciju inspekcije zaštite okoliša, Grada i ostalih JLS-a uspjeti spriječiti otuđivanje otpadnog tekstila kao i ostalih vrsta otpada. Zna se tko su davatelji javne usluge prikupljanja otpada i nitko drugi ne može prikupljati takve vrste otpada osim ovlaštenih sakupljača. Na to ljudi moraju pripaziti. Nažalost, onaj tko otuđuje takve vrste otpada uzima tekstil, papir, plastiku, ono što je za njega iskoristivo, a sve ostalo ne vraća na pravo mjesto nego zagađuje – kazao je Skroza te dodao da je varaždinski sustav prikupljanja otpada na mjestu nastanka najefikasniji i da se tako dobiva najveća količina otpada koji se može dalje reciklirati.
O postupanju policije govorio je policijski službenik za prevenciju Policijske postaje Varaždin Siniša Lah.
– Što se tiče sakupljanja glomaznog otpada, do sada smo u kontroli prometa zaustavljali teretna vozila koja su u svojem tovarnim prostoru imala sekundarni otpad, stare škrinje, rame od bicikla, karoserije motornih vozila. Sve smo to evidentirali, a od vozača i osoba zatražili potrebne dozvole za sakupljanje otpada. Ako to nisu imali, izvješća smo dostavljali Upravi za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša i energetike, a oni su podnosili prekršajne naloge protiv tih osoba. Takav slučaj će biti i kod sakupljanja tekstila – najavio je Lah.
Aktivnosti obuhvaćaju koordinirani nadzor na terenu predstavnika ovlaštenih institucija, Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo unutarnjih poslova, jedinica lokalne samouprave i davatelj javne usluge, kao i kasnije postupanje protiv osoba zatečenih u nedozvoljenom sakupljanju otpadnog tekstila.
n.k. / www.vzaktualno.hr