Do 12. svibnja u Lepoglavi se može razgledati izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ koja je otvorena u čitaonici Gradske knjižnice Ivana Belostenca tijekom komemorativnog skupa za žrtve ustaškog logora u Lepoglavi.
Skup je uz potporu Grada Lepoglave organizirala Udruga antifašističkih boraca i antifašista Ivanec i Podružnica Lepoglava. Predsjednica udruge Marija Varović istaknula je tom prigodom kako zlo fašizma nije zaobišlo ni ove krajeve što svjedoče i žrtve ustaškog logora koji je od 1942. do travnja 1945. godine, kada je likvidiran od strane ustaškog režima zajedno sa zatvorenicima – protivnicima režima i pripadnicima drugih naroda, djelovao u Lepoglavi. Nazočne je pozdravio i predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Varaždinske županije Milivoj Dretar.
– Danas je više nego ikad važno zagovarati antifašizam budući da se sve češće govori o nekim drugim vrednotama. Na žalost, danas se često sramimo reći da smo protiv nečeg što je bilo ultimativno zlo – istaknuo je zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač izrazivši zadovoljstvo što je izložba o Anni Frank, nakon brojnih gradova u Europi i Hrvatskoj, stigla i u Lepoglavu.
Izložba na 30-ak panoa govori o životu Anne Frank, ali i strahotama 2. svjetskog rata. Specifična je po tome da posjetitelje kroz izložbu vode Annine vršnjakinje. U Lepoglavi to čine učenice osnovnih škola iz Lepoglave, Kamenice i Višnjice, Marta Novak, Monika Vusić, Adrijana Galić, Anamarija Komes, Gabrijela Franc, Mirna Zrinski, Lucija Lazar, Mihaela Špiljak, Lorena Črepinko, Anja Kišićek, Tihana Belčić i Melani Rodek.
Prilikom otvorenja izložbe pročitani su ulomci iz Dnevnika Anne Frank dok je autorica knjige „Lepoglava 1921. - 1945.“ Marina Sambol govorila o žrtvama ustaškog logora u Lepoglavi.
Nakon otvorenja izložbe, na Spomen groblju u Lepoglavi položeni su vijenci i upaljene svijeće za stradale u ustaškom logoru u Lepoglavi, žrtve 2. svjetskog rata te poginule branitelje. Učinili su to predstavnici udruga antifašista s područja Varaždinske, Međimurske i Krapinsko-zagorske županije.
Inače, izložba je dio projekta „Povijest za svijest“ vrijednoga više od 750 tisuća kuna i financiranog novcem EU. Organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.
www.vzaktualno.hr