Varaždinska tvrtka Čistoća, kao jedan od pozitivnih primjera gospodarenja otpadnim tekstilom, sudjelovala je na okruglom stolu pod nazivom "Gospodarenje otpadnim tekstilom do novih zelenih radnih mjesta" održanom u Zagrebu u organizaciji Udruženja tekstilne i odjevne industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Prema podacima Hrvatske agencije za okoliš i prirodu u Republici Hrvatskoj se tijekom jedne kalendarske godine po stanovniku u prosjeku odvojeno prikupi svega 0,5 kg otpadnog tekstila i obuće, dok je prosjek prikupljenog otpadnog tekstila i obuće na području 14 jedinica lokalne samouprave u Varaždinskoj županiji, u kojima je davatelj javne usluge tvrtka Čistoća, čak trostruko veći i iznosi 1,5 kg po stanovniku godišnje.
– U našoj prezentaciji predstavili smo sudionicima seminara način i organizaciju odvojenog prikupljanja otpadnog tekstila po modelu „od vrata do vrata“, koji je sastavni dio javne usluge, i koji daje rezultate značajno iznad hrvatskog prosjeka. U prezentaciji smo naglasili da se po modelu „od vrata do vrata“ tj. na kućnom pragu svakog korisnika, iz domaćinstava odvojeno prikuplja sedam vrsta otpada i to: miješani komunalni otpad, otpadna plastika, otpadni papir, otpadno staklo, otpadni metal, otpadni tekstil i obuća i krupni (glomazni) otpad – naglasio je savjetnik Uprave Robert Briški, ujedno i jedan od moderatora okruglog stola.
Unatoč dobrim rezultatima u prikupljanju otpadnog tekstila Briški je upozorio na bitnu stvar, a to je da mjerodavne državne institucije nisu osigurale provedbu zakonskih obveza na kvalitetan, postojan i ekonomski učinkovit način, tj nisu osigurale predaju tog otpada oporabiteljima kao niti podmirenje troškova prikupljanja i pripreme prije obrade. Preciznije rečeno, država bi na sebe trebala preuzeti pokrivanje dijela troškova kako bi sustav bio učinkovitiji i financijski isplativiji.
Iako je imala odlične rezultate u samom prikupljanju tekstilnog otpada, tvrtka Čistoća je u prošloj godini zabilježila financijski gubitak u tom segmentu.
– Gospodarenje otpadom od interesa je za Republiku Hrvatsku koja treba u što kraćem vremenu osigurati uvjete za gospodarenje otpadom u skladu s načelima održivog razvoja, zaštite okoliša i gospodarenja otpadom – zaključio je Briški te dodao da, kada se cijeli sustav posloži, i druge komunalne tvrtke će biti motivirane da prikupljaju veće količine tekstilnog otpada. Na taj ćemo se način zasigurno približiti prosjeku susjedne Slovenije koja prikuplja 5 kg tekstilnog otpada po stanovniku godišnje.
www.vzaktualno.hr