U ponedjeljak je u palači Herzer održana završna konferencija projekta „POSITIVA“, osiguravanja pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno‐obrazovnim ustanovama u Varaždinu.
Projekt je to u okviru instrumenta Europski socijalni fond, Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.‐2020. a proveli su ga Grad Varaždin s partnerima Razvojnom agencijom Sjever DAN, Prvom privatnom gimnazijom s pravom javnosti Varaždin, Centrom Tomislav Špoljar te I., II., III., IV., VI. i VII. Osnovnom školom Varaždin.
Pročelnica gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić istaknula je da je Varaždin s asistentima u nastavi počeo školske godine 2010./2011. kada je bilo pet asistenata.
– Danas je to 40 do 50 asistenata, ovisno o potrebama. Prošle godine se dogodilo da nisu sva djeca dobila svojeg asistenta pa je Grad Varaždin uskočio i osigurao asistente za osmero djece u osnovnim školama, dok je preko projekte osigurano 35 asistenata. Isto tako i za 15 malih Varaždinaca u vrtićima Grad osigurava sredstva za asistenta – rekla je Vusić te najavila da bi ubuduće projekt trebao biti četverogodišnji pa neće biti stresa za asistente, djecu, roditelje i školu.
– Ovo je od velikog značaja za školu i za standard koji imamo. Prva osnovna škola asistente ima već sedam godina. Zahvaljujem asistentima koji omogućavaju da se djeca što lakše uklope u razredne odjele, u cijeli odgojno-obrazovni sustav. Oni se velika podrška i učiteljima i roditeljima. Ako se prema najavama napravi četverogodišnji kontinuitet, to će biti još jedan kvalitativni iskorak u radu jer u nižim razredima djeca se vežu za svoje učiteljice, a tako se vežu i za svoje asistente i asistentice i svaka promjena za djecu je na neki način rizična, neki se lakše, ali neki teže prilagođavaju – kazala je ravnateljica 1. osnovne škole Varaždin, Karmen Hans-Jalšovec.
n.k. / www.vzaktualno.hr