Varaždinska županija u srijedu je organizirala stručno osposobljavanje „Sustavno gospodarenje energijom te korištenje novih mogućnosti ISGE informacijskog sustava za praćenje gospodarenja energijom“ za djelatnike škola koji su zaduženi za praćenje potrošnje svih vrsta energije te njegova unosa u Informacijski sustav za gospodarenje energijom. ISGE je internetska aplikacija za nadzor i analizu potrošnje energenata i vode u zgradama javnog sektora te predstavlja neizbježan alat za sustavno gospodarenje energijom a razvijen je u sklopu projekta Ministarstva gospodarstva, Ujedinjenih naroda i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Do sada je 120 zaposlenika osnovnih i srednjih škola završilo tečaj za energetske savjetnike i suradnike te prošlo osnovnu edukaciju korištenja ISGE sustava, a ova edukacija je nadogradnja i osposobljavanje za nove mogućnosti koje sustav pruža, istaknuo je na edukaciji u Prvoj gimnaziji zamjenik varaždinskog Župana Tomislav Paljak.
– Da bi gospodarenje energijom bilo sustavno nužno je ljude osposobljavati i ukazivati stalno na potrebu, s jedne strane učinkovitog gospodarenja energijom i vodom, a s druge, onome na čemu Europa i svijet inzistiraju, smanjenje transmisije plinova, zaštita ozonskog omotača. Polaznici će dobiti cjelovitu sliku o svakom segmentu potrošnje energije u svojoj školi, imat će to u jednoj informacijskoj bazi. Uključene su sve škole i napravit ćemo još jedan ciklus edukacija – rekao je Paljak te dodao da je to samo jedan u nizu edukacijskih projekta u Varaždinskoj županiji.
– Sustavno se radi na informatičku obrazovanju i u menadžerskom sektoru kod EU projekata, a što se tiče učinkovitosti kod energije tri projekta su u visokoj fazi realizacije, srednja škola u Novom Marofu, te osnovne škole u Bednji i Velikom Bukovcu – kazao je Paljak.
Edukaciju su vodili djelatnici Odjela za sustavno gospodarenje energijom u javnom sektoru Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama.
– Educiramo o zakonskim obvezama i radu u sastavu, s aplikacijom. EU nalaže praćenje potrošnje i sustavno gospodarenje energijom, a sada je to i u Hrvatskoj zakonska obveza. Krenuli smo malo sporije, ali idemo u dobrom smjeru – istaknula je Anita Poljak iz APN-a.
Jedna od energetski najučinkovitijih škola u Hrvatskoj je ona u Lepoglavi.
– Imamo solarnu elektranu, dizalice topline, plastičnu stolariju, obnovljenju fasadu, obnovljeno krovište, tako da je ušteda energije jako velika. Ugradnjom dizalica topline 2014. mi smo uštedjeli na energiji, ali i u novčanom dijelu u prosjeku 17-20 posto – rekao je Ratko Tomić, ravnatelj Osnovne škole Ante Starčevića u Lepogavi.
n.k. / www.vzaktualno.hr