Stanovništvo Rijeke i Kvarnera, kao i brojne njihove goste, prilično su uznemirili potresi posljednja dva dana. Sinoć oko 22.40, praktički u isto vrijeme kao i u utorak, Rijeku i Kvarner je zatresao novi potres. Prema prvim procjenama radi se o potresu snage 3,5 stupnjeva po Richteru, a epicentar je bio petnaestak kilometara jugoistočno od Rijeke, piše Indeks.hr.
Rijeku i okolicu je, ne računajući ovaj sinoćnji, od 8. kolovoza u 11:35 sati, kad je zabilježen prvi, pa do 9 kolovoza u 18:21 sat, kad je zabilježen posljednji, pogodilo deset potresa.
Nakon niza potresa i podrhtavanja tla, građani su se s razlogom zapitali – što se to događa i trebamo li strahovati od jačeg potresa? Index je razgovarao s dežurnim seizmologom Tomislavom Fiketom.
– Nažalost, ne možemo reći je li niz potresa definitivno stao jer ne znamo što se zbiva ispod površine Zemlje. Moguće je da se ovakva serija nastavi još tjednima, a moguće je i da stane. Svašta se u povijesti događalo. Svjedočili smo serijama koje su trajale duže i kraće, serijama koje su počele slabijim potresom, a nastavile jačim, i serijama koje su imale neki jači potres unutar niza – rekao je naš fizičar.
Fiket ističe da potresi sami po sebi ne ubijaju; ono što može ubiti su stvari koje padaju na čovjeka poput crjepova ili dijelova građevina.
– U svakom slučaju, ne valja paničariti. Naime, dogodio se jedan potres u kojem je jedna jedina žrtva bio čovjek koji se uspaničio, istrčao iz kuće i podletio pod auto. Panika nikako nije dobra. Naravno, nikada nije ugodno osjetiti potres jer je to jedan od onih strahova koji su bili prisutni i ugrađeni su u našu podsvijest dok nam se mozak još razvijao u gušterima. To je nešto na što ne možemo utjecati. Ljudi su se posebno uznemirili jer se to događalo tijekom noći kada nema aktivnosti, kada se sve smiri, pa se sve jače čuje i osjeti nego kada smo u pokretu, kada ima buke, kada nas tresu i prolasci kamiona – zaključuje.
Najjači potres koji se u posljednjih nekoliko godina osjetio na riječkom području bio je onaj 22. travnja 2014. godine, magnitude 4,7 stupnjeva po Richteru. Epicentar potresa bio je kod Pivke u Sloveniji.
Najjači potres u Rijeci zabilježen je 17. prosinca 1750. godine, kada su se srušile mnoge građevine, stambene zgrade, crkve, ali i gradski toranj. Iako tada nisu postojali instrumenti za mjerenje točne magnitude, procjenjuje se da je magnituda bila 5,7 stupnjeva po Richteru.
Zadnji veliki potres zabilježen u Hrvatskoj dogodio se 1996. godine kod Stona. Magnituda je bila 5,6 stupnjeva po Richteru. Nastala je velika materijalna šteta.
Najjači potres zabilježen na ovim područjima dogodio se 1667. godine u Dubrovniku s magnitudom od 7,6 stupnjeva po Richteru. Poginulo je više do 300 ljudi.
www.vzaktualno.hr / index.hr