Telegram.hr objavio je iznimno zanimljiv članak o otkriću koje bi moglo biti jedno od najvećih u istraživanju Alzheimerove bolesti. Niame, znanstvenici iz Cedars-Sinai bolnice u Los Angelesu razvili su neinvazivnu metodu testiranja očiju koja otkriva Alzheimerovu bolest 20 godina prije pojave simptoma. Uspoređujući rezultate testa očiju sa snimkama mozga, pokazalo se da je test jednako uspješan u otkrivanju plaka koji se taloži u mozgu. Neki stručnjaci kažu da je ovo jedno od najvećih otkrića i koraka naprijed u istraživanju Alzheimerove bolesti, do danas.
- Retina nam može poslužiti kao siguran izvor za dijagnosticiranje bolesti - kaže voditeljica studije dr. Maya Koronoyo-Hamaoui, neurokirurginja iz bolnice Cedar-Sinai.
- Jedna od glavnih prednosti analiziranja retine je mogućnost ponavljanja što nam omogućuje da pratimo pacijente i razvoj njihove bolesti – dodala je.
Do sada su liječnici amiloidni plak otkriven u retini previdjeli. On odgovara plaku koji se kod ove bolesti javlja u određenim regijama mozga. Koroyo kaže da sada znamo gdje treba tražiti da bi našli znake Alzheimera. Liječnici se nadaju da će rano otkrivanje bolesti pomoći promjeni tijeka bolesti lijekovima i promjenom načina života. Metoda je dostupna, oftalmolozi na taj način već otkrivaju glaukom i degeneraciju makule i nije skupa.
a.kučić/vzaktualno.hr/telegram