Obrtništvo u Varaždinskoj županiji ima dugu tradiciju. Iako su dosad bili, i još uvijek jesu suočeni s brojnim problemima, obrtnici se ne predaju, ali kako bi uspješno poslovali i opstali, treba im potpora lokalne vlasti i države. Upravo stoga, u Obrtničkoj komori Varaždinske županije danas je upriličeno druženje domaćih, s predstavnicima obrtnika iz drugih dijelova Hrvatske te predstavnicima Županije i hrvatske Vlade.
Predsjednik Komore, Mario Milak istaknuo je kako situacija u obrtništvu u našoj županiji i nije tako loša:
- Ove smo godine konstantno u rastu. Bilo je mjeseci kad je zatvoreno nekoliko obrta, ali onda je otvoreno pet, šest novih. Trenutno je 2.756 obrtnika, duplo više nego u Međimurskoj županiji i to, dakle, nije problem, ali nešto drugo jest – nemamo radnike i ne možemo odrađivati sve planirane poslove. Osim toga, treba nam i bolja suradnja s lokalnom samoupravom koja mora uvažavati naše potrebe – rekao je Milak naglasivši da, prije svega, treba posložiti obrazovni sustav.
Da je nedostatak kadrova zaista velik, odnosno gorući problem obrtništva, složio se i predsjednik Hrvatske obrtničke komore, Dragutin Ranogajec:
- Prije četiri, pet godina nije bilo posla, a sad posla ima ali nema kadrova s kojima bismo mogli preuzimati te poslove. Obrazovanje se mora prilagoditi tržištu rada, kako bi dobili kvalitetnu radnu snagu s kojom ćemo moći preuzimati poslove zahtjevnog europskog tržišta. Strukovno obrazovanje treba postaviti na drugačiji način i vjerujem da će potpredsjednica Vlade Martina Dalić, koja je već započela rad na izmjenama tih zakona o strukovnom obrazovanju, odnosno zakona o obrtu, uspjeti pokrenuti promjene koje su nužne – naglasio je.
Država pomaže obrtnicima
Ana Mandac, zamjenica ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta istaknula je kako se u ministarstvu intenzivno bave svim poslovnim subjektima, pa tako i obrtnicima.
- Svjesni smo da je potrebno smanjiti parafiskalne namete i poslovanje obrtnika učiniti manje skupim, pa će samim time postati konkurentniji. Potrudili smo se sve moguće natječaje za sredstva iz Europskih fondova učiniti što dostupnijim i jednostavnijim, onoliko koliko to europske procedure dopuštaju, Krajem rujna krenut će novi natječaj na koji se mogu javiti poduzetnici, uključujući i obrtnike. Usuđujem se reći da su sredstva iz EU fondova često manje dostupna, zato što se radi o velikim investicijama, pa se onda kroz ESIF omogućuje lakši pristup sredstvima financiranja kroz mikro kredite i mikro zajmove. To su europski novci, tzv. financijski instrumenti, a pojednostavljeno rečeno, svim smo našim obrtnicima omogućili da dižu kredite u iznosu od 25 ili 50 tisuća eura, po kamati od 0,5 do 1,5 posto na 10 godina i to je naišlo na jako dobar odjek- rekla je zamjenica ministrice.
Podršku obrtnicima danas su došli pružiti i zamjenik župana Robert Vugrin, novomarofski gradonačelnik Siniša Jenkač, toplička gradonačelnica Dragica Ratković te predsjednici Obrtničkih komora i Udruženja obrtnika iz susjednih županija.
a.kučić/vzaktualno.hr