Na Fakultetu organizacije i informatike od danas do petka održava se najvažnije godišnje međunarodno događanje – znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima CECIIS 2017.
Konferencija se kroz dvadeset i osam godina postojanja razvila u jednu od značajnijih konferencija iz područja primijenjenih informacijskih znanosti u srednjoj Europi, čiji se Zbornik radova referencira u nekoliko baza podataka. Ove godine tematski je naglasak na budućim trendovima u informacijsko-komunikacijskim znanostima. Održava se i Dan e-Škola.
Na konferenciji je i ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak.
– Nije lako u današnje vrijeme organizirati toliki broj konferencija bez prekida. To je značajno za mlade istraživače, razmjenu ideja, promociju projekata ili ugovaranje novih. To je vrlo važno za digitalnu transformaciju i podizanje razine digitalne zrelosti škola. Bila sam uključena i u ovu konferenciju, bila sam predsjednica programskog odbora do trenutka dok nisam postala ministrica tako da sam ovdje više u ulozi domaćice, a manje gošće. Također sam bila uključena u projekt e-Škola. Važno je da imam taj pogled iznutra s obzirom da se radi o puno aktivnosti, od opremanja škola do edukacija za nastavnike, izrade različitih sustava i prilike da nastavnici, ravnatelji i svi koji su dionici u razvoju sustava, surađuju. Projekt još uvijek traje, završava iduće godine, projekt od 300 milijuna kuna. Vjerujem da sve aktivnosti idu po planu i iduće godine, kada završi pilot projekt i kada se napravi evaluacija svega što je učinjeno, kreću pripreme za veliki projekt za što je također osiguran novac u europskim fondovima. Paralelno radimo i na drugim projektima, od uvođenja mikroračunala u škole, informatike u školama, do svih pilotiranja kurikularne reforme. To je cijeli skup projekata koji doprinose tome da povlačimo europska sredstva, evo Ministarstvo do kraja godine još milijardu kuna, a iduće godine dvostruku više. Ta sredstva nemamo u državnom proračunu – rekla je ministrica na FOI-ju.
O e-Školi govorio je ravnatelj CARNeta, Goran Kezunović.
– S projektom e-Škola želi se podići digitalna zrelost svih osnovnih i srednjih škola koje su uključene. Pilot projektom je obuhvaćena 151 škola, a u velikom projektu koji počinje za dvije godine bit će obuhvaćeno minimalno 700 škola. Prijave će biti krajem ove godine. Postoji i mogućnost da se obuhvate sve škole, o tome još razgovaramo. Radi se ne samo o opremanju škola, već je bitna komponentna edukacija nastavnika, da se podignu njihove kompetencije kako bi oni te alate, koji se kroz projekt razvijaju, i koristili – kazao je Kezunović.
Prvi dan konferencije pozvana predavanja održala su dva renomirana svjetska stručnjaka i znanstvenika – profesor Branimir Selić, osnivač i predsjednik kanadske kompanije Malina Software Corporation, i Sokratis K. Katsikas, profesor na Norveškom sveučilištu znanosti i tehnologije (NTNU).
– Ove godine su tema budući trendovi u ICT-ju, vrlo je široka. Imamo dva uvažena pozvana predavača, imamo 38 radova, dosta paralelnih događanja, poput Dana e-Škole. S onima koji sudjeluju u popratnim događanjima imamo više od 200 sudionika, najviše iz srednje Europe, ali i iz prekomorskih zemalja – rekao je prof. dr. sc. Vjeran Strahonja, predsjednik Programskog odbora.
Dekan prof. dr. sc. Neven Vrček istaknuo je da je područje koje obrađuje konferencija vrlo dinamično.
– Događaju se stvari poput umjetne inteligencije, velikog utjecaja na društvo, tržište rada i na sve ono što kao prosječni građani oko sebe vidimo. Misija fakulteta je otvaranje tema iz područja informacijske i komunikacijske tehnologije, propitivanje onog što možda još nije u žiži javnosti, a opet je toliko žive i pred nama da će utjecati na život svakog od nas. U Hrvatskoj je vrlo malo, možda tek tri konferencije posvećeno informacijskim znanostima. Naša je s najdužim trajanjem, 28 godina je u informacijskim znanostima ozbiljna tradicija – istaknuo je Vrček.
n.k. / www.vzaktualno.hr