Osim što se obilježava kao Međunarodni dan starijih osoba, 1. listopada je i Međunarodni dan kave.
Mnogi je je piju i tijekom cijelog dana, tražeću u njoj kratku pauzu, utjehu, stimulans…Hrvati je popiju oko 5,1 kilograma godišnje. Ali zašto ju toliko volimo? Jedan od najpraktičnijih razloga - i onaj najpopularniji - je taj da nas kava razbuđuje. Stimulira naš mozak i drži nas na nogama - bilo ujutro ili kad imamo toliko posla da nam odmor baš i nije opcija.
Kroz povijest su kavu pokušali zabraniti čak 5 puta. Prvi put u Meki 1511. godine jer je stimulirala radikalno razmišljanje. Zatim u 16. stoljeću u Italiji jer je “sotonska”. Na kraju je ispalo da je Papa Klement VII toliko volio kavu da je ukinuo zabranu i blagoslovio je. Zatim je Murad IV propisao zabranu kave, i kazne za one koje se uhvati da je konzumiraju. Kazna je bila sljedeća: mlaćenje osobe i bacanje u more. Nakon toga je Švedska otišla toliko daleko 1746. godine da je zabranila, ne samo kavu, već i šalice ili bilo koji objekt koji je povezan sa kavom. I napokon, 1777. godine je Frederick iz Prusije proglasio pivo superiornijim od kave jer je mislio da je kava kriva što ljudi piju manje piva.
Poslovice o kavi
"Kava treba biti crna kao noć, vruća kao pakao i slatka kao žena" - brazilska poslovica
"Kava treba biti crna kao pakao, snažna kao smrt i slatka kao ljubav" - turska poslovica
"Kava i ljubav najbolji su dok su vrući" - njemačka poslovica
"Dobra komunikacija je stimulativna baš kao i šalica crne kave, te je jednako teško potom zaspati" - citat: Anne Morrow Lindbergh (američka spisateljica i pionir ženske avijacije s početka prošlog stoljeća; 1906. – 2001.)
"Iza svake uspješne žene stoji značajna količina ispijene kave" – citat: Stephanie Piro
"Muškarac bi trebao biti poput kave, vruć, sladak i jak" - citat: Marleen Dutch.
a.kučić/vzaktualno.hr