Kašalj, curenje nosa, glavobolja, temperatura - neki su od simptoma viroze koji ovih dana muče mnoge. Virusi su u akciji, a treba znati da jesenske viroze nisu dugotrajne, ali mogu izmoriti organizam. Širenju viroza pogoduje čudljivo vrijeme, baš kakvo i imamo ove jeseni – iz odjeće kratkih rukava, uskačemo u onu topliju i obrnuto, stoga nije čudno da su mnogi ovih dana pokleknuli. Temperature od jutra, pa tijekom dana i do večeri znaju varirati i više od 10 stupnjeva.
Ne postoji neko univerzalno pravilo za sprječavanje viroze, ali ima načina kako ju liječiti. Mnogi se uzdaju u prirodne lijekove s tržnica, jer upravo u ovo vrijeme one obiluju tzv. "antivirusnim bombama"; paprikama, limunima, mandarinama, češnjakom. Naravno, ne smijemo zaboraviti čaj i juhu. Evo nekoliko konkretnih savjeta:
- Znanstvenici smatraju da otprilike 1 i 1/2 šalica juhe može smanjiti upalne procese u plućima, što je uobičajen simptom mnogih bolesti dišnih puteva. Iako mehanizam djelovanja kokošje juhe još nije poznat, pretpostavlja se da ta juha pomaže usporiti aktivnost neutrofila, bijelih krvnih stanica koje mogu stvoriti nakupinu sluzi u plućima i tako izazvati začepljenost. Znanstvenici su otkrili da gotove inačice kokošje juhe, kao i one domaće, mogu postići jednak protuupalni učinak. Također, udisanje pare vruće juhe može privremeno pomoći otvoriti kanale u nosu. Nakon juhe dobro je prijeći na povrće:
- Prokulica, kupus, kiseli kupus, brokula i cvjetača su niskokalorične namirnice, sadrže prehrambena vlakna i vitamin C koji pomaže kod viroza. Pripremaju se na pari ili lagano kuhane. Kombinirajte ih s pirjanim mesom, kuhanim jajima ili integralnom rižom
- Grah- varivo, osobito s kiselim kupusom, niskokalorijski je obrok bogat vlaknima. Od začina je dobro dodavati đumbir, kurkumu i čili. Češnjak u jela dodajte pred kraj kuhanja, a crveni luk možete staviti u početku, i to cijelu glavicu.
- Aktivne tvari češnjaka su alicin i alin, koji dokazano ubijaju mikroorganizme. Ako možete, držite malen režanj češnjaka u ustima te udišite njegove pare u grlo i pluća. Kad okus postane prejak, brzo ga sažvačite u komadiće i progutajte s vodom.
- Na prvi znak prehlade uzmite pastile cinkova glukonata svakih nekoliko sati. Studija je pokazala da osobe koje su uzimale pastile cinka, u kojima je bilo oko 13 mg ovog minerala, svaka dva sata riješile su se tegoba tri dana prije.
- Na prve simptome počnite uzimati vitamin C uz jelo. Iako neće izliječiti prehladu ili gripu, jača imunitet te skraćuje trajanje simptoma. Dobri izvori vitamina C su agrumi, kivi i paprika.
- Ako imate grlobolju, napunite čašu od 250 ml toplom vodom. Dodajte u vodu žličicu soli i grgljajte. Sol će ublažiti bol. Tradicionalna otopina za ispiranje grla je iscijeđen limun u čaši tople vode. Limun je idealan jer stvara kiselo okruženje koje je nepovoljno za rast bakterija i virusa te tako skraćuje trajanje bolesti.
a.kučić/vzaktualno.hr/24sata