Prošle su godine 43 žene u Varaždinskoj županiji umrle od raka dojke, najčešćeg oblika raka u žena. Kako bi se još jednom upozorilo na važnost prevencije i dijagnostike bolesti, danas je u varaždinskoj Županijskoj palači povodom 6. listopada Svjetskog Dana ružičaste vrpce održan stručni skup pod nazivom "Prevencija, dijagnostika i liječenje raka dojke".
Svaka četvrta žena oboljela od raka ima upravo rak dojke, a to je za Varaždinku županiju oko 27 posto, upozorila je mr. Irena Stipešević Rakamarić, dr. med. spec. javnog zdravstva, županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
- Već nekoliko godina i na području naše županije provodi se mamografski probir, dakle Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, na koji se pozivaju žene između 50 i 69 godina. Trenutno je u tijeku 5. ciklus, prethodni je obuhvatio oko 24 tisuće žena, a odaziv je bio oko 64 posto, što našu županiju svrstava na treće mjesto u Hrvatskoj. Cilj je smanjiti mortalitet, stoga svakako želimo povećati odaziv – rekla je dr. Stipešević Rakamarić. Dodala je da je u oko 60 posto slučajeva otkrivenih mamografskim pregledom, odnosno screeningom, bila riječ o prvom ili drugom stadiju bolesti te istaknula:
- Otkrije li se karcinom dojke u ranom stadiju, petogodišnje preživljenje je gotovo 100 posto, stoga poručujem ženama da se svakako odazovu pozivu na mamografski pregled, jer to je najjače oružje u borbi protiv karcinoma dojke. Za sva smo pitanja dostupni svakoga dana od 7.00 do 15.00 sati na besplatnom telefonu 0800-200-163.
Doroteja Bosilj dr. Med. specijalistica medicinske radiologije iz Opće bolnice Varaždin održala je predavanje o dijagnostici bolesti.
- Mi u bolnici obavljamo mamografiju, kao i pregled ultrazvukom, a te su metode prihvaćene kao osnovne metode za dijagnostiku raka dojke u cijelom svijetu. Bazična bi se mamografija trebala obaviti s 40 godina, a po potrebi slijede druge pretrage, kao što su ultrazvuk, punkcija, biopsija...Mamografija inače otkriva karcinom dojke u više od 90 posto slučajeva, osim kod onih žena koje imaju veliku gustoću žljezdanog tkiva – kod njih se još treba obaviti i pregled ultrazvukom – istaknula je dr. Bosilj. Dodala je kako u našoj županiji žene još uvijek malo zaziru od mamografije jer se boje zračenja, što je, prema njezinim riječima, potpuno neopravdano.
Važan korak u otkrivanju karcinoma dojke je odaziv na probir, no tu je svakako i samopregled koji svaka djevojka i žena mogu obaviti, ako poznaju tehniku samopregleda. One koje još nisu upoznate s tom tehnikom mogle su danas mnogo naučiti od Marije Hraščanec, predsjednice Mammae kluba Varaždin.
- Uz sve metode dijagnostike, prvi je korak osvijestiti žene koliko je važan samopregled dojke. Na sam tijek nastanka bolesti ne možemo puno utjecati, ali možemo jako puno učiniti da, ukoliko se bolest pojavi, ona bude izlječiva. Karcinom dojke je danas izlječiva bolest i to u gotovo 90 posto slučajeva, ali ako se otkrije na vrijeme. Na žalost, na druge se dijagnostičke metode mora prilično čekati, a samopregled dojke možemo obaviti kad želimo, ne košta ništa, a može nam spasiti život – istaknula je Hraščanec.
Listopad je mjesec posvećen borbi protiv raka dojke, a u tu se manifestaciju i ove godine svojom podrškom uključila Varaždinska županija.
- Činjenica je da je obolijevanje od raka dojke u Hrvatskoj, kao i u svijetu, još uvijek često, bez obzira na raznorazne kampanje. Nikada nije dovoljno pozornosti, uputa, odnosno razvijanja svijesti o opasnostima od ovako teških bolesti, iako je to bolest koja se, za razliku od nekih drugih malignih oboljenja, pravilnom prevencijom može spriječiti i ranim otkrivanjem uspješno liječiti. Županija podržava ovu akciju jer mnogo je onih koji od ove bolesti obolijevaju, i to ne samo žene, imamo i 1 posto muškaraca. Želimo i mi upozoriti da o svom zdravlju treba voditi brigu, da treba ići na preventivne preglede – rekao je zamjenik župana Tomislav Paljak.
Činjenica je i da je rak dojke izlječiv, otkrije li se na vrijeme, stoga još jednom podsjećamo na važnost samopregleda, odnosno mamografskih i pregleda ultrazvukom, a dr. Irena Stipešević Rakamarić podsjeća da načinom života možemo utjecati na to do karcinom ne dobijemo:
- Mnogo se može učiniti kroz primarnu prevenciju. Želimo li opisati osobu kpoja živi najmanje rizičnim stilom za obolijevanje od raka dojke, onda je to osoba koja ne puši, ne pije alkohol ili pije jedno piće dnevno, osoba čija je prehrana bazirana na namirnicama biljnog podrijetla, obilata voćem i povrćem, omega 3 i omega 6 masnim kiselinama, dakle polinezasićenim mastima, a tu je svakako i redovita fizička aktivnost. Stres također ima utjecaja na naš organizam, stoga je dobro poznavati i tehnike opuštanja za neutralizaciju stresa i jačanje imunosnog sustava. I svakako, odaziv na screening!
Nakon stručnog skupa, na Franjevačkom su se trgu okupile žene iz Udruge žena oboljelih od raka dojke, držeći u ruci ružičaste kišobrane i ružičaste balone koje su pustile u zrak u znak sjećanja na članice Udruge koje su prošle godine izgubile svoju životnu bitku u borbi s opakom bolešću.
a.kučić/vzaktualno.hr