U Varaždinu se dana održava konferencija pod nazivom "Mogućnosti financiranja za poduzetnice". Cilj je zainteresiranima približiti sve mjere koje je hrvatska država osigurala za poduzetnice (i poduzetnike), kako bi u što kraćem vremenu dobili što više informacija. Mjera ima mnogo, naglašeno je, stoga onuima koji žele u poduzetničke vode nije lako sve to shvatiti i povezati, odlučiti koja je mjera za njih najpovoljnija. Na ovakav način, uz direktan kontakt s govornicima koji vladaju tematikom, mogu dobiti odgovore na sva pitanja.
Branka Šaško, v. d. Predstojnice varaždinskog Regionalnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje predstavila je mjere aktivne politike zapošljavanja HZZ-a, među kojima je potpora za samozapošljavanje za koju već nekoliko godina postoji velik interes.
- Za tu potporu do 35 tisuća kuna zainteresirane su i žene i muškarci, ali treba istaknuti kako je riječ o strogo namjenskoj potpori koju poduzetnici mogu potrošiti namjenski i moraju biti godinu dana u radnom odnosu, kako bi ispunili ugovorne obveze. Naš Zavod svakih tjedan, do dva, ovisno o interesu, organizira radionice za nezaposlene osobe na kojima mogu dobiti sve informacije vezane uz samozapošljavanje, a do kraja rujna na tim je radionicama sudjelovalo 330 osoba, među kojima je bilo 40 posto žena, a u ovoj je godini odobreno 76 zahtjeva za samozapošljavanje – istaknula je Šaško.
Neka od najčešćih zanimanja u kojima poduzetnice otvaraju obrt, odnosno tvrtku su u posljednje vrijeme većinom usluge, kao što su frizerske i kozmetičke, zatim usluge oblikovanja noktiju, knjigovodstveni servisi, krojački popravci, catering, izrada slastica i slično, rekla je Šaško i dodala:
- Ima i nekih neobičnih zanimanja, kao što je primjerice doula koja se prije koju godinu prvi put pojavila u Varaždinskoj županiji, a riječ je o osobi koja pomaže ženama uoči, tijekom i nakon poroda, ne zdravstveno, već moralno i fizički.
[caption id="attachment_69562" align="alignnone" width="750"] sdr[/caption]
Iako je posljednjih godina situacija nešto bolja nego što je to bilo ranije, podaci za 2016. godinu govore da muškarci i dalje čak duplo više ulaze u poduzetništvo nego žene, iako su žene, posebice one nezaposlene iznad 45 godina, u nepovoljnijem položaju. Takvim ženama je poduzetništvo izlaz iz nezgodne situacije u kojoj su se našle, a ne nekakva mogućnost da dobro zarade – upravo tu je razlika između poduzetnica u Hrvatskoj i onih u ostalim europskim zemljama.
Na današnjem se skupu moglo čuti i kako žene u korporacijama sve češće razmišljaju o poduzetništvu kao o drugačijem načinu života, budući da ih korporacije vode u jednom smjeru i dosta su iscrpljujuće. Kad imaju djecu i svoju obitelj, ženama poduzetništvo omogućuje da se bolje organiziraju i da usklade svoj privatni i poslovni život, stoga se one posljednjih godina sve više i interesiraju za poduzetništvo, a ovakvi im skupovi mogu pružiti odgovore na sva relevantnija pitanja i riješiti brojne nedoumice.
Varaždinska konferencija Mogućnosti financiranja za poduzetnice treća je u nizu. Iduća će se u organizaciji mreže poduzetnica i poslovnih žena Women in Adria održati početkom prosinca u Osijeku. Sponzori konferencije su Raiffeisen banka, Raiffeisen Leasing, Toyota i Salonize.
a.kučić/vzaktualno.hr