U znanstvenim krugovima i široj javnosti traju rasprave oko pozitivnih i negativnih aspekata ljetnog i zimskog računanja vremena. Indija, Japan i Kina samo su neke od zemalja koje ovu metodu ne koriste. Isto tako, i Rusija je prije nekoliko godina, a Turska odnedavno, prekinula s navedenom praksom, a sad i sve veći broj zemalja svijeta dovodi u pitanje učinkovitost ljetnog i zimskog računanja vremena.
Na uzorku od više od 1500 ispitanika na razini cijele Hrvatske, koji pripadaju različitim dobnim skupinama, životnim sredinama i stupnjevima obrazovanja, njih 85 posto izjasnilo se kako je potrebno ukinuti ljetno i zimsko računanje vremena u Hrvatskoj. Uz to, njih 68 posto izjavilo je kako smatra da promjena u računanju vremena utječe na zdravlje ljudi i životinja te ih je čak 73 posto doživjelo neugodnosti zbog pomicanja kazaljki na satu, navodeći pritom kako se radilo o zdravstvenim tegobama (51 posto), problemima u prometu (37 posto) te poteškoćama pri izvršavanju svakodnevnih obveza (57 posto).
Vrijedi istaknuti i da u Europskom parlamentu zbog sve više dokaza o negativnom utjecaju pomicanja sata dva puta godišnje postoji snažna potpora promjeni direktive Europske komisije i ukidanju te prakse. Bilo kako bilo, a dok ne bude drugačije, noćas u 3.00 sata vraćamo se na 2.00 sata.
a.kučić/vzaktualno.hr/vecernji.hr