Projekt "Integrity Observer /Nadzor Integriteta) u kojem sudjeluje Grad Lepoglava došao je do svojeg službenog kraja te je stoga u Zagrebu održana konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati dvogodišnjeg istraživanja provedenog u sklopu projekta, financiranog od stane Europske unije, a u organizaciji udruge Partnerstvo za društveni razvoj.
Radi se o projektu usmjerenom na poboljšanje transparentnosti u procesima upravljanja javnim dobrima i prirodnim resursima putem osiguravanja sudjelovanja javnosti u upravljanju te osiguravanja javnog građanskog nadzora nad tim postupcima.
U sklopu projekta provedenog u ukupno 43 hrvatska grada i općine, razvijeni su visoko-sofisticirani IT alati, čiji je cilj poboljšanje komunikacije sa zainteresiranom javnošću na lokalnoj razini, kao i efikasnija javna uprava i lokalna administracija.
- Ova gradska vlast u Lepoglavi svoje aktivnosti temelji na transparentnosti i stalnoj težnji za unapređenjem alata sudioničke demokracije. Da bi u tome uspjeli, educiramo se, informiramo i djelujemo proaktivno. Na tim smo načelima krenuli u ovaj pilot projekt koji je za nas bio vrlo motivirajuće i inspirativno projektno iskustvo jer smo učili od najboljih. Ipak, valja i dalje učiti od onih pametnijih od nas kako bi povratili vjeru građana u javnu upravu. Bez jasnog, transparentnog i funkcionalnog sustava integriteta teško ćemo se boriti protiv onog 'naučenog' oblika korupcije. Vjerujem da smo mi u Lepoglavi na dobrom putu da pokažemo kako se može i zna bit bolji i otvoreniji prema građanima – rekao je zamjenik lepoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač te dodao kako ne samo što će se ovim alatom modernizirati rad gradske uprave nego će se građanima omogućiti 'nadzor' nad korištenjem proračunskog novca.
Konferenciju je otvorio Mladen Ivanović, pravni savjetnik i voditelj projekata Udruge općina u RH, a rezultate istraživanja je predstavio izvršni direktor Partnerstva za društveni razvoj Munir Podumljak.
Izvješća o provedenoj javnoj raspravi o izmjenama i dopunama prostornih planova uređenja nisu objavljena u jedanaest jedinica lokalne samouprave, među kojima su gradovi Zagreb, Split, Umag i Vukovar. Participacija građana također je zanemariva – naime, postotak komentara na izmjene i dopune prostornih planova uređenja prema ukupnom broju stanovnika u ispitanim jedinicama lokalne samouprave kreće se između nula posto (Općine Sopje i Koška) i 0,68 posto (Općina Rogoznica).
- Lepoglava stoji vrlo dobro u ovom istraživanju. Dvije smo godine surađivali s kolegama iz drugih gradova i općina i kroz vodstvo Partnerstva za društveni razvoj kontinuirano povećavali transparentnost našeg grada, ali i omogućavali da građani imaju pristup do najsitnijeg detalja koji ih interesira, a koji je javno dostupan na službenoj web stranici grada – zaključuje Kovač i napominje kako će uskoro građani moći u realnom vremenu pratiti sve nabave koje se događaju.
a.kučić/vzaktualno.hr