Koliko god da smo štedljivi i pazimo na svaku kunu, doba je godine kad grijanje moramo uključiti – temperature su niže, narednih će mjeseci biti još niže i bez grijanja neće ići. Donosimo nekoliko savjeta uz koje će, ako ih primijenite, režije biti bar malo jeftinije.
Koliko toplo je dovoljno toplo?
Ugodnost sobne temperature varira od osobe do osobe. Bez obzira na to, tijekom dana u stanu bi trebalo održavati prosječnu temperaturu od otprilike 20°C, a tijekom noći dovoljno je sustav održavati na 15°C. Svako pregrijavanje prostorija znači veće troškove grijanja, jer za svaki °C iznad preporučene temperature, troškovi grijanja rastu najmanje 5 posto.
Željene temperature doma
Postoje preporučene prosječne temperature za pojedine prostorije. One održavaju toplinsku ugodnost, a da pritom ne rasipaju energiju:
- hodnik 14-17°C,
- spavaća soba 17°C,
- kuhinja 17-21°C,
- radna soba 17-21°C,
- dnevni boravak 20-23°C,
- kupaonica 23°C,
- ostave i stubišta se ne griju,
- preko dana kad nikoga nema kod kuće 16°C ,
- za vrijeme zimskog godišnjeg odmora 10°C.
Snizite li temperaturu u prostoru za samo 1°C, godišnje možete ostvariti uštedu od 5 posto energije za grijanje.
Odzračite radijatore
Radijatori se tijekom ljeta mogu napuniti zrakom te se time onemogućava prikladno grijanje. Ovu situaciju možete prepoznati ako čujete zvukove klokotanja vode u radijatorskim cijevima, ili možete osjetiti kako je gornji dio radijatora mlak unatoč pojačanom termostatu. Kako biste spriječili da se dogodi ovakav scenarij, potrebno je provesti odzračivanje radijatora. Radi se o jednostavnom postupku. Potrebna su vam kliješta ili četverokutni ključ. Potom je potrebno ventile za odzračivanje, koji su na kraju radijatora, okrenuti. Znat ćete da ste radijator odzračili kada počne kapati voda. Ovim postupkom omogućit ćete učinkovit rad grijaćim tijelima u Vašem domu.
Zračite prostorije
Zračenje prostorija obavlja se otvaranjem svih prozora prostorije. Zračenje treba trajati do 3 minute, kako se zidovi prostorije ne bi ohladili, već samo zamijenio ustajao zrak.
Otvarate li prozor na dulje vrijeme, isključite sustav grijanja ili hlađenja. Prilagodite garderobu godišnjem dobu, kako prostor ne biste dodatno grijali radi postizanja osjećaja ugode.
Pomaknite pokućstvo i zavjese
U zimskom razdoblju noću spuštajte rolete i navlačite zavjese kako biste smanjili gubitak topline. Na starim i lošim prozorima gubi se više od 50 posto topline, a rolete mogu smanjiti te gubitke i za 10 posto. Pazite da radijator ne bude zaklonjen zavjesom, ležajem ili nekim komadom namještaja.
Ako postoje pukotine između prozora i zida kroz koje zimi prolazi hladan zrak, zatvorite ih odgovarajućim materijalima kao što je pur pjena. Na grijanju se time može uštedjeti i do 500 kuna godišnje.
a.kučić/vzaktualno.hr/krenizdravo.hr