U Ludbregu je danas održana početna konferencija projekta EcoSmartCities, Ecological Smart and Sustainable Cities Projekt se odnosi na uspostavu ekološkog, pametnog i održivog sustava gospodarenja otpadom u prekograničnom području, a njime se uvodi inovativni sustav za pametno zbrinjavanje otpada u obliku podzemnih platformi i pametnih kanta za smeće povezan s naprednim softverom za praćenje razine popunjenosti otpada. Na taj način se postiže vremenska učinkovitost, smanjuju troškovi prijevoza te se osigurava učinkovito upravljanje ljudskim resursima.
Aktivnosti projekta su usmjerene na osnaživanje kapaciteta svih dionika uključenih u sustave gospodarenja otpadom te izradu priručnika koji će svim ključnim dionicima pružiti smjernice za učinkovito gospodarenje otpadom prema najnovijim europskim trendovima.
O dosadašnjim iskustvima iz programa prekogranične suradnje govorio je Tvrtko Čelan, programski i komunikacijski menadžer HU-HR.
- Iskustva su jako dobra, a interes je ogroman. Imali smo situaciju u prethodnom programu kad je još bila IPA 2007-2013 i onom periodu dok Hrvatska još nije postala članicom Europske unije, ukupno 169 projekata, a na hrvatsku i mađarsku stranu otišlo je oko 25 milijuna eura. U ovom razdoblju imamo jako velik interes: za prvi smo poziv imali 208 prijava, 54 financirana projekta koji su sad krenuli u provedbu, uz opet onaj minimalni uvjet da bude bude po jedan mađarski i hrvatski partner, odnosno korisnik, i 23 milijuna eura u ovom prvom pozivu. Interes je tako velik da bi čak trebalo i više novca za budućnost, za nove programe – rekao je Čelan.
Dodao je kako je riječ o vrlo raznolikim projektima:
- Od razvoja okoliša i recikliranju otpada, do strateškog programa razminiranja, kod istočnog dijela hrvatske granice te posebne sheme koja je velika novost za poduzetnike i u kojoj sudjeluju sve županije, a tu su i projekti obrazovanja te oni turistički koji su dosta izraženi u ovom zapadnom dijelu mađarsko-hrvatske granice, a riječ je, između ostalog, o biciklističkim stazama i turističko-informativnim centrima.
Čelan je naglasio kako je početak projekta dobar, budući da je zbrinjavanje otpada suvremeni problem, ne samo u Hrvatskoj, već i u svijetu. Dodao je kako je dobro da je ovaj projekt prošao u ogromnoj konkurenciji s upravo tom temom.
O važnosti projekta i njegovoj koristi za građane Ludbrega, govorio je gradonačelnik Dubravko Bilić koji je istaknuo kako je riječ o trećem projektu iz istog raspisa.
- Projekt je možda poseban zato što je usmjeren na ekološka pitanja, odnosno zbrinjavanje otpada, pogotovo u svjetlu uvođenja ove najnovije uredbe o gospodarenju otpadom, gdje su svi gradovi prisiljeni učiniti jedan iznimno velik korak u zbrinjavanju otpada, a ukoliko to ne učine, Ministarstvo okoliša će vrlo rado naplatiti te penale, ne samoj državi, nego nama gradovima. Mi smo se na ovaj projekt prijavili jer smo željeli istražiti koje su mogućnosti jednog suvremenog, i za same građane prilično nevidljivog sustava zbrinjavanja otpada, uvođenjem i proizvodnjom jedne digitalne platforme koja će se bavi monitoringom punjenja i pražnjenja samih kontejnera. Ono što je posebna novost za grad Ludbreg jest ugradnja dvije eksperimentalne podzemne platforme za prikupljanje otpada koje bio se stavile u najgušće naseljene dijelove grada, kako bi se ispitala opravdanost investicije za sljedeće godine u tome smjeru. Mislim da će naši građani kroz ovaj projekt, ali i sve ostalo što radimo kad je u pitanju zbrinjavanje otpada biti zadovoljni.
Projekt je sufinanciran iz Programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska za programsko razdoblje 2014.-2020.
a.kučić/vzaktualno.hr