Arheološko nalazište "Gomila" u Jalžabetu danas je posjetila ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek. Na nalazištu su u tijeku arheološka iskapanja u sklopu projekta pod nazivom “Monumentalni krajolici starijega željeznog doba na prostoru Podunavlja“, a u otprilike isto vrijeme kad su iskapanja počela, lokalitet se našao na meti lopova - sredinom rujnu je otkriveno da su nepoznate osobe ukrale keramičke i željezne predmeti stare oko 2600 godina.
- Nedugo nakon što je projekt započeo došli smo do spoznaja da su se događale neke nelegalne radnje. U suradnji Ministarstva kulture i Ministarstva unutarnjih poslova poduzet je niz koraka. Između ostalog morali smo osigurati dodatna sredstva kako bi se zaštitio lokalitet od mogućeg daljnja urušavanja, što bi bespovratno onemogućilo prezentaciju kakva je sada još uvijek moguća - izjavila je ministrica Obuljen Koržinek te dodala da je ministarstvo odobrilo interventnih 900.000 kuna za ovaj projekt. Prema njezinim riječima, istraživanja i dodatna ulaganja od strane Ministarstva otvaraju veliku mogućnost za područje koje je bogato arheologijom.
- Znamo da je ovaj tumul dio jednog šireg područja. Varaždinska županija je iznimno bogata arheološkim nalazištima i uz mudru, dobru strategiju može se pretvoriti u vrijedan resurs u prvom redu za građane, ali i za sve posjetitelje koji će doći i obići iznimno vrijedne nalaze. Ministarstvo će dati punu podršku i lokalnoj zajednici i Županiji u njihovim naporima da valoriziraju i prezentiraju te vrijedne nalaze na adekvatan način – zaključila je ministrica.
Načelnik općine Jalžabet, Mirko Magić, zadovoljan je što se u realizaciju projekta uključilo i Ministarstvo kulture. Zahvalivši ministrici, načelnik je dodao:
- Mi očekujemo da sve ono što se pronađe iskoristimo u turističke svrhe. Radimo strategiju turizma i ovo ćemo prema nalazima uklopiti u strategiju i za turizam iskoristiti ovo arheološko nalazište, uz sve ono što možemo ponuditi.
Istraživanje lokaliteta u Jalžabetu provodi se u sklopu programa Europske unije, Interreg Programa transnacionalne suradnje Dunav 2014.-2020. i djelomično je financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Voditelj projekta Saša Kovačević, iz zagrebačkog Instituta za arheologiju zahvalio je Ministarstvu kulture što je od početka podržavalo projekt i brzo reagiralo.
- Institut za arheologiju je pokazao da ima kapacitet odraditi najkompleksnije projekte i to u vrlo teškim uvjetima kakvi su ovi. Sada dolazimo do najinteresantnijih nalaza i čeka nas puno arheološkog posla. Dosadašnji dio istraživanja potvrdio je pretpostavku o vrlo vrijednom lokalitetu u smislu kulturne arheološke baštine – izjavio je Kovačević koji je pljačkanje tog lokaliteta nazvao jednim od najgorih kulturocida u mirnodopsko vrijeme u povijesti Hrvatske.
Arheološki lokalitet u Jalžabetu kod Varaždina opljačkan je 12. rujna, a iz grobnog humka zvanog Gomila ukradeni su keramički i željezni predmeti stari 2600 godina. Zasada još uvijek nepoznate osobe kopale su tunel još od listopada prošle godine. Do 12. rujna iskopali su ga do dubine sedam metara, izazivajući urušavanje i teško oštećenje tumula na kojem se u sklopu programa Europske unije provode istraživanja vrijedna 180 tisuća eura.
s.kalajdžija/vzaktualno.hr