U deset ovogodišnjih mjeseci gubitak od oko 9 milijuna kuna, uz prihode od 13,8 milijuna te rashode od čak 23 milijuna kuna, a ukupni gubitak u dvije godine bit će oko 11 milijuna kuna – takvo je stanje u Aquatehnici, tvrtci-kćeri poduzeća Varkom zatekao nedavno izabrani direktor Mirko Andabaka. Novinarima su ga danas predstavili članovi Nadzornog odbora Aquatehnike Željko Bunić i Božo Soldo te zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar koji unatoč svemu smatra da se tvrtka može oporaviti.
- Rezultat je zaista loš, gubitak je velik, a činimo što možemo s ciljem spašavanja što više radnih mjesta i da tvrtku vratimo na onaj put na kojem je bila prije nego što su se dogodili ovakvi katastrofalni trendovi. Otvoreni ću reći da je to posljedica lošeg upravljanja i loših direktora koji su nemarno vodili sustav. Moj dojam je kao da je to rađeno namjerno – izjavio je Avar te dodao:
- Skupili smo najjače snage da budu tamo i da pokušaju preokrenuti ovaj vrlo loš trend.
Željko Bunić potvrdio je da su tvrtku zatekli u potpunom rasulu te da je unatoč tako velikom gubitku bivši direktor nabavio skupu opremu.
- Bez obzira što je firma doslovce tonula, neobjašnjivo je nabavljena iznimno skupa telekomunikacijska oprema koja nije vraćena kad je na dužnost v.d. direktora došao Tomislav Bogović. Još se ne zna gdje je ta oprema – rekao je Bunić i ponovio kako je upravo nevjerojatno da se u trenutku kad je firma u takvoj krizi, kad ne plaća dobavljačima, nabavlja oprema vrijedna više od 130 tisuća kuna.
A osim što se nabavljala skupa oprema, potpisivani su i ugovori koje je novoizabrani direktor Andabaka nazvao nevjerojatnim, odnosno ugovorima bez sadržaja, stoga se oni sada pravno propituju.
- Kako god bilo, i ja na sve gledam s optimizmom. Ono što je bilo dosad pokušat ćemo riješiti, a moja glavna i osnovna zadaća je zapravo budućnost. A tu budućnost vidim, prije svega, u Aglomeraciji koja nam treba donijeti pretežiti dio posla, više od 70 posto, s tim da ne zaboravimo druga tržišta i to zbog uposlenja svih naših kapaciteta te da proširimo naša saznanja. Mi smo registrirani i imamo kapacitete i za ostale poslove, ne samo u kanalizaciji. Aglomeracija jest "broj jedan" i veći dio posla, ali tu su i ostali poslovi vezani uz našu domenu, a to su i održavanje putova, rijeka, manji poslovi u niskogradnji – rekao je direktor Aquatehnike. Na pitanje postoji li opasnost da netko od dobavljača blokira tvrtku, odgovorio je:
- Za ovo kratko vrijeme (a tvrtku vodi od 1. prosinca ove godine) obavio sam razgovore s nekoliko većih, značajnijih dobavljača i dobio sam dojam da neće biti problema. Ovih smo dana čak nešto i riješili, namjeravamo i dalje to činiti i nadam se da ćemo nastaviti plodonosnu suradnju, odnosno da nećemo imati nikakvih problema s eventualnim blokadama tvrtke. Instrumenti osiguranja postoje, mi smo ozbiljna firma i ozbiljno ćemo postupati prema našim dobavljačima.
Inače, u Aquatehnici je u tijeku inventura, a moglo se čuti da će se, ne raščiste li se u skoro vrijeme neke stvari oko skupe opreme i potpisanih ugovora, uslijediti i kaznene prijave DORH-u.
U Aquatehnici je trenutno zaposleno stotinjak djelatnika koji, razumljivo, strahuju za svoju egzisteniciju. Direktor Andabaka danas je istaknuo kako neće biti otpuštanja direktnih radnika, ali ako se ne ugovori predviđeni obim poslova, uslijedit će sistematizacija.
a.kučić/vzaktualno.hr