U Varaždinu je danas obilježena 25. godišnjica osnutka 7. gardijske brigade Puma, u organizaciji Udruge veterana 7. gardijske brigade Puma.
Ranije je, u kapelici svetog Jurja u vojarni u Optujskoj ulici, odana počast 91 poginulom i umrlom te jednom nestalom pripadniku brigade. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu održana je svečana akademija, a završetak obilježavanja godišnjice, koja je počela 14. listopada, bit će sutra rock koncertom na kazališnoj podrumskoj sceni od 20 sati.
U nazočnosti brojnih uglednika, gradonačelnik Ivan Čehok je rekao da su „obični dečki iz kvarta“ krenuli braniti domovinu.
– Bili su prevaga tamo gdje je Hrvatska krvarila i gdje ju je trebalo obraniti. Pokazali su da su najhrabriji kada je trebalo stvoriti hrvatsku vojsku. Danas žive s nama kao što su tada živjeli s različitim dijelovima Hrvatske. Oni u mirnodopskim uvjetima slave izložbama, koncertima, predavanjima, satovima povijesti u našim školama, pokazuju da su integrirani u društvo jer je to jedino i prirodno. Oni su ga stvarali. Hrvatska danas živi u različitosti, ali bila je jedinstvena '91. Tada smo se borili da Hrvatska bude teritorijalno cjelovita, danas se zajedno borimo da bude gospodarski snažna – rekao je Čehok.
Župan Radimir Čačić je naglasio da se počast ljudima koji su poginuli za domovinu daje se kroz djela.
– Bili smo tu 90-ih i to nemam nikakve veze s politikom i drugim vrstama afiniteta i znanja, to je duboko povezano s patriotizmom, s osjećajem da domovinu treba braniti kad je najteže. I ovdje ste to učinili – rekao je Čačić te podsjetio na značaj varaždinskih branitelja u Domovinskom ratu, od pada korpusa do Specijalne jedinice policije Roda te Puma.
Pumama je na žrtvi zahvalio Dinko Tandara, izaslanik ministra branitelja.
– Da li smo opravdali ono za što su branitelji položili život? Nismo još. Rat je završio, ali borba za Hrvatsku još nije. Samo složni, zajedništvom, kad se svi branitelji uključe u stvaranje države, to možemo – poručio je Tandara.
Ministar obrane Damir Krstićević je podsjetio na zajednički ratni put 7. i 4. gardijske brigade.
– 4. i 7. su dvije bratske brigade i kroz zajedničko djelovanje donosili smo prevagu i pobjede u Domovinskom ratu. Kao znak ogromnog poštovanja prema ratnom putu 7. gardijske brigade drago mi je da smo donijeli odluku da se Pume vrate u Varaždin. To se pomalo počelo događati već ove godine, nastavit ćemo 2018. i 2019. cijela bojna Puma bit će u Varaždinu. To je funkciji sigurnosti i pomoći lokalnom stanovništvu – kazao je Krstičević.
Izaslanik predsjednika sabora Anđelko Stričak podjsetio je da su Pume prije dva mjeseca u Saboru promovirale prvu poštansku marku s oznakom jedne postrojbe iz Domovinskog rata.
– Sjever Hrvatske dao je 7. gardijsku brigadu, 104. brigadu, postrojbe policije i Specijalnu policiju Roda. To je doprinos u stvaranju suverene domovine Hrvatske. Pred nama su novi izazovi, demografska obnova, gospodarski rast, znanost i obrazovanje, ali na njih se ne može odgovoriti bez sigurnosti – rekao je Stričak.
Obratio se i predsjednik Udruge veterana 7. gardijske brigade Puma Robert Puja.
– 25 godina nakon osnutka i gotovo 15 godina nakon gašenja, naši suborci koji su položili živote na oltar domovine, naši pripadnici, Pume, i dalje žive u lokalnom i nacionalnom identitetu cijele naše domovine. Danas pripadnici brigade čuvaju tekovine i dignitet Domovinskog rata kroz aktivnosti i djelovanje udruge veterana, koja svojim radom stvara dodatnu društvenu vrijednost i aktivni je sudionik u stvaranju poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva – naglasio je Puja.
Na kraju je govorio Vlado Galić, izaslanik predsjednice Republike, koja nije mogla doći na svečanost, iako je to ranije najavljeno.
– Ratni put 7. gardijske brigade Puma slikovito se može opisati kao dnevnik pobjeda. Naša obveza prema poginulima i umrlima je nastavak napora u izgradnji obrambenog sustava Republike Hrvatske, a 7. gardijska brigada bila je među nositeljima uvođenja suvremenih, zapadnih standarda u Oružane snage Republike Hrvatske.
7. gardijska brigada Puma ustrojena je 23. prosinca 1992. godine, a nakon borbenih aktivnosti u Domovinskom ratu djelovala je sve do 7. srpnja 2003. kada je formalno ugašena. Njihovu tradiciju nastavlja 2. mehanizirana bojna Pume.
n.k. / www.vzaktualno.hr