O ovisnosti o alkoholu kao o jednom od glavnih društvenih i javnozdravstvenih problema u razgovoru za Direktno.hr govorio je dr. Ivan Ćelić, psihijatar za ovisnosti o alkoholu i drogama na Klinici za psihijatriju Vrapče.
Čelić ističe da su dva glavna razloga zašto netko posegne za alkoholom – jedan je uzimanje alkohola kao „lijeka“ za rješavanje psihičkih tegoba, najčešće depresivnog tipa, a drugi je razlog više kulturološkog tipa.
– U našim krajevima potpuno je normalno da se „uz čašice“ raduje i žaluje. Nema te prigode koju naši ljudi ne žele „zaliti“ čašom alkohola. Premda alkohol u samim počecima može djelovati anksiolitički, odnosno može umanjiti tjeskobu, to je opasna zamka za one koji će vrlo brzo nekontroliranim pijenjem postati ovisni o alkoholnim pićima – kaže Čelić.
Hrvatska je pri vrhu u Europskoj uniji po pijenju alkohola, s više od 12 litara po odrasloj osobi, a EU prosjek je 10 litara. Pretpostavlja se da u Hrvatskoj preko 300 tisuća osoba boluje od alkoholne ovisnosti.
– Kod nas postoje razlike i po geografskom tipu, pa je područje za najrizičnije pijenje i za djevojčice i za dječake sjeverna Hrvatska. Stoga, prilikom organizacije preventivnih aktivnosti treba voditi računa o sredini u kojoj se ona provode i o razlikama u spolu ciljnih skupina, vodeći pri tom računa o obuhvaćanju što većeg broja onih koji sudjeluju u oblikovanju takvog ponašanja – zaključuje Čelić.
www.vzaktualno.hr / direktno.hr