Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca, Hrvatska obrtnička komora i Hrvatska poljoprivredna komora, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i Agencijom za zaštitu tržišnog natjecanja, organizirali su još jednu u nizu radionica na kojoj su predstavnici Ministarstva poljoprivrede i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja predstavili Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom.
Radionica je održana u varaždinskom hotelu Turist, a novi je zakon predstavio pomoćnik ministra poljoprivrede Krunoslav Karalić.
Zakon je stupio na snagu u prosincu prošle godine, a prijelazno razdoblje za njegovu punu primjenu, odnosno za usklađivanje svih postojećih ugovora s odredbama Zakona, istječe 31. ožujka, podsjetio je Karalić.
- Budući da se sustav u značajnoj mjeri mijenja, mi smo, kao institucija svjesni odgovornosti za sve te izmjene, napravili jedan iskorak i maksimalno smo se otvorili prema svim adresatima Zakona. Otvorili smo dijalog i pritom smo odgovorili na više od 150 pitanja vezanih uz tumačenje novog zakona, odnosno njegovu provedbu, održavamo i ove radionice u regionalnim centrima. Moram podsjetiti da zakon obuhvaća i proizvođače, otkupljivače i prerađivače te trgovce, a sa svima njima mi komuniciramo i tumačimo im sve odredbe zakona, kako bismo osigurali njegovu što učinkovitiju provedbu – rekao je pomoćnik ministra.
Dodao je kako cilj Ministarstva poljoprivrede urediti sustav te se osvrnuo na pitanja o kojima se dosad najviše razgovaralo:
- To su pitanja koja se, primjerice, odnose na akcijsku prodaju, zatim na rabat za asortiman, za količinu proizvoda i slično, a tumačimo i što su svježi, a što trajni proizvodi. Što se tiče akcijskih prodaja, sada postoji mogućnost nekoliko načina. Primjerice, u razdoblju kada je definirana akcija, dobavljač može isporučiti proizvod po nižoj prodajnoj cijeni u odnosu na redovnu, a druga mogućnost je, kad govorimo o dobavljaču, ukoliko je on isporučio proizvod po redovnoj prodajnoj cijeni, a naknadno se s trgovcem sporazumio da želi provoditi akcijsku prodaju, moguće je da za tu razliku cijene trgovac dobavljaču naplati naknadu, pri čemu je temeljni koncept zakona da se ne smije prodavati ispod nabavne cijene. Treća je mogućnost uvijek otvorena, a tiče se samih trgovaca – oni mogu do razine nabavne cijene, za vrijednost svoje marže uvijek ići u akcijsku prodaju.
O postupovnim odredbama Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi govorila je Vesna Patrlj, zamjenica predsjednika Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja, AZTN.
Naglasila je da se postupak vodi po službenoj dužnosti onda kad je riječ o zaštiti javnog interesa zbog provedbe prisilnog propisa, ili na temelju zahtjeva stranke, dakle onog tko smatra da je oštećen.
- Međutim, htjela bih naglasiti da nije svrha zakona isključivo kažnjavanje, iako su zapriječene visoke kazne. U zakonu, naime, postoji jedan institut koji je jako dobar zato što omogućuje brzu uspostavu poštenih odnosa na tržištu jer omogućuje stranci protiv koje je Agencija pokrenula postupak da se u roku od 40 dana samoinicijativno jave Agenciji s prijedlogom mjera na koji način će ispraviti sporna ponašanja, odnosno sporne odredbe ugovore. U tom slučaju, ako se jave u propisanom roku, nema niti kazne niti utvrđenja povrede. Ako Agencija prihvati da su te mjere dostatne za uspostavljanje brzog fer odnosa na tržištu, prihvaća te mjere i nakon njihova izvršenja obustavlja postupak – naglasila je Vesna Patrlj dodavši kako su kazne za one koji propuste taj rok prilično visoke.
- U tom se slučaju nastavlja voditi ispitni postupak i ako se utvrdi da je došlo do povrede, izriče se kazna koja ovisi o opsegu povrede, kao i o njezinu trajanju i posljedicama, a najviša je kazna 5 milijuna kuna za pravnu te 2,5 milijuna kuna fizičku osobu u slučaju prodaje robe krajnjem potrošaču ispod nabavne cijene – objasnila je.
Među brojnim sudionicima današnje radionice bio je i saborski zastupnik i potpredsjednik saborskog Odbora za poljoprivredu dr.sc. Josip Križanić te predsjednik varaždinske Županijske gospodarske komore Dragutin Gložinić.
a.kučić/vzaktualno.hr