U organizaciji županijskog Zavoda za javno zdravstvo, u varaždinskoj je Županijskoj palači danas održan stručni skup "Priroda za vodu – odgovor je u prirodi".
Povod je današnji Svjetski dan voda koji se obilježava od 22. veljače 1993. kad je Opća skupština UN-a rezolucijom odlučila da se taj dan svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan diljem svijeta posebno skrene pozornost na probleme vezane uz vodu i vodne resurse. Svake se godine ovaj dan obilježava uz drugi moto, a ovogodišnji, "Priroda za vodu", proučava prirodna rješenja za izazove s kojima se suočavamo u 21. stoljeću. Ovogodišnja tema istražuje kako možemo koristiti prirodu za poboljšanje kvalitete vode, kako smanjiti poplave, suše i onečišćenje vode.
O tim, ali i drugim temama važnim za očuvanje vodnih resursa govorio je niz stručnjaka, među njima i Marin Bosilj, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo koji je istaknuo i s kojim je ciljem organiziran skup:
- Želimo ukazati na činjenicu da je voda iznimno bitan segment života. Ljudski organizam sadrži 60 posto vode, bez nje nema života, a voda je bitna i za stvaranje energije. Znamo, naime, da se u Hrvatskoj najviše električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora energije, odnosno iz vode putem hidroelektrana. Osim toga, voda je bitna za poljoprivredu, ali moram konstatirati da u Hrvatskoj nismo na toj razini da bi je mogli iskorištavati s ciljem većeg prinosa po hektaru. Svakako treba istaknuti da je voda resurs kojim je Hrvatska jako bogata i da moramo poduzeti sve kako bi taj resurs, to svoje bogatstvo zaštitili – moramo ga koristiti, moramo ga iskorištavati za boljitak i gospodarstva i života, ali ne smijemo zanemariti zaštitu voda.
Na pitanje mogu li i kako građani sami zaštiti vodu, Bosilj je odgovorio:
- Građani mogu doprinijeti koristeći vodu racionalno, ali lokalna zajednica, odnosno država je ta koja mora napraviti sve što može u zaštiti voda, prije svega izgradnjom kanalizacija i pročistača, čime će se omogućiti da svu onu vodu koju koristimo u svakodnevnom životu ili u industriji vratimo u prirodu pročišćenu, a ne zagađenu.
Varaždinska županija je osnivač Zavoda za javno zdravstvo i svake godine daje određena sredstva namijenjena ispitivanju kvalitete pitke vode, podsjetio je zamjenik župana Robert Vugrin.
- Organiziramo i različite edukacije, kao što je primjerice ova današnja, na kojima ljude učimo i upozoravamo da moraju savjesno raspolagati svojim vodenim resursima. Osim toga, Županija indirektno, manjim dijelom i izravno, sudjeluje u projektu aglomeracije u kojem su nositelji Hrvatske vode i lokalne komunalne tvrtke, a trenutna je situacija takva da je priključak na sustav otpadnih voda ispod 50 posto, a mi tu razinu priključivanja na sustav želimo podignuti iznad 90 posto – rekao je Vugrin te i on podsjetio:
- Voda je temelj života i bez nje ljudsko biće može preživjeti svega par dana, stoga je važno stalno upozoravati na njezinu važnost. Prema nekim pokazateljima, čak 70 posto pitke vode koristi se za poljoprivredu, 20 posto za industriju, a 10 posto za kućanstva, od čega se svega 1 posto koristi kao voda za piće. Omjeri se, naravno, razlikuju od zemlje, do zemlje, pa se u Belgiji, primjerice, čak 80 posto vode koristi u industriji. U zemljama u razvoju je čak 80 posto problema s bolestima vezano direktno uz (ne)kvalitetu vode, a mi imamo tu sreću da Hrvatska raspolaže s obilnim rezervama pitke vode, po čemu smo u Europi, ali i u svijetu u samom vrhu, među prvih 40 zemalja. Ovakvim skupovima želimo podići razinu svijesti građana da je potrebno s takvim rezervama odgovorno postupati i čuvati ih.
Alema Ježić, voditeljica zdravstvene ekologije u Zavodu za javno zdravstvo istaknula je kako u Varaždinskoj županiji javnu vodoopskrbu provode dvije pravne osobe – Varkom i Ivkom, a voda je potpuno ispravna.
- Imamo dosta lokalnih vodovoda, međutim tu imamo dosta vode koja je mikrobiološki onečišćena, a brigu o tim lokalnim vodovodima trebali bi voditi mjesni odbori. Inače, Hrvatska je zaista bogata kvalitetnom vodom, za razliku od drugih dijelova svijeta, a posebno Varaždinska županija ima bogate resurse vode, tako da je ovaj dio strateški važan za cijelu Hrvatsku.
Na stručnom skupu je, između ostalog, predstavljena Vodena petlja - inovativna tehnologija obrade otpadnih voda, kao i projekt Zaštitimo riječnog raka.
a.kučić/vzaktualno.hr