Zaštita - Časopis za zaštitu i sigurnost osoba i imovine u suradnji s Ekonomskim institutom u Zagrebu predstavio je novo istraživanje o sigurnosti hrvatskih gradova u 2017. godini. Na temelju podataka MUP-a, Sinj je - i to četvrti put za redom - najsigurniji hrvatski grad kada se gleda ukupna sigurnost, donosi portal Zaštita.
Sinj je, kao i protekle tri godine, najsigurniji hrvatski grad, a prema svim promatranim pokazateljima slijede ga Đakovo, Požega, Samobor i Križevci. Uz ovih pet najsigurnijih gradova u TOP10 ulaze još Velika Gorica, Petrinja, Sisak, Bjelovar i Koprivnica.
U odnosu na poredak godinu prije, došlo je do male izmjene u prvih pet jer u 2016. prvi je bio Sinj, na visokom drugom mjestu Požega, slijedili su Đakovo, Vukovar i Samobor. Vukovar je u 2017. ispao iz prve petorke, a Križevci su ušli u prvu petorku. No ne samo da je Vukovar ispao iz prve petorke, već je pao s četvrtog mjesta na 17.
Od ostalih turbulencija na ukupnoj listi Split se spustio s visokog šestog mjesta u 2016., na 12. mjesto u 2017. godini. Rijeka je s desetog pala na 16. mjesto, a Zagreb se s 21. popeo jednu sigurnosnu stepenicu više na 20. mjesto. Kutina je s 13. mjesta skliznula na 19. mjesto, dok su se Vinkovci s 26. popeli na 22. mjesto. Varaždin se s 23. mjesta poskliznuo na 27. mjesto. No Karlovac se zato s 27. popeo na 23. mjesto. Solin se sa sedmog spustio na 13. mjesto, a Kaštela s 9. na 11. mjesto što pokazuje da se glavni dalmatinski grad i njegovo okruženje promijenilo na lošije kada su pokazatelji sigurnosti u pitanju.
S druge strane to isto istraživanje je pokazalo da je Varaždin među najnesigurnijim gradovima u kategoriji srednjih gradova, odnosno gradova sa više od 20 tisuća stanovnika.
- Pula, Zadar, Varaždin, Šibenik i Slavonski Brod bili su najmanje sigurni hrvatski gradovi s populacijom iznad 20 000 stanovnika u prošloj godini - donosi portal zaštita.info.
www.vzaktualno.hr/zastita.info