Dio strategije razvoja poljoprivrede u Varaždinskoj županiji svakako je priča o buči, jer u našem kraju proizvodnja ove namirnice ima i tradiciju, i masovnost. Na tragu brendiranja bučinog ulja i proizvoda od buče svakako je i danas promovirana knjiga recepata "Varaždinsko bučino ulje", a autor jedinstvenih i osebujnih recepata je Damir Crleni, poznati varaždinski kuhar.
- Dio jela objavljenih u kuharici jela su koja su se vrtjela kroz neke recepture moje prošlosti, vrte se danas kroz pripremanje jela u kuhinji, a prema trendovima u gastronomiji mogu biti potencijal za kreativne kreacije u gastronomiji, na temu varaždinskog bučinog ulja. Bilo mi je zadovoljstvo stvarati ove recepture koje su u meni pobudile zadovoljstvo zbog toga što smo uspjeli još nešto očuvati, osim varaždinskog klipića i drugih proizvoda koje smo očuvali u ovih 15-ak godina, koliko postoji Udruga kuhara Varaždinske županije. Takvi mi pothvati dokazuju da čovjek nikad ne treba stati, da uvijek treba biti uporan, raditi na zaštiti tradicionalnih vrijednosti, ovdje vezanih uz gastronomiju Varaždinske županije, i da će to sigurno dati rezultate – rekao je Crleni te dodao da proizvodnja bučinog ulja postoji i u drugim županijama, no tamo nedostaje zajedništva:
- Mi smo ovdje zacrtali jedan put koji je strogo postavljen i na kojem nema "ne može" – znači, sve se može, i ne dolazi u obzir da se ne ostvari cilj koji smo si zacrtali. Inače, proces uvrštavanja bučinog ulja u jelovnike je proces koji traje i koji svakom kuharu daje obavezu da u našoj županiji prepozna jela i da ih kreira s domaćim namirnicama, a ovdje govorimo o varaždinskom bučinom ulju, bila ta jela napravljena po recepturama iz knjige recepata, bilo prema sličnim kreacijama. Time što će koristiti ta jela i pripremati tu namirnicu, kuhari će postati prepoznatljivi na kulinarskoj sceni u našoj županiji.
Na predstavljanju knjige recepata govorila je i Natalija Martinčević, predsjednica županijske Turističke zajednice koja je i ovoga puta iskoristila priliku kako bi istaknula važnost brendiranja buče.
- Mi moramo naše bučino ulje i sve proizvode od buče učiniti vidljivijima i prepoznatljivijima i moramo ih brendirati uz Varaždinsku županiju – to je naš ključni cilj i tu je jedan poseban angažman Turističke zajednice. Osmislili smo cijeli hodogram aktivnosti na promociji, i već početkom svibnja imat ćemo prezentaciju originalne boce Varaždinsko bučino ulje u kojoj će biti sva ulja premium klase. Uslijedit će 8. izložba bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske, ali ove će godine ona biti po prvi put međunarodna izložba Alpe-Adria pa ćemo imati izlagače i goste iz Austrije, Mađarske, Slovenije...Podsjećam i da ćemo u sklopu Špancirfesta atrij Županijske palače pretvoriti u Bučograd što će biti posebno zanimljivo. A kako uspješno povezati gastronomiju i turizam mogu se ovih dana uvjeriti svi oni koji uživaju u manifestaciji Dani okusa varaždinskog kraja, tijekom koje u čak 14 naših restorana mogu probati odlična jela od buče– rekla je Martinčević koja je činjenicu da je predsjednica TZ Varaždinske županije iskoristila da bi dobila knjigu recepata za jela od buče prije svih te je već neka od jela sama napravila:
- Na našem sam placu kupila buče i skuhala juhu od buče prema receptu iz kuharice. Nije pretjerano komplicirano, da se u to upustiti, i juha je zaista ispala odlično, tako da ju preporučujem svima.
Pravi majstor u spravljanju juhe od buče jamačno je Anđelko Levanić, također poznati varaždinski kuhar i jedan od onih koji su pomogli u nastajanju knjige recepata Varaždinsko bučino ulje.
- Bit ću iskren i sa svog kulinarskog aspekta reći vam da smo jedva dočekali ovu situaciju. Mi smo radili puno na zaštiti buče, puno smo se trudili i favorizirali buču kao namirnicu u kuhinji, a ovo sve što se sad događa oko buče nam je pravi "vjetar u leđa". Buča je dio gastronomskog identiteta Varaždinske županije, ne samo kao buča, već i svi njezini proizvodi koji se u gastronomiji sve više upotrebljavaju i idemo naprijed s tim – zadovoljno je izjavio Levanić.
Zadovoljstvo nije krila ni predsjednica udruge Varaždinsko bučino ulje, Andreja Petrović:
- Naša se udruga ponovo aktivirala i trenutno imamo 34 proizvođača, a nadamo se da će se njihov broj povećati. Naš je glavni cilj promocija varaždinskog bučinog ulja, da postanemo regija koja će biti prepoznatljiva po tom ulju. Da bismo dobili originalno bučino ulje, trebamo učiti, nadograđivati naše znanje i n atome i radimo, a u tome nam pomaže Varaždinska županija, uz čiju pomoć organiziramo edukacije, radionice, stručna putovanja.
Glavni „krivac“ za prvu kuharicu posvećenu varaždinskom bučinom ulju je župan Radimir Čačić, koji je prepoznao vrijednost „crnog zlata“ i odlučio da će jedan od prioriteta Županije biti upravo promocija ovog ulja.
- Brendiranje i promociju varaždinskog bučinog ulja smo pokrenuli zato što ovaj proizvod kod nas ima tradiciju, ali i masovnost proizvodnje. Čak 20 posto proizvodnje buče u Hrvatskoj se odnosi na Varaždinsku županiju. Početkom svibnja ćemo predstaviti originalnu bocu za Varaždinsko bučino ulje, koju će moći koristiti svi proizvođači, članovi udruge, a čija bučina ulja zadovoljavaju najviše kriterije kvalitete. Krajem ovoga mjeseca, 26. svibnja, bit će održana 8. izložba bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske, ali i 1. međunarodna izložba bučinog ulja Alpe – Jadran. Za međunarodnu izložbu je prijavljeno rekordnih 136 uzoraka iz Austrije, Mađarske, Slovenije i Hrvatske – rekao je župan Čačić.
Knjigu recepata izdala je Varaždinska županija, a glavna zvijezda je varaždinsko bučino ulje, autohtona i posebna namirnica koju Crleni kombinira s domaćim namirnicama kao što su hajdina kaša i varaždinsko zelje, ali i s namirnicama iz drugih podneblja kao što su đumbir i čičoke. Kuharica donosi 24 recepta, od hladnih i toplih predjela, preko glavnih jela, pa sve do deserata i pića, ali i kruha te peciva. Knjiga je tiskana u tisuću primjeraka na hrvatskom, a u pripremi je tisuću primjeraka na engleskom jeziku.
a.kučić/vzaktualno.hr