Sveučilište Sjever jedinstveno je i vodeće Sveučilište u STEM području u ovom dijelu Hrvatske, a od jeseni na sveučilištu će biti otvoreni novi preddiplomski i diplomski studiji. Naime, uz postojeće preddiplomske studije Multimedija, oblikovanje i primjena, Proizvodno strojarstvo, Elektrotehnika, Graditeljstvo, Tehnička i gospodarska logistika i Sestrinstvo, otvorit će se studiji Mehatronike i Fizioterapije, a na diplomskoj razini, osim postojećih studija Poslovne ekonomije i Odnosa s javnostima, od jeseni će se izvoditi i studiji Multimedija, Strojarstvo i Graditeljstvo.
Na današnjoj konferenciji za novinare rektor Sveučilišta Varaždin, prof. dr. sc. Marin Milković, naglasio je da će novi preddiplomski studiji biti otvoreni ponajviše zbog potreba gospodarstva.
- Sveučilište Sjever se već profiliralo u STEM području znanosti. Svi novi studijski programi koji jesu u Sveučilišnom centru u Varaždinu, a i studentski programi koji će uskoro biti promovirani u Sveučilišnom centru Koprivnica, u STEM su području i to je više od 90 posto studijskih programa, po čemu smo jedinstveni u Hrvatskoj. Otvaramo dva preddiplomska stručna studijska programa – jedan je Fizioterapija na našem odjelu za biomedicinske znanosti, a drugi je Mehatronika za što zaista postoje potrebe gospodarstva, jer imali smo jako puno upita privrednih subjekata, no moram naglasiti i potporu Hrvatske gospodarske komore da se takav program pokrene. Ostala tri sveučilišna programa su zapravo ispunjavanje obećanja našim studentima, koji su dugo čekali otvaranje Sveučilišta, da će moći nastaviti vertikalu na našoj ustanovi. Radi se o tri diplomska sveučilišna programa, sva tri u STEM području znanosti – rekao je rektor dodajući da kvote nisu prevelike:
- Smatramo ipak da će biti zadovoljavajuće, kako za potrebe koje imaju naši studenti za nastavkom studiranja, tako i za one kapacitete koje mi možemo izvoditi. Upisat ćemo, naime, otprilike 20 do 30 redovitih studenata na diplomske sveučilišne studijske programe i isto toliko izvanrednih, onih koji su već zaposleni, a žele nastaviti profesionalni razvoj na akademskoj razini. Na prediplomskoj razini će kvota biti nešto viša, od 30 do 35 redoviti i oko 40 izvanrednih studenata. Vjerujem da smo time uvelike ispunili našu zadaću prema gradu i regiji i da ćemo našem gospodarstvu osigurati kvalitetne kadrove za daljnji razvoj privrede sjevera Hrvatske.
Prorektor Sveučilišnog centra Varaždin, izv. prof.dr.sc. Damir Vusić govorio je o značaju razvoja i uvođenja novih studija za gospodarstvo i širu društvenu zajednicu.
- Kod kreiranja novih studijskih programa morate uvažavati mišljenje mnogih dionika u tom razvoju, prije svega gospodarstva, ali i studenata. Uz nas, upravo su studenti ti koji se najviše vesele tome. Ono što moram reći jest da Sveučilište Sjever u svojoj strategiji razvoja od 2015. do 2020. godine kao jedan od ključnih strateških ciljeva ima zacrtan upravo razvoj studijskih programa u STEM području, dakle to je nešto što smo doista sinkronizirano planirali i radili tijekom ovih godina. Budući da činimo nešto što smatramo prirodnim slijedom događaja na tržištu visokog obrazovanja, zadovoljni smo, ali ono što moramo priznati jest činjenica da ne možemo zadovoljiti potrebe gospodarstva i to stoga što je trenutna gospodarska situacija takva da oni vape za kadrovima. Svjedoci smo velikog broja ljudi koji odlaze iz Hrvatske i bili bismo doista sretni da svi naši studenti koji završe školovanje ostanu ovdje i budu na usluzi svim onim potrebama i zahtjevima gospodarstva, odnosno poslodavaca – rekao je Vusić.
Voditelji studijskih odjela pojedinačno su predstavili nove programe. Tako je doc.dr.sc. Vlado Tropša, pročelnik Odjela za strojarstvo istaknuo da je preddiplomski stručni studij Mehatronika odgovor na sve veću potrebu za kompetentnim stručnjacima iz područja mehatronike, posebno u malim i srednjim tvrtkama u okruženju, otvorenim novim tehnologijama. U studij su integrirana temeljna znanja iz područja strojarstva, elektrotehnike i informatičke struke, nadopunjena specijalističkim područjima iz automatike, elektronike, precizne mehanike i procesne informatike.
Studij Strojarstvo na Sveučilištu Sjever osposobljava studente za strojarski proizvodni proces, što znači vođenje razvoja novog proizvoda kroz konstruiranje, odabir optimalnih materijala i tehnologija izrade, vođenje proizvodnje i plasmana na tržištu te ekonomsku i ekološku analizu životnog ciklusa proizvoda. U studiju su stoga integrirane discipline pojedinih dosad postojećih užih specijalnosti strojarske struke, multidisciplinarno oplemenjene strukama drugih područja kako bi se studenti nakon završetka studija mogli uključiti u strojarski proizvodni proces.
Izvanredni prof. dr. sc. Goran Kozina predstavio je studij Fizioterapije istaknuvši kako je riječ o grani medicine koja podrazumijeva skrb o osobama svih starosnih kategorija, kako u zdravlju tako i u različitim stadijima bolesti s primarnim ciljem optimizacije pokreta i funkcionalnosti. Suvremene tehnologije vezane uz fizikalnu medicinu i terapiju, rehabilitaciju i cjelovitu skrb za pacijenta i njegovu obitelj svakim danom zahtijevaju sve više različitih kompetencija. U skladu s time na tržištu je sve veća potražnja za stručnjacima koji posjeduju kompetencije vezane uz fizioterapijske postupke i koji mogu kompetentno odgovoriti novim potrebama izuzetno dinamičnog života zdravog i bolesnog pojedinca i njegove obitelji. Kod studenata se tijekom studija razvija niz kompetencija koje obuhvaćaju znanje, razumijevanje, vještine i sposobnosti u području fizikalne terapije, medicine i rehabilitacije za praktičnu primjenu u svakodnevnom radu.
Novi studij Multimedija predstavio je doc. art. Robert Geček. Ovaj je diplomski sveučilišni studij ustrojen na način da studentima pruža mogućnost stjecanja istraživačkih i stručnih kompetencija u području projektiranja, razvoja i distribucije inovativnih multimedijskih sadržaja. Projektno orijentirana nastava u dinamičnom okruženju usmjerena je na poticanje kreativnosti, motiviranosti, pouzdanosti i liderstva kod studenata. Snažnom tehničkom potporom u korištenju novih tehnologija osigurani su preduvjeti za profiliranje pojedinaca u određenom segmentu izgradnje komunikacijskih platformi. Znanstvena spoznaja, kreativan rad, partnerski odnos i samostalno odlučivanje u realnim projektnim zadacima, glavne su odlike ovog studija koji je u potpunosti spreman suočiti se s dinamičnim poslovnim okruženjima budućnosti te biti dionik u stvaranju visokotehnološkog inovacijskog društva znanja.
Prof. dr. sc. Božo Soldo predstavio je Graditeljstvo, stručni studij koji obuhvaća širi pojam graditeljskih aktivnosti građevinarstva i arhitekture, ponajprije visokogradnje i niskogradnje. Suvremeni društveni razvitak potaknuo je koncept studija koji načinom stjecanja znanja i vještina odgovara potrebama suvremenog društva. Građevinsko inženjerstvo usmjereno je stjecanju znanja i vještina s naglašenim usmjerenjem na visokogradnju i niskogradnju. Inženjeru građevinarstva predvidiva je karijera u građevinskoj operativi, projektnim tvrtkama, upravnim i komunalnim službama. Na zaduženjima suradnika projektanata i nadzornog inženjera sudjeluje u izvođenju građevinskih radova u svojstvu samostalnog rukovoditelja objekata i manjih gradilišta, suradnika na složenijim i većim gradilištima. Inženjer građevinarstva surađuje u projektiranju i izradi projektne i tehničke dokumentacije, organizaciji, razradi tehnoloških procesa proizvodnje, analizi cijena i kontroli izvršenih radova, izradi izvedbenih projekata za pripreme gradilišta, organizaciji rada građevinske mehanizacije, postrojenja, instalacija, opreme i manjih pogona kod izvođenja radova. Prvostupnik inženjer građevinarstva može raditi u građevinskoj operativi, projektnim organizacijama, upravnim i komunalnim službama, kao i u ostalim granama privrednih i društvenih djelatnosti na poslovima koji pripadaju području njegove stručne osposobljenosti, odnosno obrazovanja. Po završetku stručnog studija, studenti mogu nastaviti usavršavanje na diplomskom sveučilišnom studiju Graditeljstvo.
Sve ostale informacije o studijskim programima Sveučilišta Sjever pronaći ćete ovdje
a.kučić/vzaktualno.hr