Sve je više štetne plastike koja završava u oceanima i morima, stoga je Europska komisija objavila prijedloge novih EU pravila koja se bave upotrebom 10 jednokratnih plastičnih proizvoda te napuštenom ribolovnom opremom, predmetima koji se najčešće mogu pronaći na europskim plažama i u morima.
Treba istaknuti da je, nakon što se 2015. godine EK pozabavila pitanjem plastičnih vrećica, 72 posto Europljana smanjilo korištenje plastičnih vrećica u svom životu, pokazuju podaci Eurostata koje prenosi portal Novac.hr. EU sada skreće pozornost na 10 plastičnih proizvoda te na dijelove ribolovne opreme koji zajedno čine 70 posto smeća u europskim plavetnilima.
Smanjenjem njihove količine smanjit će se šteta za okoliš koja bi do 2030. godine mogla iznositi čak 223 milijardi eura. Iz Komisije su upozorili, ako nastavimo ovakvim tempom, kako će do 2050. godine u morima biti više plastike nego riba.
Ovo su neke od predloženih mjera kojima će se to nastojati spriječiti:
Zabrana određenih plastičnih proizvoda: Tamo gdje su alternative dostupne i cjenovno pristupačne, plastični proizvodi bit će zabranjeni na tržištu. Zabrana će se primjenjivati za štapiće za uši, pribor za jelo, plastične tanjure, slamke, miješalice za piće i držače za balone, koji će morati biti izrađeni isključivo od održivih materijala.
Smanjenje korištenja plastike: Države članice morat će smanjiti upotrebu plastičnih spremnika za hranu i piće. To mogu postići postavljanjem nacionalnih ciljeva smanjenja, postavljanjem alternativnih proizvoda u dućanima ili osiguravanjem da se jednokratni plastični proizvodi ne mogu dobiti besplatno.
Obveze proizvođača: Proizvođači će pomoći u pokrivanju troškova gospodarenja i čišćenja otpada, kao i u podizanu svijesti o štetnosti plastičnog otpada, kao što su plastične boce, folije, čaše, opušci cigareta, vlažne maramice, baloni i plastične vrećice. Za razvoj alternativnih proizvoda koji manje zagađuju, dobit će poticaje.
Prikupljanje boca: Zemlje članice bit će obvezne prikupiti 90 posto svih plastičnih boca u opticaju do 2025. godine, primjerice, kroz politiku povrata.
Označavanje: Za određene proizvode zahtijevat će se da na sebi imaju jasno i standardizirano pojašnjenje na koji ih se način trebaju odlagati te upozorenje o njihovom negativnom utjecaju na okoliš. To će se odnositi na higijenske ručnike, vlažne maramice i balone.
Mjere za podizanje svijesti: Zemlje članice bit će obvezne podići svijest potrošača o negativnom utjecaju plastike i ribolovne opreme za okoliš, a morat će poraditi i na osvješćivanju ljudi o mogućnostima njihovog recikliranja i gospodarenja takvim otpadom, piše Novac.hr.
Kada je riječ o ribolovnoj opremi, koja čini oko 27 posto svog plastičnog otpada na plažama, Komisija će poraditi na postojećem okviru koji se bavi odgovornošću proizvođača plastične ribolovne opreme. Prema prijedlogu Komisije, proizvođači plastične ribolovne opreme bit će dužni pokriti troškove sakupljanja otpada te mjera podizanja svijesti o njihovoj štetnosti.
Prijedlozi Komisije uskoro bi trebale ići u Europski parlament i Europsko vijeće na usvajanje. Kako bi obilježili Svjetski dan zaštite okoliša, Komisija će 5. lipnja pokrenuti i kampanju podizanja svijesti širom EU kako bi istaknula ulogu pojedinaca u borbi protiv zagađenja okoliša.
www.vzaktualno.hr/novac.hr