U petak je predana aplikacija za projekt sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području Aglomeracije Varaždin. Sad slijedi odobrenje Europske komisije, a zatim i realizacija.
Riječ je o projektu vrijednom 686,7 milijuna kuna (bez PDV), a predaja aplikacije zadnji je korak prije realizacije projekta. Od ukupne vrijednosti 71,38 % (488.740.000,00 kn) bespovratna su sredstva Europske unije iz Kohezijskog fonda, a 28,62 % je nacionalna komponenta. Iz nacionalne komponente svega 5,72 % obveza je partnera u projektu, dakle Grada Varaždina i 10 općina.
Ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković preuzeli su aplikacijsku dokumentaciju za pet vodnokomunalnih projekata vrijednih 2,4 milijarde kuna koji će se sufinancirati sredstvima EU-a, a među dokumentacijom je i ona Varkomova. Uz Varaždin predana je dokumentacija za projekte Krk, Velika Gorica, Rugvica-Dugo selo i Betina-Murter.
Na svečanoj predaji aplikacijske dokumentacije uz ministra Dobrovića i generalnog direktora Đurokovića, sudjelovali su državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Spomenka Đurić te predstavnici isporučitelja vodnih usluga koji su službeno predali aplikacijske pakete među kojima i direktor Varkoma Vlado Vlašić.
– Nakon predaje aplikacije slijedi odobrenje od strane Europske komisije, a zatim sklapanje ugovora s izvođačima. U Hrvatskoj je ove godine samo pet projekata apliciralo za vodnokomunalne projekte koji će se financirati iz EU-a, a naš projekt je među tih pet. To dovoljno govori – rekao je Vlado Vlašić.
Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda Aglomeracije Varaždin obuhvaća područje Grada Varaždina i 10 općina – Sračinec, Petrijanec, Cestica, Vinica, Maruševec, Vidovec, Beretinec, Sv. Ilija, Kneginec i Trnovec Bartolovečki. Već zbog veličine samog obuhvata i količine radova koji su predviđeni projektom ovo je za područje Varaždinske županije jedan od najvećih projekata ikad realiziranih.
– Predviđena je izgradnja 240 kilometara cjevovoda, a omogućit će se odvodnja otpadnih voda za dodatnih 39.000 stanovnika. Jedna od dugoročnih koristi ovog projekta svakako je i zaštita podzemnih voda od zagađenja. Projekt se realizira na vodozaštitnom području, unutar zona sanitarne zaštite vodocrpilišta Regionalnog vodovoda Varaždin. Strateški, prema Europskoj uniji, projektom ispunjavamo obveze usklađenja s Okvirnom direktivom o vodama i Direktivom o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda, a projekt se realizira u okviru operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., s krajnjim rokom realizacije radova do 2023. godine – objasnio je Vlašić.
Direktor Varkoma je zahvalio i službama u nadležnom ministarstvu, a posebno Hrvatskim vodama, ali i predstavnicima gradova i općina koje sudjeluju u projektu, kao i svima onima koji su na bilo koji način sudjelovali u izradi projektne dokumentacije.
Inače, u postupku javne nabave, što se tiče Aglomeracije Varaždin, trenutno su četiri natječaja. „Dogradnja sustava odvodnje – grad Varaždin i sanacija postojećeg sustava odvodnje“, vrijedan je 90,3 milijuna kuna bez PDV-a, a u tijeku je pregled i ocjena ponuda. Riječ je o natječaju koji je raspisan početkom siječnja, ponude su otvorene 10. veljače, a odluka o odabiru najpovoljnijeg ponuđača bit će krajem ovog mjeseca.
Za „Izgradnju sustava odvodnje – općine Cestica, Vinica, Petrijanec i Sračinec“, u kojem se radi o vrijednosti projekta 137,7 milijuna kuna bez PDV-a, 28. ovog mjeseca bit će otvaranje ponuda pristiglih na natječaj objavljen početkom veljače.
Predviđeni rok otvaranja ponuda pomaknula je odluka ponuđača da posljednjeg dana za mogućnost dostave pitanja i pojašnjenja na dokumentaciju podnesu čak 60-ak pitanja iako su to mogli napraviti i puno ranije. Zbog toga je rok pomaknut na 28. travnja. Iz ovakvog postupka pojedinih zainteresiranih ponuđača vidljiva je namjera sprječavanja i opstrukcije natječaja. Iako je njihov zahtjev u skladu sa zakonskim propisima njihove namjera i više su nego jasne.
Nešto slično dogodilo se kod preostala dva natječaja koji su zbog postupaka pojedinih ponuđača zaustavljeni.
Radi se o „Izgradnji sustava odvodnje – općine Vidovec i Maruševec“ te „Izgradnji sustava odvodnje – općine Beretinec, Sveti Ilija, Gornji Kneginec i Trnovec Bartolovečki“.
U slučaju prvog natječaja, gdje je projekt vrijedan 110,7 milijuna kuna bez PDV-a, nakon objave i planiranog otvaranja ponude jedan od ponuđača, slovenski H2O skupina d.o.o., žalio se na dokumentaciju. Državna komisija za postupak javne nabave odbacila je tu žalbu i kada je Varkom donio odluku o novom datumu otvaranja ponuda, isti se ponuđač ponovo žalio s identičnim primjedbama zbog kojih mu je prethodna žalba odbijena.
– Iz svega ovog vidljiva je namjera opstrukcije postupka javne nabave, no, slovenski ponuđač koristi svaku zakonsku mogućnost da to i radi. Naime, činjenica da su žalbe izjavljene dan prije otvaranja ponude potvrđuje izričitu namjeru žalitelja da spriječi i opstruira – pojasnio je Vlašić.
Sličan scenarij dogodio se i kod natječaja za projekt „Izgradnja sustava odvodnje – općine Beretinec, Sveti Ilija, Gornji Kneginec i Trnovec Bartolovečki“. Ponuđač, ovoga puta tvrtka PRO.KOP – obrt za zemljane radove i prijevoz iz Koprivnice, dan prije otvaranja ponude žalio se na dokumentaciju zbog čega je zaustavljen postupak javne nabave. Nažalost, ponuđaču je ovakav način žalbe omogućen novim Zakonom o javnoj nabavi gdje se on može žaliti na dokumentaciju uplatom troška javne pristojbe u iznosu od 5 tisuća kuna.
– U oba slučaja žalitelji su postigli svoj cilj, a to je opstrukcija i odgoda roka za otvaranje ponuda, pa tako i novim žalbama unedogled – zaključio je Vlašić.
www.vzaktualno.hr