Odvažiš se, prikupiš sredstva, otvoriš tvrtku, ali biznis ne ide onako kako si zamislio pa odlučiš zatvoriti tvrtku, a tek te onda očekuje prava „kalvarija” - postupak zatvaranja trajao je iznimno dugo i bio vrlo skup, ali sada, na sreću, više nije tako.
Naime, hrvatska se Vlada odvažila na pojednostavljenje procedure zatvaranja tvrtki, pa se po novome tvrtka može zatvoriti za dva mjeseca i približno 1500 kuna troška, piše Večernji.hr. U više navrata država je smanjivala troškove osnivanja tvrtki i ubrzala vrijeme potrebno za njihovu registraciju zbog čega su mnogi osnivali poduzeća, ali su brzo shvatili da privatni biznis nosi mnoge zamke.
Poduzeće nosi brojne troškove i obaveze čak i kad je neaktivno. Uz jednostavna društva, poduzeća za deset kuna, koja se mogu osnovati za jedan dan, od prošle su godine popularni i paušalni obrti koji se ističu malim poreznim opterećenjem i jednostavnim vođenjem poslovnih knjiga. Kod posljednje izmjene Zakona o trgovačkim društvima potkraj travnja ove godine propisano je da se d.o.o i j.d.o.o tvrtke mogu zatvoriti po skraćenom postupku sedam puta brže nego što je to bilo moguće do sada, ali i znatno jeftinije! Velika je to promjena u odnosu na dosadašnju praksu gdje je najkraća likvidacija trajala 14 mjeseci, a trošak zatvaranja penjao se na više tisuća do čak desetak tisuća kuna. Odnedavno postupak likvidacije tvrtki zakompliciran je i obvezom plaćanja likvidatora za sve vrijeme dok traje postupak likvidacije. Prema posljednjoj zakonskoj izmjeni u pravni je sustav uveden novi institut – prestanak društva po skraćenom postupku za tvrtke koje nikome nisu dužne, piše Večernji.hr.
Pravnici tumače da to znači da tvrtka može biti ugašena i bez komplicirane i skupe likvidacije ako njegovi članovi, odnosno „vlasnici“ tako odluče. Za prestanak tvrtke po skraćenom postupku svi njezini osnivači, odnosno članovi trebaju kod javnog bilježnika donijeti Odluku o prestanku društva te dati izjavu da društvo nema duga prema radnicima i drugim vjerovnicima te da se obvezuju podmiriti sve preostale obveze ako se one pojave naknadno. Za eventualne nove obveze ugašenih tvrtki vlasnici odgovaraju naredne dvije godine.
Cijeli članak pročitajte ovdje
vzaktualno.hr/vecernji.hr